Wycięli drzewa bez zgody miasta, dochodzenia nie będzie. "Stała się rzecz niedopuszczalna", jest zażalenie na decyzję śledczych

Źródło:
tvn24.pl, TVN24
Augustów. Leśnicy bez zgody wycięli cztery blisko stuletnie sosny (materiał z 23.11.2022)
Augustów. Leśnicy bez zgody wycięli cztery blisko stuletnie sosny (materiał z 23.11.2022)TVN24
wideo 2/6
Augustów. Leśnicy bez zgody wycięli cztery blisko stuletnie sosny TVN24

Urząd miasta Augustów (woj. podlaskie) złożył zażalenie na - zatwierdzoną przez prokuraturę - odmowę wszczęcia dochodzenia w sprawie wycinki niemal stuletnich sosen, które rosły przy drodze prowadzącej do sanktuarium w Studzienicznej. Wycinkę zlecił pracownik Lasów Państwowych. Leśnicy tłumaczyli, że dokonał błędnego pomiaru. Jednak podkreślali, że sosny zagrażały bezpieczeństwu.

- Nie ma naszej zgody na to, aby w państwie prawa ktoś wyciął komuś dorodne drzewa leżące na tak ważnym historycznie i społecznie obszarze i jeszcze nie poniósł za to konsekwencji. Bo się pomylił i nic się nie stało. A stała się rzecz niedopuszczalna - mówi Sławomir Sieczkowski, zastępca burmistrza Augustowa.

Zaczęło się od tego, że - jak pisaliśmy w listopadzie - mieszkańcy Studzienicznej (jednej z dzielnic Augustowa, która do 1973 roku była samodzielną wsią), zaalarmowali urząd miasta o wycinkach.

Na wyciętym drzewie był umieszczony krzyż. Został przeniesiony na sąsiednią sosnę Urząd Miasta w Augustowie

Na jednym z drzew umieszczony był krzyż

- Chodzi o cztery niemal stuletnie sosny rosnące przy drodze prowadzącej do sanktuarium maryjnego w Studzienicznej. To teren, który należy do nas. Wcześniej jego właścicielem były Lasy Państwowe, ale wszystko się zmieniło, gdy został przez nas przejęty w ramach specustawy przed tym jak w latach 2021-22 przebudowywaliśmy tu drogę, starając się zachować tyle drzew ile się da - wyjaśnia zastępca burmistrza.

Dodaje, że na najbardziej charakterystycznym drzewie - które było też punktem orientacyjnym - wiele lat temu umieszczony został krzyż.

- Przed wycinką został on zabrany i powieszony na sąsiedniej sośnie, na której widnieje też oznaczenie ścieżki rowerowej. To "totalna samowolka" - podkreśla samorządowiec.

Prokurator: nie doszło do popełnienia przestępstwa kradzieży leśnej

Drzewa zostały wycięte na zlecenie nadleśnictwa Augustów, które sąsiaduje z terenem miejskim.

Władze miasta powiadomiły policję. Ta, po zbadaniu sprawy, odmówiła jednak wszczęcia dochodzenia, co zaakceptowała prokuratura.

- Czynności prowadzone były w kierunku kradzieży leśnej, za co grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Tego przestępstwa może dopuścić się tylko ten kto ma świadomość, że je popełnia oraz chce je popełnić - wyjaśnia prokurator Michał Wojciechowski z Prokuratury Rejonowej w Augustowie.

Sosna, na której umieszczony został krzyż, rosła tu od niemal stu lat Urząd Miasta w Augustowie

Natomiast - jak podkreśla - z ustaleń śledczych wynika, że w tym przypadku nie zaszły takie przesłanki, bo wycinki dokonano przez pomyłkę.

- Leśniczy, który podjął decyzję o wycinkach stwierdził, że był przekonany co do tego, iż drzewa rosły na terenie Lasów Państwowych. Tak wskazało mu bowiem urządzenie GPS. Jednak jak sam przyznał, mogło dojść do błędu pomiarowego tegoż urządzenia. Dajemy wiarę tym wyjaśnieniom - podkreśla prokurator.

Zastępca burmistrza: trudno było nie zauważyć, że to pas drogowy

Urząd miasta złożył, za pośrednictwem prokuratury, zażalenie do sądu rejonowego. Podnosi w nim m.in., że organy ścigania powinny wziąć też pod uwagę, że drzewa rosły w strefie ochronnej m.in. Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszcza i Jeziora Augustowskie. Co według władz miasta oznacza, że doszło do zniszczenia wartości przyrodniczej prawnie chronionego terenu. To przestępstwo, które podlega grzywnie i karze do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności.

- W naszej ocenie kwalifikacja prawna czynu została określona prawidłowo. Oczywiście rozstrzygnie to sąd - zaznacza prokurator Wojciechowski.

Policja o wycince sosen w Augustowie (materiał z 23.11.2022)
Policja o wycince sosen w Augustowie (materiał z 23.11.2022)TVN24 Białystok

Prokuratura wkrótce prześle zażalenie do sądu.

- Miejmy nadzieję, że sąd uzna nasze racje. Tłumaczenie leśników jest nie do przyjęcia. Wiadomo, że urządzenia GPS są nieraz niedokładne. A po kim, jak nie po leśnikach powinniśmy się spodziewać, że znajdą granice swoich terenów. Tym bardziej, że to drzewo z krzyżem rosło tuż przy drodze, więc trudno było nie zauważyć, że to pas drogowy - podkreśla zastępca burmistrza.

Leśnicy twierdzili, że drzewa zagrażały bezpieczeństwu

Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku mówił w listopadzie przed kamerą TVN24, że wycięte drzewa zagrażały bezpieczeństwu i dlatego zostały usunięte.

Czytaj też: Drzewa przewróciły się na zabytkowe ogrodzenie kościoła. Konserwator zabytków: to konsekwencje decyzji sprzed dwóch dekad

- Takie drzewa stwarzające zagrożenie bezpieczeństwa są po prostu usuwane. Zwłaszcza wtedy, kiedy stoją, rosną, ale są już obumarłe, suche - wyjaśniał rzecznik.

Samorządowcy zastanawiają się, jak leśnicy mogli zlecić wycinkę na cudzym gruncie

Zdaniem zastępcy burmistrza Augustowa, drzewa nie były obumarłe.

- Ale nawet jeśli rację co do tego mieliby leśnicy, to i tak kluczowe w tej sprawie jest to, jak mogli zlecić wycinkę na gruncie, który nie należy do Lasów Państwowych? Gdyby złożyli do nas wniosek o wycinkę, to oczywiście zlecilibyśmy sprawdzenie stanu drzew, określili czy da się je uratować i tak dalej. A tak drzewa zostały wycięte bez żadnej konsultacji z naszym urzędem - wyjaśnia Sieczkowski.

Nie zgadza się też ze stanowiskiem Lasów Państwowych, które twierdzą że wycięły dwa drzewa na terenie urzędu miasta (w tym to z krzyżem), a dwa na granicy działki miejskiej i tej należącej do LP.

- Tak uznał geodeta, ale zgodnie z naszymi ustaleniami jedynie systemy korzeniowe tych dwóch drzew "na granicy" zlokalizowane były na terenie Lasów Państwowych, same drzewa leżały zaś w pasie drogowym - twierdzi samorządowiec.

Nadleśnictwo wycięło drzewa. Bez zgody miastaTVN24 Białystok

Autorka/Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta w Augustowie

Pozostałe wiadomości

Członek greckiej mniejszości w Albanii, eurodeputowany reprezentujący w PE Grecję, wrócił do odbywania kary więzienia w Tiranie za oszustwa wyborcze. Celę opuścił tylko na pięć dni, w ciągu których został zaprzysiężony na inauguracyjnej sesji Parlamentu Europejskiego.

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Źródło:
PAP

Izrael zaatakował cele wojskowe Huti, w tym port w Jemenie. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński dowiedział się, że mężczyzna, którego ciało z raną postrzałową głowy odnaleziono w Dąbrowie Zielonej to Jacek Jaworek. Dwaj Polacy jako pierwsi w historii przelecieli szybowcem nad K2. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 21 lipca.

Atak na Huti, historyczne dokonanie Polaków, propozycja Mińska

Atak na Huti, historyczne dokonanie Polaków, propozycja Mińska

Źródło:
tvn24.pl

879 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Kardynał Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, odwiedził w sobotę Odessę. Rosyjskie drony trafiły obiekty infrastruktury energetycznej w obwodach sumskim i czernihowskim. Wzrosła też liczba ofiar śmiertelnych ataku na Mikołajów. Łącznie to cztery osoby, w tym dziecko. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ponad 100 starć na froncie w ciągu jednej doby

Ponad 100 starć na froncie w ciągu jednej doby

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pogoda na dziś. Niedziela 21.07 będzie słoneczna i gorąca, a nawet upalna. Termometry wskażą od 25 do 32 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 21.07. Nawet 32 stopnie w cieniu

Pogoda na dziś - niedziela 21.07. Nawet 32 stopnie w cieniu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szef słowackiego rządu Robert Fico rozmawiał w sobotę telefonicznie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Poruszyli oni między innymi kwestię częściowego wstrzymania tranzytu rosyjskiej ropy. Kijów umieścili bowiem wcześniej na liście sankcji rosyjski Łukoil, którego ropę dostawała rafineria Slovnaft w Bratysławie.

Słowacko-ukraińska rozmowa o częściowym wstrzymaniu tranzytu ropy

Słowacko-ukraińska rozmowa o częściowym wstrzymaniu tranzytu ropy

Źródło:
PAP

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Nastoletni chłopak i dziewczyna zostali potrąceni na pasach w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) przez 71-letniego motocyklistę - przekazała tamtejsza Komenda Powiatowej Policji. Oboje trafili do szpitala, chłopak jest w ciężkim stanie.

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Źródło:
PAP

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem prawie w całej Polsce. Na bardzo dużym obszarze kraju w niedzielę będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia. Temperatura w cieniu przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Takie pojedyncze głosy, które od czasu do czasu się odzywają z szeregów Partii Demokratycznej, w sumie to jest już chyba około 30 polityków, na pewno nie są tą masą krytyczną, która by skłoniły Joe Bidena do ustąpienia - mówił na antenie TVN24 Andrzej Kohut, amerykanista, autor książki "Ameryka. Dom podzielony".

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

Źródło:
TVN24

Izrael przeprowadził naloty na cele wojskowe rebeliantów Huti, którzy kontrolują zachodnią część Jemenu - poinformowała w sobotę armia. Naloty były odwetem za ataki Huti wymierzone w Izrael. W ostatnim z nich, w piątek, zginął jeden z mieszkańców Tel Awiwu.

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Źródło:
PAP

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

64-letnia Sandra Hemme, która została skazana na dożywocie za zabójstwo, którego nie popełniła, po 43 latach opuściła więzienie - pisze w sobotę BBC. W orzeczeniu z czerwca sąd stwierdził, że policja zataiła wyraźne dowody jej niewinności i nie przekazała ich obrońcom podejrzanej.

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Źródło:
PAP

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Po akcji gaśniczej marketu budowlanego w Krośnie pogorszyła się jakość wody w rzece Lubatówka, do której wpływały wody popożarnicze - podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Do pożaru marketu budowlanego doszło 10 lipca. Akcja gaśnicza trwała ponad dwie doby.

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wjechał na posesję, uszkodził płot oraz dwa samochody. Wjechał również w mężczyznę siedzącego na ławce przy domu. Do zdarzenia doszło we wsi Białorzeczka koło Sejn, a auto prowadził 15-latek.

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl