W sobotę odbyło się pierwsze posiedzenie Rady do spraw Kobiet na Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Rada została powołana między innymi po to, żeby dzień kobiet równych, wolnych, niezależnych, podmiotowych, godnie wynagradzanych i równo traktowanych także na rynku pracy, trwał przez cały rok - powiedziała szefowa tego resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przewodniczącą rady została socjolożka Julia Kubisa, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
W sobotę odbyło się pierwsze posiedzenie Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy z udziałem ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, ministry ds. równości Katarzyny Kotuli oraz przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Katarzyny Ueberhan.
Luka płacowa i emerytalna
Dziemianowicz-Bąk wyraziła nadzieję, że dzięki zaangażowaniu członków rady i chęci udziału w pracach konsultacyjnych oraz doradczych przy projektach ustaw tworzonych w resorcie, te projekty będą lepsze. - A przede wszystkim, że sytuacja kobiet, pozycja kobiet, perspektywa kobiet, które wciąż doświadczają dyskryminacji i nierównego traktowania – także na rynku pracy – będzie widzialna i uwzględniana także w treści projektów legislacyjnych - dodała ministra.
Szefowa MRPiPS zaznaczyła, że Polki mierzą się z wieloma wyzwaniami, m.in. luką płacową i "będącą jej konsekwencją" luką emerytalną.
Dziemianowicz-Bąk jako kolejne wyzwanie wskazała dyskryminowanie matek i kobiet decydujących się na macierzyństwo. Ministra podkreśliła, że chciałaby o tych wyzwaniach rozmawiać w trakcie posiedzeń rady.
Podczas sobotniego posiedzenia zostały wręczone powołania do rady przedstawicielom organizacji pozarządowych, uczelni i instytucji badawczych oraz organizacji związkowych i organizacji pracodawców. Przewodniczącą rady jest dr hab. Julia Kubisa, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, związana z Katedrą Socjologii Ekonomicznej i Spraw Publicznych tego uniwersytetu.
Zadania rady
Rada ma za zadanie inicjować i wspierać działania na rzecz poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy oraz zapewniać równość kobiet i mężczyzn w sferze publicznej, zawodowej i prywatnej. Ma m.in. opracować kierunki działań, których celem będzie zapewnienie równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy.
Rada, jako organ konsultacyjno-doradczy ministry, będzie opiniować działania podejmowane w zakresie aktywizacji zawodowej kobiet i ich powrotu na rynek pracy. Ponadto ma inicjować debaty i kampanie społeczne przeciwdziałające stereotypowemu postrzeganiu ról społecznych kobiet i mężczyzn oraz inicjować działania promujące równowagę między życiem rodzinnym i zawodowym, w tym zachęcać ojców do korzystania z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem.
Resort rodziny przekazał, że w skład rady wchodzą osoby wyróżniające się wiedzą i doświadczeniem w kwestiach związanych z rynkiem pracy oraz działalnością na rzecz równości kobiet i mężczyzn.
Źródło: PAP, tvn24.pl