"W interesie publicznym składam petycję w celu ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem ustawowo wolnym od pracy" - czytamy w piśmie skierowanym do Senatu. Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", powołując się na wyjaśnienia Miłosza Motyki, wiceministra klimatu i rzecznika PSL, Polskie Stronnictwo Ludowe "przeanalizuje petycję i nie wyklucza, że będzie rozmawiał na jej temat z innymi koalicjantami". - Jestem otwarty na tego typu dyskusję - odpowiada poseł Lewicy Tomasz Trela.
W minionym miesiącu do Senatu wpłynęła petycja w sprawie ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem ustawowo wolnym od pracy. Jej autor argumentuje, że "większość Polaków specjalnie planuje urlop w tym dniu - nierzadko urlop na żądanie". Jak dodaje, Święto Trzech Króli "nie ma tak doniosłego charakteru", a zgodnie z ustawą jest dniem wolnym od pracy. Proponuje więc zastąpienie tego dnia wolną Wigilią w ramach nowelizacji ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.
Petycja jest anonimowa, ale jak donosi środowa "Rzeczpospolita", autorem może być klub Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL), co znacznie zwiększa jej szanse na pozytywne rozpatrzenie. Wiceminister klimatu i rzecznik PSL Miłosz Motyka "zapowiada, że jego klub przeanalizuje petycję i nie wyklucza, że będzie rozmawiał na jej temat z innymi koalicjantami" - wyjaśnia gazeta.
– Jestem otwarty na tego typu dyskusję, bo nie jest tajemnicą, że w wielu branżach praca 24 grudnia jest fikcją. A skoro coś jest fikcją, po co ją utrzymywać – mówi z kolei poseł Lewicy Tomasz Trela, cytowany przez gazetę.
"W Wigilię efektywność pracy i tak jest dużo niższa"
"Niestety dla utrzymania stałej pracy zakładów pracy jest to niemożliwe, aby urlop dostali wszyscy o niego wnioskujący, co prowadzi do niepotrzebnych konfliktów między pracownikami. Dodatkowo warto odnotować, iż ktoś, kto regularnie nie wnioskuje w tym dniu urlopu, uchodzi w zakładzie pracy za ateistę” - czytamy w petycji.
- Uważamy, że jest to temat warty debaty. Wskazane byłoby przynajmniej ustawowe skrócenie czasu pracy w te dni, które i tak jest praktyką w wielu zakładach. W Wigilię efektywność pracy i tak jest dużo niższa - powiedział gazecie Miłosz Motyka. Dodał, że klub nie zarzucił postulatu sprzed lat.
"Polskie Stronnictwo Ludowe za pierwszej kadencji rządów PiS dwukrotnie składało projekty poselskie w tej sprawie" - przypomina "Rzeczpospolita". Pierwszy z nich, który trafił do Sejmu w 2016 roku, przewidywał, że w Wielki Piątek oraz Wigilię czas pracy zostałby skrócony do czterech godzin. Jednym z wnioskodawców, jak pisze gazeta, był wówczas obecny minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.
Kolejny projekt PSL wniosło dwa lata później - informuje gazeta. Ten zakładał wprowadzenie Wielkiego Piątku i Wigilii dniami całkowicie wolnymi od pracy. "W uzasadnieniu posłowie PSL wyliczali przykłady 11 krajów europejskich, których mieszkańcy mają wolne w Wigilię, oraz 15 państw – gdzie nie pracuje się w Wielki Piątek. Przytaczali też badania ankietowe, z których wynika, że choć wielu polskich pracowników wychodzi do domu wcześniej w Wigilię, zdecydowana większość z nich nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy" - pisze gazeta.
Jednak, jak dodaje "Rzeczpospolita", koalicja senacka jeszcze nie podjęła dyskusji na ten temat. – Jeszcze nie rozmawialiśmy na ten temat w ramach koalicji senackiej, więc nie zapadły żadne decyzje – informuje Krzysztof Kwiatkowski, senator KO i członek senackiej komisji petycji.
Dni wolne od pracy
W Polsce mamy obecnie 13 ustawowo wolnych dni od pracy.
Dniami wolnymi od pracy są:
1) dni niżej wymienione:
a) 1 stycznia – Nowy Rok, b) 6 stycznia – Święto Trzech Króli, c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy, d) drugi dzień Wielkiej Nocy, e) 1 maja – Święto Państwowe, f) 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, g) pierwszy dzień Zielonych Świątek, h) dzień Bożego Ciała, i) 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, j) 1 listopada – Wszystkich Świętych, k) 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, l) 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, m) 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia;
2) niedziele.
Źródło: "Rzeczpospolita", tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock