Dostał 25 lat za to, że uderzył dziadka taboretem, oblał benzyną i podpalił. Obrona złożyła apelację

Autor:
tm
Źródło:
PAP
Wyrok pierwszej instancji wydał Sąd Okręgowy w Białymstoku
Wyrok pierwszej instancji wydał Sąd Okręgowy w Białymstoku Google Earth
wideo 2/5
bia mapka (1) (1)

Zgodnie z ustaleniami prokuratury 22-latek miał uderzyć swojego dziadka drewnianym taboretem, oblać benzyną i podpalić dom we wsi w gminie Nowy Dwór (województwo podlaskie), w którym sam też mieszkał. Starszy mężczyzna zmarł. Sąd pierwszej instancji wydał nieprawomocny wyrok 25 lat więzienia. Będzie dalsza część procesu, obrona wnosi apelację.

Podczas procesu w pierwszej instancji obrońca 22-latka kwestionował ustalenia śledztwa, wskazując też na naruszenie praw oskarżonego w postępowaniu przygotowawczym. Ostatecznie wnioskował o uniewinnienie. Teraz odwołał się od nieprawomocnego wyroku, o którym pisaliśmy w kwietniu.

Prokuratura odwołania nie składała. Chciała kary 25 lat więzienia i taki właśnie wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Białymstoku.

Sąd pierwszej instancji skazał 22-latka na 25 lat więzienia TVN24

Wyglądało to na pożar, prokuratura ustaliła, że doszło do zabójstwa

Początkowo wszystko wyglądało na pożar, w którym jedna osoba zginęła, a druga została ranna. 18 stycznia zeszłego roku palił się dom w jednej ze wsi w podlaskiej gminie Nowy Dwór. Zauważył to patrol Straży Granicznej. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon mężczyzny w wieku około 80 lat. Ranna została żona zmarłego.

Czytaj też: Ciało mężczyzny na tyłach parkingu, nóż w studzience kanalizacyjnej. 50-latek usłyszał zarzut zabójstwa

Po zebraniu dowodów Prokuratura Rejonowa w Sokółce uznała, że doszło do zabójstwa. Zarzuty postawiła 22-letniemu wnukowi zmarłego.

Prokuratura: uderzył dziadka taboretem, dusił babcię

Według aktu oskarżenia, działał on z zamiarem bezpośrednim zabójstwa i ze szczególnym okrucieństwem. Dziadka uderzył drewnianym taboretem w głowę, potem oblał benzyną, oblał również dom wewnątrz i na zewnątrz, po czym budynek podpalił - zapisano w akcie oskarżenia.

Jak ustalili śledczy, młody mężczyzna najpierw zaatakował babcię, przewrócił ją na ziemię, pobił i dusił, a nieprzytomną zostawił w budynku. Za to usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa, bo starsza pani, po odzyskaniu przytomności, zdołała o własnych siłach wyjść na zewnątrz.

Świadkowie mówili, że był przejęty i roztrzęsiony

Oskarżony w swych wyjaśnieniach w śledztwie twierdził, że po podpaleniu domu (w którym również i on mieszkał) wsiadł do samochodu i pojechał po matkę do Dąbrowy Białostockiej. Gdy wrócił, cały budynek stał w ogniu, a na miejscu były już służby.

Czytaj też: 90-latka nie żyje, sąd podtrzymał decyzję w sprawie wnuka

Wszyscy świadkowie opisujący czas pożaru mówili, że wtedy na miejscu chłopak "był wyraźnie w szoku", przejęty i roztrzęsiony. Konieczna była pomoc medyczna (dostał leki na uspokojenie).

Miało pójść o zasady panujące w domu

Sąd Okręgowy w Białymstoku ocenił, że nie ma wątpliwości co do sprawstwa oskarżonego, a młody mężczyzna był świadom, w jakiej sytuacji zostawia dziadków. Za wiarygodne uznał jego pierwsze wyjaśnienia, poparte eksperymentem procesowym, gdy na miejscu wskazywał jak się zachowywał, np. skąd wziął łatwopalną substancję, czy jak wybił okno, by się wydostać.

Prokuratura przyjęła, że motywem zbrodni mogły być nieporozumienia między 22-latkiem i jego dziadkami, dotyczące zasad panujących w domu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości