Boże Narodzenie na nieludzkiej ziemi. "Jedyne, na co mogli sobie pozwolić, to podzielenie się chlebem bądź jego okruszkami"

Źródło:
tvn24.pl
Boże Narodzenie na Syberii. Wśród pamiątek są między innymi zdjęcia z jasełek, karty z życzeniami i ozdoby świąteczne (21.12.2021)
Boże Narodzenie na Syberii. Wśród pamiątek są między innymi zdjęcia z jasełek, karty z życzeniami i ozdoby świąteczne (21.12.2021)Muzeum Pamięci Sybiru
wideo 2/6
Wśród pamiątej są między innymi zdjęcia z jasełek, karty z życzeniami i ozdoby świąteczneMuzeum Pamięci Sybiru

W otwartym we wrześniu Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku znaleźć można wiele pamiątek, opowiadających o świętach obchodzonych na Sybirze przez deportowanych tam podczas II wojny światowej Polaków. Podczas świąt na nieludzkiej ziemi mieszały się uczucia smutku i radości, bo udało się przeżyć i doczekać kolejnego Bożego Narodzenia.

- Osoby deportowane na Sybir musiały mierzyć się nie tylko z trudami życia codziennego na nieludzkiej ziemi, ale również z tęsknotą za rodzimym krajem i panującymi w nim obyczajami. Szczególnie uwidaczniało się to podczas świąt, które dla wielu deportowanych były ważnym elementem dbania o zachowanie swojej tożsamości – mówi Katarzyna Śliwowska, kierownik działu zbiorów w Muzeum Pamięci Sybiru.

Dodaje, że choć wspomnienia Sybiraków zgromadzone w Muzeum Pamięci Sybiru różnią się od siebie pod wieloma względami, to można jednak pokusić się o stwierdzenie, że w przypadku odwoływania się do świąt, mają pewną cechę wspólną.

ZOBACZ TAKŻE: "Zamarzałam i pieluchy pode mną zamarzały". Historie zesłanych.

Jasełka w polskim Domu Dziecka w Bolszoj Jerbie. Zdjęcie z 25 grudnia 1942 rokuMuzeum Pamięci Sybiru

Zabronione były wszelkiego rodzaju praktyki religijne

- Nawet po wielu latach, gdy deportowani spisywali swoje wspomnienia bądź byli nagrywali, w momencie wspominania wigilii towarzyszyły im duże emocje, wzruszenie, niekiedy łzy – podkreśla.

Chociaż, na terenie Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich zabronione były wszelkiego rodzaju praktyki religijne, to restrykcje te były mniej lub bardziej przestrzegane w zależności od miejsca, do którego trafiali Sybiracy.

- Sytuacja nieco się polepszyła w 1941 roku, po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między rządem polskim w Londynie a ZSRS. Jednak nie trwało to długo. W 1943 roku, po ujawnieniu zbrodni katyńskiej, zlikwidowano polską ambasadę w ZSRS i znów wzmogły się represje wobec Polaków przebywających na terenie Rosji sowieckiej – zaznacza kierownik.

Starali się stworzyć w swoich rodzinach choćby namiastkę świąt

Ze zgromadzonych przez muzeum relacji Sybiraków wyłania się obraz bardzo smutny i nostalgiczny.

- Zazwyczaj Wigilii towarzyszyły wspomnienia, opowiadano o tym, jak Boże Narodzenie spędzano w Polsce, wracano myślami do świątecznego czasu sprzed wojny, często ze łzami w oczach. Mieszały się uczucia smutku i radości. Smutku za świąteczną atmosferą z rodzinnego domu, a radości z tego, że udało się doczekać kolejnych świąt. Oczywiście nie było mowy o żadnych nabożeństwach czy wspólnej modlitwy z księdzem – opowiada nasza rozmówczyni.

Kartka z życzeniami świątecznymi wykonana przez Irenę Piotrowską na zesłaniu. Kazachstan, 5 grudnia 1940 roku Muzeum Pamięci Sybiru

Deportowani, mimo niesprzyjających warunków, starali się jednak stworzyć w swoich rodzinach choćby namiastkę świąt.

- Zazwyczaj nie było mowy o choince, choć zdarzało się, że stawiano jakiś krzak czy gałązki, które miał ją symbolizować. Nie było też uroczystej kolacji, jedyne na co mogli sobie pozwolić, to podzielenie się chlebem bądź jego okruszkami. Czasem udało się zrobić placki z mąki, złowić rybę – mówi Katarzyna Śliwowska.

Zdarzały się sytuacje, gdy można było zasiąść do wspólnego świętowania

Próba zachowania religijnej tożsamości świąt przejawiała się również poprzez naukę młodszego pokolenia kolęd i pastorałek.

- O ich śpiewaniu wspomina Ryszard Czwaliński, który chodził po domach i śpiewał pastorałkę. Niechcący zaszedł też do miejscowego urzędnika. Co prawda przez niego został zganiony, ale od jego żony dostał jajka i kawałek kiełbasy – zaznacza nasza rozmówczyni.

Po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Polską a ZSRS zdarzały się jednak sytuacje, gdy można było zasiąść do wspólnego świętowania czy nawet podzielić się opłatkiem.

"Wynieśli na ulicę stół, każden tam sobie cóś zrobił"

Mowa jest o tym chociażby we wspomnieniach Sybiraczki Danuty Roszkiewicz, której relacja jest dostępna w muzeum.

Zbiór polskich pieśni żołnierskich i patriotycznych z dedykacja od poselstwa RP w BagdadzieMuzeum Pamięci Sybiru

"Pierwsza wigilia nasza, pierwsza wigilia, w czterdziestym pierwszym roku. Mróz był niesamowity. Oczywiście popłakałyśmy się, wspominałyśmy jak to w domu było. Koledzy przyszli i nas wywołują na zewnątrz, my nie chcemy iść, mróz… Chodźcie, chodźcie, okazuje się, że mają, dostali z delegatury opłatek. Na tym mrozie, na dziedzińcu na mrozie, ta noc była gwiaździsta niesamowicie, podzieliliśmy się opłatkiem ze sobą – Polacy, polskie dzieci" – wspominała kobieta.

O obchodzeniu Wigilii opowiadała też Apolonia Dobrzyńska.

Jasełka w polskim obozie cywilnym w Nowej Zelandii. Pahiatua, 1945 rokMuzeum Pamięci Sybiru

"I tam w Wigilię kilka jeszcze takich ludzi, takie dobre znajome – wynieśli na ulicę stół, każden tam sobie cóś zrobił, bo mieli kuchnie... coś tam upiekł, coś tam ugotował, opłatki mieli, wszystko jak się należy. Przyszła już ta szósta godzina – wzięli się łamać opłatkiem... to nie było dla nas miejsce człowieka... przez całe te kolacje, było nam dosyć (łamiący się głos). Przywieźli z Ameryki dla dzieci jakieś tam upominki, dla nas jakieś tam... dla chłopców mleko a potem papierosy – nic nam nie obchodziło tylko stała Polska w oczach (szloch), każdy nie mógł słowa powiedzieć – i tak się rozeszło. I tak minęły cztery lata" – mówiła podczas nagrania, którego można posłuchać w muzeum.

Podtrzymywanie świątecznych tradycji

O zachowaniu rodzimych tradycji dbano też w polskich domach dziecka, które mogły powstawać na terenie ZSRS po 1941 roku. Organizowano w nich jasełka, jak chociażby w polskim domu dziecka w Bolszoj Jerbie.

Podtrzymywanie świątecznych tradycji było żywe również po opuszczeniu Związku Sowieckiego - czy to z Armią Andersa czy w ramach ewakuacji ludności cywilnej.

W zbiorach muzeum znajduje się chociażby karta pocztowa wysłana do rodziny w 1946 roku przez Bolesława Śmigielskiego, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Kartka z życzeniami wysłana do rodziny przez Bolesława Śmigielskiego. 10 grudnia 1946 roku Muzeum Pamięci Sybiru

"Rzycze Wam najpomyślniejszych i Wesołego spędzenia przy jednym stole razem bo ja z wami myślą łame się opłatkiem" – czytamy (pisownia oryginalna).

Książka z dedykacją, zdjęcia z jasełek, fotografie ozdób świątecznych

Na uwagę zasługuje też – będąca zbiorem polskich pieśni żołnierskich i patriotycznych z 1942 roku - książka "Jak to na wojence ładnie", która została wręczona jako prezent bożonarodzeniowy malutkiej - przebywającej w Bagdadzie - Basi Świderskiej. Zachowała się nawet dedykacja "(…) od poselstwa R.P. w Bagdadzie – na Gwiazdkę 1943 r. oraz na pamiątkę pobytu w mieście z bajek z 1000 i jednej nocy".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- W zbiorach muzeum jest też fotografia przedstawiająca jasełka, jakie odbywały się w Nowej Zelandii, w obozie dla osób ewakuowanych z ZSRS. Ciekawym muzealnym eksponatem są również ozdoby choinkowe, jakie nabył Stanisław Jocz, deportowany już po wojnie do Bułanki w Krasnojarskim Kraju – zaznacza Katarzyna Śliwowska.

Ozdoby choinkowe należące do Stanisława Jocza. Bułanka, Krasnojarski Kraj, ZSRS, lata 1952-54Muzeum Pamięci Sybiru
Muzeum Pamięci Sybiru mieści się w Białymstoku przy ulicy Węglowej 1

Autorka/Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Pamięci Sybiru

Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl