Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o urlopach dla rodziców wcześniaków
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o urlopach dla rodziców wcześniakówTVN24
wideo 2/5
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o urlopach dla rodziców wcześniakówTVN24

W pełni płatne L4 oraz przeniesienie finansowania chorobowego na ZUS to dwa nowe rozwiązania, nad którymi pracuje obecnie rząd. - Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani - wskazała szefowa resortu rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Warto jednak pamiętać, że niektórzy już teraz mogą korzystać ze 100-procentowego L4.

Szefowa MRiPS przyznała ostatnio, że rząd pracuje nad kilkoma zmianami w wypłacaniu chorobowego. W pierwszej kolejności obowiązek finansowania miałby zostać przeniesiony na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Prace nad tym projektem toczą się w ministerstwie. Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani. Pracownik jest karany tym, że otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, pracodawca tym, że musi znaleźć zastępstwo za nieobecnego pracownika i pokrywać koszty wynagrodzenia chorobowego, czyli 80 proc. pensji. Jaki jest tego skutek? Ano taki, że pracownicy przychodzą chorzy do pracy, bo nie chcą tracić części wynagrodzenia – mówiła w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Dziemianowicz-Bąk.

Rząd zamierza również znacząco podwyższyć wysokość chorobowego.

Wyższe chorobowe - dwa warianty

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ujawniła, że trwają obecnie prace nad dwoma wariantami, czyli L4 w wysokości 90 lub 100 procent.

- Bierzemy przy tym pod uwagę stopień obciążenia składkami. Dziś składka chorobowa jest w 100 proc. opłacana przez pracownika. Dla pracowników trudne więc do wyobrażenia byłoby to, że państwo ściąga ciężar z barków przedsiębiorcy, a oni z tego nic nie mają. Dlatego jest rozważana propozycja, by czas na chorobowym był płatny w 90 albo 100 proc. - przekazała.

Minister dodała, że "obecnie trwają analizy skutków finansowych zaproponowanego rozwiązania w różnych wariantach oraz prace projektowe nad przepisami, które służyłyby ich włączeniu do obowiązującego porządku prawnego".

Komu przysługuje L4?

Płatne zwolnienie lekarskie obejmuje osoby odprowadzające składkę chorobową. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę opłacają ją obowiązkowo, natomiast dla zleceniobiorców jest dobrowolna.

"Samo zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego nie wystarczy. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest podleganie ubezpieczeniu przez okres minimum 30 dni dla pracowników etatowych, a dla zleceniobiorców już 90 dni. Uwzględnia się także poprzednie okresy ubezpieczenia, jeśli przerwa między nimi nie wynosiła więcej niż 30 dni" - czytamy na portalu zielonalinia.gov.pl.

Co istotne, pracodawca nie może zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, chyba że zajdą ku temu przesłanki wymienione w Kodeksie pracy. "Jeśli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik jest zatrudniony u tego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia." - wyjaśnia Zielona Linia.

"Bez wypowiedzenia pracodawca może również zwolnić pracownika, jeżeli niezdolność do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia, zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego przez 3 miesiące, gdy pracownik jest zatrudniony u tego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy" - wyjaśnia Zielona Linia.

Ile wynosi L4 w 2024 roku?

Pracownicy, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim i spełniają wymienione wyżej wymogi, mają prawo do pobierania wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego. Warto zwrócić uwagę, czym różnią się oba te świadczenia.

Wynagrodzenie chorobowe to pensja, którą finansuje pracodawca przez pierwsze 33 dni choroby w danym roku kalendarzowym. W przypadku pracowników po 50. roku życia obowiązek ten skrócony jest do 14 dni.

Od 34. lub 15. dnia pobytu na zwolnieniu lekarskim wypłacany jest zasiłek chorobowy, którego finansowaniem zajmuje się ZUS. Świadczenie przysługuje przez okres 182 dni lub 270, jeśli niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą albo przypada w trakcie ciąży.

Wysokość wynagrodzenia i zasiłku chorobowego zależy od powodu nieobecności. W przypadku standardowych zwolnień na przykład spowodowanych grypą czy przeziębieniem przysługuje 80 procent podstawy.

