W sobotę, 9 października, ulicami Białegostoku przejdzie II Marsz Równości. Podczas pierwszego, w lipcu 2019 roku, doszło do zamieszek. W niedzielę w kościołach archidiecezji białostockiej odczytywany był apel metropolity białostockiego, arcybiskupa Józefa Guzdka. Duchowny stwierdził, że choć obowiązkiem chrześcijan jest "obrona podstawowych wartości, to niedopuszczalne jest stosowanie w tym celu jakiejkolwiek przemocy słownej czy fizycznej".
Dzień 20 lipca 2019 roku na długo pozostanie w pamięci białostoczan. Tego dnia ulicami miasta przeszedł Marsz Równości. Nie obyło się bez incydentów. Marszowi towarzyszyło kilka kontrmanifestacji, doszło do starć i interwencji policji. W stronę uczestników rzucano petardami, jajkami czy butelkami i wykrzykiwano obraźliwe słowa.
W tym roku, na sobotę (9 października) zaplanowano drugi marsz. W niedzielę (3 października) w kościołach Archidiecezji Białostockiej odczytywany był, skierowany do wiernych, apel metropolity białostockiego arcybiskupa Józefa Guzdka.
Metropolita przypomniał, że Kościół nie może zmieniać sakramentów
"Przypominam z całą mocą podstawową prawdę – odczytywaną przez ludzki rozum w różnych kulturach i tradycjach – że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety. O Bożym projekcie dotyczącym małżeństwa przypomniał niedawno Papież Franciszek mówiąc, że małżeństwo, będąc sakramentem, nigdy nie może być zawarte między dwiema osobami tej samej płci. Podkreślił, że "Kościół nie ma władzy, by zmieniać sakramenty. Są one w takiej formie, w jakiej ustanowił je Chrystus" (15.09.2021 r.)" – napisał metropolita.
Dodał, że choć "coraz głośniej wyrażane oczekiwania niektórych osób i środowisk, domagających się uznania związków jednopłciowych czy aborcji na życzenie" budzą niepokój, to fundamentem jest poszanowanie ludzkiej godności wszystkich. Również tych, którzy – jak stwierdził abp Guzdek - wyznają inne wartości i żyją inaczej niż my.
Arcybiskup: Jezus unikał konfrontacji
"Ten szacunek jednak nie jest równoznaczny z biernością wobec podważania tego, co jest drogie i bliskie sercu każdego ucznia Chrystusa. Naszym obowiązkiem jest obrona podstawowych wartości, jednak niedopuszczalne jest stosowanie w tym celu jakiejkolwiek przemocy słownej czy fizycznej" – podkreśla hierarcha.
Według niego "w sytuacji konfliktu i sporu antropologicznego naśladujmy postępowanie Jezusa, który spotykając się z odrzuceniem Jego nauki, z agresją, a nawet próbą pozbawienia życia, wielokrotnie oddalał się, odsuwał na miejsca pustynne, unikając konfrontacji".
- Piotra, który chciał Go bronić, upomniał: "Schowaj miecz swój do pochwy, bo wszyscy, którzy za miecz chwytają, od miecza giną (Mt 26,52)" - dodał abp Guzdek.
Następnego dnia ulicami przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny
Jak wynika z informacji podanej na profilu facebookowym stowarzyszenia Tęczowy Białystok, II Marsz Równości rozpocznie się w sobotę o godzinie 14.
Następnego dnia, jak czytamy na stronie Archidiecezji Białostockiej, planowany jest Białostocki Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem "Tato – bądź, prowadź, chroń". Ma wyruszyć w niedzielę o godz. 13.30 sprzed białostockiej archikatedry.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24