Był poszukiwany za udział w zabójstwie holenderskiego dziennikarza. "Wpadł przypadkiem"

Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP
Peter de Vries został postrzelony w Amsterdamie w 2019 roku (nagranie archiwalne)
Peter de Vries został postrzelony w Amsterdamie w 2019 roku (nagranie archiwalne)Reuters
wideo 2/3
ReutersPeter de Vries został postrzelony w Amsterdamie w 2019 roku (nagranie archiwalne)

Policja zatrzymała 35-letniego Konrada G., który - zdaniem śledczych - brał udział w zabójstwie dziennikarza Petera R. de Vriesa, do którego doszło latem 2022 roku w Amsterdamie. Mężczyzna był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Został zatrzymany podczas akcji wymierzonej przeciwko grupie wytwarzającej narkotyki.

O zatrzymaniu Konrada G. nadkomisarz Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie poinformował we wtorek 31 stycznia.

- Mężczyzna wpadł przypadkiem podczas akcji wymierzonej przeciwko grupie osób wytwarzającej narkotyki na terenie województwa lubuskiego. W budynku, w którym produkowano mefedron było dwóch mężczyzn. W jednym z mieszkań znajdował się nieznany mężczyzna. Po sprawdzeniu tożsamości okazało się, że to poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania - przekazał rzecznik.

Policja zatrzymała 35-letniego Konrada G. podejrzanego o współudział w zabójstwie dziennikarzaPolicja Lubelska

Zatrzymany 35-latek zostanie przekazany stronie holenderskiej

Czytaj też Polak oskarżony w sprawie zabójstwa dziennikarza miał mieć udział w innych przestępstwach. "Rażąca przemoc"

Pochodzący z powiatu hrubieszowskiego (woj. lubelskie) 35-letni Konrad G. poszukiwany był od lipca 2022 roku Europejskim Nakazem Aresztowania za współudział w zabójstwie holenderskiego dziennikarza Petera R. de Vriesa.

Mężczyzna - jak informuje policja - był wcześniej karany za przestępstwa narkotykowe i włamania. - 35-latek trafił do aresztu śledczego, następnie zostanie najprawdopodobniej przekazany stronie holenderskiej w ramach ekstradycji, gdzie będzie odpowiadać za to przestępstwo - dodał Fijołek.

Czytaj też Kolejny zatrzymany w sprawie zabójstwa Petera R. de Vriesa. Podejrzanych trzech Polaków

Zabójstwo holenderskiego dziennikarza

Peter R. de Vries został zastrzelony 6 lipca 2021 roku Amsterdamie. Dziennikarz został zaatakowany wkrótce po opuszczeniu studia telewizyjnego RTL4. De Vries zmarł kilka dni później, 15 lipca, w amsterdamskim szpitalu.

Peter R. de Vries był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży, opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym dziennikarzem, autorem programu telewizyjnego, dzięki któremu ujawniono sprawców wielu przestępstw, a w ostatnich latach często komentował w mediach głośne procesy kryminalne.

Prokuratura oskarżyła sześć osób, trwa proces

Proces w sprawie zabójstwa reportera został wznowiony przed sądem okręgowym w Amsterdamie na początku stycznia 2023 roku. Wcześniej sąd orzekł, że musi on zostać powtórzony, ponieważ zmienił się skład orzekający.

Prokuratura dotychczas oskarżała sześć osób - Holendra Delano G., który miał pociągnąć za spust oraz Polaków: Kamila E., który miał kierować pojazdem podczas ucieczki z miejsca zbrodni, Krystiana M., którego śledczy oskarżają o zorganizowanie zabójstwa dziennikarza, a także Konrada W., który miał dostarczyć zabójcom dzień przed zamachem broń i przekazać samochód wraz z telefonem do kontaktu ze zleceniodawcą. Pozostali oskarżeni to Holendrzy Erickson O. i Gerower M., którzy filmowali umierającego dziennikarza i nagrania umieścili później w internecie.

Czytaj też Media: mężczyźni oskarżeni o zabójstwo znanego dziennikarza planowali porwanie premiera Marka Ruttego

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ms/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Policja Lubelska

Pozostałe wiadomości