100 procent podstawy L4 przysługuje natomiast w następujących przypadkach:

  • zwolnienie lekarskie spowodowane wypadkiem w pracy albo do pracy lub z pracy,
  • zwolnienie lekarskie z powodu poddania się badaniom w związku z kandydowaniem na dawcę komórek,
  • zwolnienie lekarskie w przypadku kobiet w ciąży.

Osoby przebywające w szpitalu mogą liczyć natomiast na świadczenie w wysokości 70 procent podstawy.

Autorka/Autor:BC/ams

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sieć firm zarządzana przez tajemniczą chińską firmę technologiczną próbowała rekrutować niedawno zwolnionych pracowników federalnych w USA - donosi w Reuters, powołując się na ogłoszenia o pracę oraz informacje uzyskane od Maxa Lessera, analityka z waszyngtońskiego think tanku Foundation for Defense of Democracies, który dotarł do sprawy.

Fala zwolnień i tajemnicze ogłoszenia o pracę

Fala zwolnień i tajemnicze ogłoszenia o pracę

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Unia Europejska (UE) jest uzależniona od Chin w kwestii metali ziem rzadkich. Dlatego Bruksela stawia na rozwój własnego przemysłu i recyklingu surowców, by zerwać z tą zależnością.

"Krytyczna lista". UE wskazała projekty

"Krytyczna lista". UE wskazała projekty

Źródło:
PAP

Według Kremla porozumienie o bezpieczeństwie na Morzu Czarnym między Rosją a Ukrainą będzie możliwe tylko po zniesieniu sankcji - wskazuje BBC. Dodaje, że warunków tych nie było w amerykańsko-rosyjskich ustaleniach.

Co z porozumieniem? Rosyjski dokument "zamącił wody"

Co z porozumieniem? Rosyjski dokument "zamącił wody"

Źródło:
PAP

USA dodały około 80 podmiotów, głównie chińskich, do "czarnej listy" ograniczeń eksportowych - podał Reuters. Chodzi o zmniejszenie zdolności do rozwijania zaawansowanych technologii przez rywali Stanów Zjednoczonych.

USA dodały kilkadziesiąt firm do "czarnej listy"

USA dodały kilkadziesiąt firm do "czarnej listy"

Źródło:
Reuters

Okres próbny, niższy próg wiekowy i "prawko" tylko na 15 lat - między innymi takie zmiany w prawie jazdy planuje Unia Europejska. Celem jest ograniczenie liczby wypadków na europejskich drogach.

Duże zmiany w prawie jazdy. Plany Brukseli

Duże zmiany w prawie jazdy. Plany Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd planuje podwyżkę zasiłku pogrzebowego. Polska Izba Branży Pogrzebowej ocenia to pozytywnie i deklaruje, że będzie dążyła do utrzymania kosztów pochówku na obecnym poziomie.

Zasiłek pogrzebowy. Zapowiedź branży

Zasiłek pogrzebowy. Zapowiedź branży

Źródło:
PAP

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie od przyszłego roku z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów. Poinformował o tym resort rodziny na portalu X.

Rząd zdecydował w sprawie zasiłku pogrzebowego

Rząd zdecydował w sprawie zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Kanada zaostrza zasady dotyczące dopłat z dotychczasowych programów rządowych dla Tesli - donosi Reuters. Ponadto koncern nie będzie mógł korzystać z przyszłych dotacji, o ile Stany Zjednoczone nie zniosą ceł nałożonych na kanadyjskie produkty.

Uderzenie w Teslę. Koniec z dopłatami z budżetu państwa

Uderzenie w Teslę. Koniec z dopłatami z budżetu państwa

Źródło:
Reuters

Niskie bezrobocie cieszy ekonomistów i statystyków, ale jest problemem dla branż opierających się na pracownikach fizycznych - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna". I dodaje: "monterzy i spawacze pilnie poszukiwani".

Te branże mają problem z pracownikami. "Pilnie poszukiwani"

Te branże mają problem z pracownikami. "Pilnie poszukiwani"

Źródło:
PAP

Lotnisko w Charleroi odwołuje wszystkie przyloty i odloty 31 marca z powodu strajku. Wcześniej loty tego dnia odwołał też port lotniczy w Brukseli.

Belgijskie lotniska odwołują loty

Belgijskie lotniska odwołują loty

Źródło:
PAP

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) ogłosił we wtorek, że wstrzymuje uczestnictwo Rumunii w programie ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Rumunia została przyłączona do programu w ostatnich dniach rządów administracji Joe Bidena. Decyzja miała wejść w życie 31 marca.

Mieli podróżować do USA bez wiz. Zmiana w ostatniej chwili

Mieli podróżować do USA bez wiz. Zmiana w ostatniej chwili

Źródło:
PAP

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Kumulację rozbił gracz ze Szwecji, do którego trafi prawie 116 milionów euro. W Polsce padły dwie wysokie wygrane drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 25 marca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Kumulacja rośnie, w czwartek do wygrania będą trzy miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 25 marca 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W niemieckich sklepach niektóre produkty stoją na półkach do góry nogami. "To nie przypadek ani bałagan, a nowy trend" - wyjaśnia dziennik "Frankfurter Rundschau". Dodaje, że chodzi o promocję europejskich towarów zamiast tych pochodzących z USA.

Nietypowy trend w sklepach. "Ludzie załapali, o co chodzi"

Nietypowy trend w sklepach. "Ludzie załapali, o co chodzi"

Źródło:
"Frankfurter Rundschau", "Berliner Kurier"

Średnia oczekiwana długość życia dla 60-latka w ciągu roku wzrosła o 2,2 miesiąca, a 65-latka wzrosła o 1,9 miesiąca - wynika z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny tablic trwania życia. Dane te mają wpływ na wysokość emerytur.

Nowe tablice długości życia. Mają wpływ na wysokość emerytur

Nowe tablice długości życia. Mają wpływ na wysokość emerytur

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Reykjavik, Malaga, Genua, Saloniki i Dortmund - to niektóre nowe kierunki w letnim rozkładzie lotów ze stołecznego Lotniska Chopina, który zacznie obowiązywać w niedzielę. W tym sezonie pasażerowie będą mieli do wyboru 132 trasy - powiadomił port lotniczy.

Ponad 130 kierunków z Lotniska Chopina. Pojawi się nowy przewoźnik

Ponad 130 kierunków z Lotniska Chopina. Pojawi się nowy przewoźnik

Źródło:
PAP

Wycofano z obrotu produkt "Zaśnik" - podał Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). Towar sprzedawano jako produkt leczniczy, choć nie było na to odpowiedniego pozwolenia.

Preparat na sen wycofany z obrotu

Preparat na sen wycofany z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump rozważa wprowadzenie 2 kwietnia natychmiastowych, tymczasowych ceł - czytamy we wtorkowym wydaniu dziennika "Financial Times". Według brytyjskiego dziennika Trump może skorzystać z rzadko wykorzystywanego prawa, które umożliwi mu nałożenie taryf sięgających 50 procent.

Media: Trump może skorzystać z prawa z 1930 roku

Media: Trump może skorzystać z prawa z 1930 roku

Źródło:
PAP

Polska powołuje Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa w KPO - poinformowała we wtorek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Na cele obronne w ramach KPO ma trafić 30 miliardów złotych.

Polska powołuje nowy fundusz. "Jako pierwsza w Europie"

Polska powołuje nowy fundusz. "Jako pierwsza w Europie"

Źródło:
PAP

Stellantis wraz z chińskim partnerem Leapmotor zainwestują 200 milionów dolarów w fabrykę w Hiszpanii - informuje Reuters. Produkcja aut elektrycznych, którą pierwotnie planowano w Polsce, ma ruszyć w pierwszym kwartale 2026 roku.

Polska głosowała za cłami. Giganci się wycofali

Polska głosowała za cłami. Giganci się wycofali

Źródło:
Reuters

Polacy podróżujący do Wielkiej Brytanii będą potrzebowali od drugiego kwietnia uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA) - informuje Ambasada Brytyjska w Polsce. Jak dodaje, wniosek można złożyć przez aplikację lub stronę internetową.

Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Trzeba będzie zapłacić

Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Trzeba będzie zapłacić

Źródło:
tvn24.pl