Ponad 63 procent firm zamierza zatrudnić pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale 2025 roku - wynika z badania agencji Tikrow. To wzrost o 12 punktów procentowych rok do roku. Największe zapotrzebowanie odnotowano w branży produkcyjnej.
Branże z największym zapotrzebowaniem
Największe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych zanotowano w branży produkcyjnej, gdzie 72 proc. przedsiębiorstw będzie szukać pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale 2025 roku. To o 21 punktów procentowych więcej niż przed rokiem.
W przypadku branży logistycznej zatrudnienie deklaruje 62 proc. firm (o 1 punkt procentowy więcej niż rok temu) a w branży handlowej - 54 proc. firm (o 7 punktów więcej rdr). W publikacji przypomniano, że rok temu branża logistyczna była tym sektorem, który na początku roku najchętniej poszukiwał pracowników dorywczych.
"Uspokojenie widać natomiast w handlu – po gorącej końcówce 2024 roku (...). Przypomnijmy, w IV kwartale 2024 r. zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w retailu sięgało aż 75 proc. - o 21 p. proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2025 r." - podkreślono.
Powody tymczasowego zatrudnienia
Z badania wynika, że rosnące koszty zatrudnienia stanowią najczęstszą przyczynę przyjmowania pracowników tymczasowych. Powód ten wskazało 42 proc. firm, czyli o 15 punktów procentowych więcej niż w badaniu przed rokiem.
Branżą najbardziej dotkniętą wzrostem kosztów zatrudnienia jest branża produkcyjna, gdzie 49 proc. przedstawicieli tej branży (o 22 punkty procentowe więcej w ujęciu rdr) wskazało na tę przyczynę rekrutacji pracowników dorywczych.
Jako drugą przyczynę chęci zatrudnienia dorywczych pracowników firmy wskazały trudności z pozyskaniem pracowników niespecjalistycznych – to powód dla 36 proc. firm (wzrost o 3 punkty procentowe rdr).
Przyczyny podejmowania pracy tymczasowej
W analizie podkreślono, że wzrost zapotrzebowania na pracowników tymczasowych po stronie firm nie przekłada się na podobną tendencję wśród pracowników - 19 proc. badanych zadeklarowało chęć podjęcia dorywczej pracy w pierwszym kwartale tego roku. To mniej o 3 punkty procentowe rdr.
Grupą, która najczęściej zamierza podjąć się pracy dorywczej, są uczniowie i studenci – 42 proc. z nich ma taki plan w pierwszym kwartale 2025 r. W analogicznym okresie w 2024 r. taki zamiar deklarowało 32 proc. osób z tej grupy. Dla uczniów i studentów główną motywacją do podjęcia dodatkowego zajęcia jest usamodzielnienie się, które wskazało 63 proc. z nich - wzrost o 27 punktów procentowych rdr.
Najczęstszą przyczyną podjęcia pracy dorywczej jest potrzeba pieniędzy na dodatkowe wydatki - taką odpowiedź wskazało 60 proc. respondentów. Rok temu było to 49 proc.
W badaniu przeprowadzonym w zeszłym roku wysokie ceny i wysokie koszty były najczęściej wskazywane wśród pracowników (53 proc. w 2024 r. i 50 proc. obecnie) jako główne przyczyny podjęcia pracy dorywczej.
Badanie pracowników przeprowadzono w dniach 13-16 grudnia 2024 r. na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1147 osób, metodą CAWI. Badanie pracodawców przeprowadzono na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=233 osób aktywnych zawodowo na kierowniczych stanowiskach, w terminie 10-16 grudnia 2024 r., metodą CAWI. Tikrow to agencja pracy natychmiastowej, oferująca jednodniowe zlecenia od ponad 200 firm reprezentujących różne branże, m.in. retail, produkcję, logistykę, HoReCa czy administrację.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock