Boże Narodzenie na nieludzkiej ziemi. "Jedyne, na co mogli sobie pozwolić, to podzielenie się chlebem bądź jego okruszkami"

Źródło:
tvn24.pl
Boże Narodzenie na Syberii. Wśród pamiątek są między innymi zdjęcia z jasełek, karty z życzeniami i ozdoby świąteczne (21.12.2021)
Boże Narodzenie na Syberii. Wśród pamiątek są między innymi zdjęcia z jasełek, karty z życzeniami i ozdoby świąteczne (21.12.2021)Muzeum Pamięci Sybiru
wideo 2/6
Wśród pamiątej są między innymi zdjęcia z jasełek, karty z życzeniami i ozdoby świąteczneMuzeum Pamięci Sybiru

W otwartym we wrześniu Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku znaleźć można wiele pamiątek, opowiadających o świętach obchodzonych na Sybirze przez deportowanych tam podczas II wojny światowej Polaków. Podczas świąt na nieludzkiej ziemi mieszały się uczucia smutku i radości, bo udało się przeżyć i doczekać kolejnego Bożego Narodzenia.

- Osoby deportowane na Sybir musiały mierzyć się nie tylko z trudami życia codziennego na nieludzkiej ziemi, ale również z tęsknotą za rodzimym krajem i panującymi w nim obyczajami. Szczególnie uwidaczniało się to podczas świąt, które dla wielu deportowanych były ważnym elementem dbania o zachowanie swojej tożsamości – mówi Katarzyna Śliwowska, kierownik działu zbiorów w Muzeum Pamięci Sybiru.

Dodaje, że choć wspomnienia Sybiraków zgromadzone w Muzeum Pamięci Sybiru różnią się od siebie pod wieloma względami, to można jednak pokusić się o stwierdzenie, że w przypadku odwoływania się do świąt, mają pewną cechę wspólną.

ZOBACZ TAKŻE: "Zamarzałam i pieluchy pode mną zamarzały". Historie zesłanych.

Jasełka w polskim Domu Dziecka w Bolszoj Jerbie. Zdjęcie z 25 grudnia 1942 rokuMuzeum Pamięci Sybiru

Zabronione były wszelkiego rodzaju praktyki religijne

- Nawet po wielu latach, gdy deportowani spisywali swoje wspomnienia bądź byli nagrywali, w momencie wspominania wigilii towarzyszyły im duże emocje, wzruszenie, niekiedy łzy – podkreśla.

Chociaż, na terenie Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich zabronione były wszelkiego rodzaju praktyki religijne, to restrykcje te były mniej lub bardziej przestrzegane w zależności od miejsca, do którego trafiali Sybiracy.

- Sytuacja nieco się polepszyła w 1941 roku, po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między rządem polskim w Londynie a ZSRS. Jednak nie trwało to długo. W 1943 roku, po ujawnieniu zbrodni katyńskiej, zlikwidowano polską ambasadę w ZSRS i znów wzmogły się represje wobec Polaków przebywających na terenie Rosji sowieckiej – zaznacza kierownik.

Starali się stworzyć w swoich rodzinach choćby namiastkę świąt

Ze zgromadzonych przez muzeum relacji Sybiraków wyłania się obraz bardzo smutny i nostalgiczny.

- Zazwyczaj Wigilii towarzyszyły wspomnienia, opowiadano o tym, jak Boże Narodzenie spędzano w Polsce, wracano myślami do świątecznego czasu sprzed wojny, często ze łzami w oczach. Mieszały się uczucia smutku i radości. Smutku za świąteczną atmosferą z rodzinnego domu, a radości z tego, że udało się doczekać kolejnych świąt. Oczywiście nie było mowy o żadnych nabożeństwach czy wspólnej modlitwy z księdzem – opowiada nasza rozmówczyni.

Kartka z życzeniami świątecznymi wykonana przez Irenę Piotrowską na zesłaniu. Kazachstan, 5 grudnia 1940 roku Muzeum Pamięci Sybiru

Deportowani, mimo niesprzyjających warunków, starali się jednak stworzyć w swoich rodzinach choćby namiastkę świąt.

- Zazwyczaj nie było mowy o choince, choć zdarzało się, że stawiano jakiś krzak czy gałązki, które miał ją symbolizować. Nie było też uroczystej kolacji, jedyne na co mogli sobie pozwolić, to podzielenie się chlebem bądź jego okruszkami. Czasem udało się zrobić placki z mąki, złowić rybę – mówi Katarzyna Śliwowska.

Zdarzały się sytuacje, gdy można było zasiąść do wspólnego świętowania

Próba zachowania religijnej tożsamości świąt przejawiała się również poprzez naukę młodszego pokolenia kolęd i pastorałek.

- O ich śpiewaniu wspomina Ryszard Czwaliński, który chodził po domach i śpiewał pastorałkę. Niechcący zaszedł też do miejscowego urzędnika. Co prawda przez niego został zganiony, ale od jego żony dostał jajka i kawałek kiełbasy – zaznacza nasza rozmówczyni.

Po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Polską a ZSRS zdarzały się jednak sytuacje, gdy można było zasiąść do wspólnego świętowania czy nawet podzielić się opłatkiem.

"Wynieśli na ulicę stół, każden tam sobie cóś zrobił"

Mowa jest o tym chociażby we wspomnieniach Sybiraczki Danuty Roszkiewicz, której relacja jest dostępna w muzeum.

Zbiór polskich pieśni żołnierskich i patriotycznych z dedykacja od poselstwa RP w BagdadzieMuzeum Pamięci Sybiru

"Pierwsza wigilia nasza, pierwsza wigilia, w czterdziestym pierwszym roku. Mróz był niesamowity. Oczywiście popłakałyśmy się, wspominałyśmy jak to w domu było. Koledzy przyszli i nas wywołują na zewnątrz, my nie chcemy iść, mróz… Chodźcie, chodźcie, okazuje się, że mają, dostali z delegatury opłatek. Na tym mrozie, na dziedzińcu na mrozie, ta noc była gwiaździsta niesamowicie, podzieliliśmy się opłatkiem ze sobą – Polacy, polskie dzieci" – wspominała kobieta.

O obchodzeniu Wigilii opowiadała też Apolonia Dobrzyńska.

Jasełka w polskim obozie cywilnym w Nowej Zelandii. Pahiatua, 1945 rokMuzeum Pamięci Sybiru

"I tam w Wigilię kilka jeszcze takich ludzi, takie dobre znajome – wynieśli na ulicę stół, każden tam sobie cóś zrobił, bo mieli kuchnie... coś tam upiekł, coś tam ugotował, opłatki mieli, wszystko jak się należy. Przyszła już ta szósta godzina – wzięli się łamać opłatkiem... to nie było dla nas miejsce człowieka... przez całe te kolacje, było nam dosyć (łamiący się głos). Przywieźli z Ameryki dla dzieci jakieś tam upominki, dla nas jakieś tam... dla chłopców mleko a potem papierosy – nic nam nie obchodziło tylko stała Polska w oczach (szloch), każdy nie mógł słowa powiedzieć – i tak się rozeszło. I tak minęły cztery lata" – mówiła podczas nagrania, którego można posłuchać w muzeum.

Podtrzymywanie świątecznych tradycji

O zachowaniu rodzimych tradycji dbano też w polskich domach dziecka, które mogły powstawać na terenie ZSRS po 1941 roku. Organizowano w nich jasełka, jak chociażby w polskim domu dziecka w Bolszoj Jerbie.

Podtrzymywanie świątecznych tradycji było żywe również po opuszczeniu Związku Sowieckiego - czy to z Armią Andersa czy w ramach ewakuacji ludności cywilnej.

W zbiorach muzeum znajduje się chociażby karta pocztowa wysłana do rodziny w 1946 roku przez Bolesława Śmigielskiego, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Kartka z życzeniami wysłana do rodziny przez Bolesława Śmigielskiego. 10 grudnia 1946 roku Muzeum Pamięci Sybiru

"Rzycze Wam najpomyślniejszych i Wesołego spędzenia przy jednym stole razem bo ja z wami myślą łame się opłatkiem" – czytamy (pisownia oryginalna).

Książka z dedykacją, zdjęcia z jasełek, fotografie ozdób świątecznych

Na uwagę zasługuje też – będąca zbiorem polskich pieśni żołnierskich i patriotycznych z 1942 roku - książka "Jak to na wojence ładnie", która została wręczona jako prezent bożonarodzeniowy malutkiej - przebywającej w Bagdadzie - Basi Świderskiej. Zachowała się nawet dedykacja "(…) od poselstwa R.P. w Bagdadzie – na Gwiazdkę 1943 r. oraz na pamiątkę pobytu w mieście z bajek z 1000 i jednej nocy".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- W zbiorach muzeum jest też fotografia przedstawiająca jasełka, jakie odbywały się w Nowej Zelandii, w obozie dla osób ewakuowanych z ZSRS. Ciekawym muzealnym eksponatem są również ozdoby choinkowe, jakie nabył Stanisław Jocz, deportowany już po wojnie do Bułanki w Krasnojarskim Kraju – zaznacza Katarzyna Śliwowska.

Ozdoby choinkowe należące do Stanisława Jocza. Bułanka, Krasnojarski Kraj, ZSRS, lata 1952-54Muzeum Pamięci Sybiru
Muzeum Pamięci Sybiru mieści się w Białymstoku przy ulicy Węglowej 1

Autorka/Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Pamięci Sybiru

Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Polsko-duński zespół naukowców chce zbadać rolę wikingów w stworzeniu jednego z największych, średniowiecznych portów handlowych na Morzu Bałtyckim, jakim był Wolin. Wykopaliska archeologiczne rozpoczną się w czerwcu i potrwają do 2027 roku.

Będą szukać śladów wikingów, chcą odkryć miejsca znane z legend

Będą szukać śladów wikingów, chcą odkryć miejsca znane z legend

Źródło:
tvn24.pl, iaepan.edu.pl

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl