Wycięli drzewa bez zgody miasta, dochodzenia nie będzie. "Stała się rzecz niedopuszczalna", jest zażalenie na decyzję śledczych

Źródło:
tvn24.pl, TVN24
Augustów. Leśnicy bez zgody wycięli cztery blisko stuletnie sosny (materiał z 23.11.2022)
Augustów. Leśnicy bez zgody wycięli cztery blisko stuletnie sosny (materiał z 23.11.2022)TVN24
wideo 2/6
Augustów. Leśnicy bez zgody wycięli cztery blisko stuletnie sosny TVN24

Urząd miasta Augustów (woj. podlaskie) złożył zażalenie na - zatwierdzoną przez prokuraturę - odmowę wszczęcia dochodzenia w sprawie wycinki niemal stuletnich sosen, które rosły przy drodze prowadzącej do sanktuarium w Studzienicznej. Wycinkę zlecił pracownik Lasów Państwowych. Leśnicy tłumaczyli, że dokonał błędnego pomiaru. Jednak podkreślali, że sosny zagrażały bezpieczeństwu.

- Nie ma naszej zgody na to, aby w państwie prawa ktoś wyciął komuś dorodne drzewa leżące na tak ważnym historycznie i społecznie obszarze i jeszcze nie poniósł za to konsekwencji. Bo się pomylił i nic się nie stało. A stała się rzecz niedopuszczalna - mówi Sławomir Sieczkowski, zastępca burmistrza Augustowa.

Zaczęło się od tego, że - jak pisaliśmy w listopadzie - mieszkańcy Studzienicznej (jednej z dzielnic Augustowa, która do 1973 roku była samodzielną wsią), zaalarmowali urząd miasta o wycinkach.

Na wyciętym drzewie był umieszczony krzyż. Został przeniesiony na sąsiednią sosnę Urząd Miasta w Augustowie

Na jednym z drzew umieszczony był krzyż

- Chodzi o cztery niemal stuletnie sosny rosnące przy drodze prowadzącej do sanktuarium maryjnego w Studzienicznej. To teren, który należy do nas. Wcześniej jego właścicielem były Lasy Państwowe, ale wszystko się zmieniło, gdy został przez nas przejęty w ramach specustawy przed tym jak w latach 2021-22 przebudowywaliśmy tu drogę, starając się zachować tyle drzew ile się da - wyjaśnia zastępca burmistrza.

Dodaje, że na najbardziej charakterystycznym drzewie - które było też punktem orientacyjnym - wiele lat temu umieszczony został krzyż.

- Przed wycinką został on zabrany i powieszony na sąsiedniej sośnie, na której widnieje też oznaczenie ścieżki rowerowej. To "totalna samowolka" - podkreśla samorządowiec.

Prokurator: nie doszło do popełnienia przestępstwa kradzieży leśnej

Drzewa zostały wycięte na zlecenie nadleśnictwa Augustów, które sąsiaduje z terenem miejskim.

Władze miasta powiadomiły policję. Ta, po zbadaniu sprawy, odmówiła jednak wszczęcia dochodzenia, co zaakceptowała prokuratura.

- Czynności prowadzone były w kierunku kradzieży leśnej, za co grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Tego przestępstwa może dopuścić się tylko ten kto ma świadomość, że je popełnia oraz chce je popełnić - wyjaśnia prokurator Michał Wojciechowski z Prokuratury Rejonowej w Augustowie.

Sosna, na której umieszczony został krzyż, rosła tu od niemal stu lat Urząd Miasta w Augustowie

Natomiast - jak podkreśla - z ustaleń śledczych wynika, że w tym przypadku nie zaszły takie przesłanki, bo wycinki dokonano przez pomyłkę.

- Leśniczy, który podjął decyzję o wycinkach stwierdził, że był przekonany co do tego, iż drzewa rosły na terenie Lasów Państwowych. Tak wskazało mu bowiem urządzenie GPS. Jednak jak sam przyznał, mogło dojść do błędu pomiarowego tegoż urządzenia. Dajemy wiarę tym wyjaśnieniom - podkreśla prokurator.

Zastępca burmistrza: trudno było nie zauważyć, że to pas drogowy

Urząd miasta złożył, za pośrednictwem prokuratury, zażalenie do sądu rejonowego. Podnosi w nim m.in., że organy ścigania powinny wziąć też pod uwagę, że drzewa rosły w strefie ochronnej m.in. Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszcza i Jeziora Augustowskie. Co według władz miasta oznacza, że doszło do zniszczenia wartości przyrodniczej prawnie chronionego terenu. To przestępstwo, które podlega grzywnie i karze do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności.

- W naszej ocenie kwalifikacja prawna czynu została określona prawidłowo. Oczywiście rozstrzygnie to sąd - zaznacza prokurator Wojciechowski.

Policja o wycince sosen w Augustowie (materiał z 23.11.2022)
Policja o wycince sosen w Augustowie (materiał z 23.11.2022)TVN24 Białystok

Prokuratura wkrótce prześle zażalenie do sądu.

- Miejmy nadzieję, że sąd uzna nasze racje. Tłumaczenie leśników jest nie do przyjęcia. Wiadomo, że urządzenia GPS są nieraz niedokładne. A po kim, jak nie po leśnikach powinniśmy się spodziewać, że znajdą granice swoich terenów. Tym bardziej, że to drzewo z krzyżem rosło tuż przy drodze, więc trudno było nie zauważyć, że to pas drogowy - podkreśla zastępca burmistrza.

Leśnicy twierdzili, że drzewa zagrażały bezpieczeństwu

Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku mówił w listopadzie przed kamerą TVN24, że wycięte drzewa zagrażały bezpieczeństwu i dlatego zostały usunięte.

Czytaj też: Drzewa przewróciły się na zabytkowe ogrodzenie kościoła. Konserwator zabytków: to konsekwencje decyzji sprzed dwóch dekad

- Takie drzewa stwarzające zagrożenie bezpieczeństwa są po prostu usuwane. Zwłaszcza wtedy, kiedy stoją, rosną, ale są już obumarłe, suche - wyjaśniał rzecznik.

Samorządowcy zastanawiają się, jak leśnicy mogli zlecić wycinkę na cudzym gruncie

Zdaniem zastępcy burmistrza Augustowa, drzewa nie były obumarłe.

- Ale nawet jeśli rację co do tego mieliby leśnicy, to i tak kluczowe w tej sprawie jest to, jak mogli zlecić wycinkę na gruncie, który nie należy do Lasów Państwowych? Gdyby złożyli do nas wniosek o wycinkę, to oczywiście zlecilibyśmy sprawdzenie stanu drzew, określili czy da się je uratować i tak dalej. A tak drzewa zostały wycięte bez żadnej konsultacji z naszym urzędem - wyjaśnia Sieczkowski.

Nie zgadza się też ze stanowiskiem Lasów Państwowych, które twierdzą że wycięły dwa drzewa na terenie urzędu miasta (w tym to z krzyżem), a dwa na granicy działki miejskiej i tej należącej do LP.

- Tak uznał geodeta, ale zgodnie z naszymi ustaleniami jedynie systemy korzeniowe tych dwóch drzew "na granicy" zlokalizowane były na terenie Lasów Państwowych, same drzewa leżały zaś w pasie drogowym - twierdzi samorządowiec.

Nadleśnictwo wycięło drzewa. Bez zgody miastaTVN24 Białystok

Autorka/Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta w Augustowie

Pozostałe wiadomości
Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wakacyjne plany ma już 63 procent Polaków. Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór miejsca i typu wakacji są dzieci. Badania pokazują, że rodziny z dziećmi częściej wybierają letnie pobyty nad morzem i z większym wyprzedzeniem planują wakacje i noclegi. Co ważne - w tym roku - ceny usług powinny być podobne jak rok temu. Pojawił się także nowy trend - łączenie wakacji z pracą zdalną. Piotr Sztefek.

Nowy wakacyjny trend Polaków

Nowy wakacyjny trend Polaków

Źródło:
TVN24

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W weekend aura się nie uspokoi i w części kraju może zagrzmieć.

Tu będzie niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia

Tu będzie niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Resorty finansów i dyplomacji Stanów Zjednoczonych ogłosiły szeroki pakiet dodatkowych sankcji, które mają uderzyć w gospodarkę wojenną Rosji i odciąć ją od dostaw kluczowych materiałów i usług między innymi z Chin. Rosjanie zostaną odcięci też od amerykańskich usług IT.

Mocne uderzenie USA w rosyjską machinę wojenną. Lista sankcji

Mocne uderzenie USA w rosyjską machinę wojenną. Lista sankcji

Źródło:
PAP

841 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas niezapowiadanej wcześniej wizyty w Dżeddzie w Arabii Saudyjskiej spotkał się z przywódcą tego państwa Mohammedem bin Salmanem. Rozmowy dotyczyły odbywającego się w weekend w Szwajcarii szczytu pokojowego. Saudowie nadal nie potwierdzili tam swojej obecności. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Źródło:
PAP

W Atlancie 39-letni mężczyzna porwał autobus z 17 pasażerami, jednego z nich śmiertelnie postrzelił. Zanim policjantom udało się zatrzymać pojazd, zdołał przejechać przez dwa hrabstwa. Porywaczowi postawiono 31 zarzutów.

Przyłożył kierowcy autobusu pistolet do głowy, powiedział: nie zatrzymuj się

Przyłożył kierowcy autobusu pistolet do głowy, powiedział: nie zatrzymuj się

Źródło:
CNN

Od dziś obowiązuje rozciągająca się na 60 kilometrów strefa buforowa przy granicy z Białorusią. W RPA odnotowano pierwszy przypadek śmiertelny małpiej ospy. Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 13 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Jeśli stanowisko szefowej Komisji Europejskiej zachowa Ursula von der Leyen, a szefową Parlamentu Europejskiego pozostanie Roberta Metsola, liberałowie otrzymają stanowisko szefa dyplomacji, a socjaldemokraci - szefa Rady Europejskiej. Estońska premierka Kaja Kallas na czele unijnej dyplomacji pozwoliłaby zachować geograficzną równowagę.

Klaruje się układanka na szczytach unijnych władz. Cztery nazwiska

Klaruje się układanka na szczytach unijnych władz. Cztery nazwiska

Źródło:
PAP

Około stu osób zostało ewakuowanych w środę wieczorem z terenu lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż. Na miejscu działały służby.

Ewakuacja lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż

Ewakuacja lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy została odnotowana w Republice Południowej Afryki. Jak przekazał minister zdrowia RPA, w kraju potwierdzono pięć przypadków zarażenia ludzi tym wirusem. To niejedyny kraj, który zmaga się z tą niebezpieczną chorobą.

Wirus małpiej ospy zabija w kolejnym kraju

Wirus małpiej ospy zabija w kolejnym kraju

Źródło:
PAP, Sowetan Live

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

27-latkowi prawdopodobnie znudziła się praca w lombardzie, bo postanowił odejść i to natychmiast. Wcześniej jednak wypłacił sobie pensję i to - według zgłoszenia jego szefa i ustaleń policji - z sowitą premią. Teraz grozi mu pięć lat więzienia.

Postanowił natychmiast odejść z pracy, wypłacił sobie pensję i zniknął

Postanowił natychmiast odejść z pracy, wypłacił sobie pensję i zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czerwcu rozpoczęła się rekrutacja na studia na wielu polskich uczelniach. Choć w poprzednich latach były takie kierunki, na które zgłaszało się nawet 30 osób na jedno miejsce, to otwierano też kierunki, na które było niewielu chętnych. Jakie studia cieszą się najmniejszą popularnością?

Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Źródło:
tvn24.pl, rekrutacja.uw.edu.pl, rekrutacja.uj.edu.pl

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

Przed parlamentem Armenii, gdzie przemawiał premier Nikol Paszynian, doszło do starć policji z protestującymi - podały media. Tłum próbował przedrzeć się przez kordon policyjny i wtargnąć do budynku parlamentu. Przewodził mu biskup Bagrat Gałcanian. Jest wielu rannych i zatrzymanych.

Biskup wezwał, protestujący ruszyli na parlament

Biskup wezwał, protestujący ruszyli na parlament

Źródło:
PAP, Panorama, Interfax

Trzech nastolatków pobiło na śmierć 28-letniego Marcina, piłkarza i pracownika Służby Więziennej. Do tragedii doszło podczas plenerowej imprezy z okazji 120-lecia Sosnowca. - Urazy nie wyglądały na uderzenie z pięści. Obok leżała butelka. Wydaje mi się, że pod nim leżało roztłuczone szkło. Kiedy czekaliśmy na przyjazd karetki, gdzieś w tłumie usłyszałem krzyki: "uciekajcie stąd, bo chłopak chyba zmarł" - relacjonował świadek.

Trzech chłopców skatowało piłkarza na urodzinach miasta. 28-letni Marcin zmarł w szpitalu

Trzech chłopców skatowało piłkarza na urodzinach miasta. 28-letni Marcin zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Ukraiński lekarz Andrij K. jest podejrzany o dokonanie zabójstwa 86-latka poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Prokurator Krajowy wydał w środę polecenie uchylenia tymczasowego aresztu wobec medyka. W maju do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w obronie lekarza podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek i naukowców. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny.

Ukraiński lekarz podejrzany o zabójstwo pacjenta. Ważna decyzja Prokuratora Krajowego

Ukraiński lekarz podejrzany o zabójstwo pacjenta. Ważna decyzja Prokuratora Krajowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policja dysponuje nagraniem z kamer monitoringu, na którym widać moment ataku na piosenkarkę Viki Gabor oraz jej ojca. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl dowiedział się, co nagrały kamery. - Ciosy zostały zadane, kiedy ojciec artystki wrócił już do auta. Napastnik potem użył gazu, który trafił też w piosenkarkę - przekazuje nasz reporter. Zatrzymany w tej sprawie mężczyzna nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, został Ambasadorem Różnorodności. To wyróżnienie przyznawane przez miesięcznik "My Company Polska" organizacjom, firmom i osobom, które promują różnorodność i równość. Jacoń został wyróżniony za "dziennikarstwo przełamujące tabu i otwierające oczy na potrzeby drugiego człowieka".

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Źródło:
TVN24, My Company Polska

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24
Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości z pracą w banku kierowanym przez brata księdza. "Mafijny układ zamknięty"

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości z pracą w banku kierowanym przez brata księdza. "Mafijny układ zamknięty"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. W jednym miejscu każdy może znaleźć coś dla siebie. - Absolutne hity filmowe, spektakularne seriale oraz bibliotekę kochanych i ikonicznych seriali HBO - mówił w TVN24 szef streamingu Warner Bros. Discovery w Polsce Maciej Gozdowski. 

Max już w Polsce. Debiut platformy

Max już w Polsce. Debiut platformy

Źródło:
tvn24.pl

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Platforma Max jest już w Polsce, oferując swoim widzom dziesiątki tysięcy godzin treści na żądanie. Na wybór nie mogą narzekać fani filmów romantycznych - na Max są zarówno największe filmowe klasyki o miłości, jak też najlepsze produkcje ostatnich lat. Oto lista 10 najpopularniejszych romansów dostępnych na Max.  

10 najpopularniejszych filmów romantycznych na Max  

10 najpopularniejszych filmów romantycznych na Max  

Źródło:
Rotten Tomatoes, tvn24.pl

Resort kultury Grecji poinformował we wtorek, że podczas budowy lotniska na Krecie odkryto wyjątkowe znalezisko z czasów kultury minojskiej. Ministerstwo podkreśliło, że obiekt o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych musi zostać dokładnie zbadany, by określić jego znaczenie.

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Źródło:
PAP

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska w zorganizowanej akcji charytatywnej Top Charity 2024 zebrali łącznie 45 mln 917 tys. zł. Najwyżej wylicytowanym dziełem była rzeźba Torso alato, 1985 Igora Mitoraja, za którą nabywcy zapłacili 6,8 miliona złotych. Z kolei "Tydzień Metamorfozy z Ewą Chodakowską" w Mövenpick Resort Kuredhivaru Maldives uzyskał kwotę 5,1 miliona złotych.

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Źródło:
tvn24.pl

Marek Balawejder i Artur Osuchowski zostali powołani do zarządu Orlenu - podała w środę spółka. Balawejder od 1 sierpnia 2024 roku będzie członkiem zarządu do spraw Handlu Hurtowego i Logistyki, zaś Artur Osuchowski od 13 czerwca 2024 roku członkiem zarządu do spraw Energetyki i Transformacji Energetycznej.

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Źródło:
PAP