Białystok

Białystok

Do rozboju doszło na jednej ze stacji paliw w Olsztynie. Zamaskowany napastnik zagroził obsłudze przedmiotem przypominającym broń i zażądał hot doga. Kiedy go dostał, uciekł w nieznanym kierunku. Po kilku godzinach policjantom udało się go schwytać. Sąd zastosował wobec 26-latka trzymiesięczny areszt.

Kolejne osoby usłyszały zarzuty w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper, które pozyskiwało dotacje od państwa na działalność ośrodków opieki nad seniorami. To samorządowcy z województwa warmińsko-mazurskiego, a wśród nich prezydent Olsztyna. Białostocka prokuratura uważa, że nie dopełnili oni swoich obowiązków. Wcześniej zarzuty w śledztwie usłyszał Tomasz K., były agent CBA i były poseł PiS, oraz jego żona Katarzyna K., która założyła Helper.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru, który wybuchł w nocy z czwartku na piątek w komisie samochodowym w Dąbrówce Kościelnej (województwo podlaskie). Na placu stało łącznie 28 samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Zanim doszło do pożaru, ktoś ukradł mazdę. Właściciel uważa, że było to podpalenie.

Dwa dęby, które od ponad 20 lat są pomnikami przyrody, rosną w pasie drogowym w podlaskiej wsi Puchły. To teren chroniony Natura 2000 i obszar szlaku turystycznego Krainy Otwartych Okiennic. Zgodę na ich wycięcie wydał wójt gminy Narew na wniosek dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce. W ocenie urzędników dęby stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, kierowców i ich mienia. Mieszkańcy protestują i zbierają podpisy przeciwko wycince.

Nie ma prawa jazdy, ale wsiadła za kółko mając prawie trzy promile alkoholu w organizmie. 29-latka na prostej drodze straciła kontrolę nad autem i zjechała na przeciwległy pas. Auto wpadło do rowu i się wywróciło. Wraz z kobietą w samochodzie jechało jej ośmioletnie dziecko. 29-latka trafiła do szpitala. Dziecku nic się nie stało.

Długi na około 40 centymetrów kawałek metalu znaleźli pod ściółką podlascy leśnicy na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Jego kształt wyraźnie wskazuje, że jest to grot włóczni bądź innego narzędzia używanego jako broń. Po analizie porównawczo - typologicznej, jaką wykonali archeolodzy z Muzeum Podlaskiego, udało się zawęzić datowanie pochodzenia grotu.

Na nagraniu z monitoringu widać, jak młody mężczyzna nagle wyjeżdża zza budynku, "przecina" rowerem chodnik i wjeżdża bez zastanowienia na jezdnię prosto pod koła nadjeżdżającego auta. Młody mężczyzna tłumaczył, że nie zauważył samochodu. Prawdopodobnie nawet go nie słyszał, bo na uszach miał słuchawki.

Sąd Najwyższy uchylił w środę wyrok drugiej instancji oddalający powództwo i przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Białymstoku sprawę dotyczącą obniżenia zarobków prezydenta tego miasta. Chodzi o Tadeusza Truskolaskiego, któremu rada tego miasta w 2016 roku obniżyła zarobki, tłumacząc to między innymi niewłaściwym nadzorem prezydenta nad miejskimi spółkami. Za pierwszym razem Sąd Okręgowy oddalił powództwo Truskolaskiego w tej sprawie.

Sąd Rejonowy w Hajnówce (województwo podlaskie) skazał we wtorek dziesięć osób w pierwszym z serii procesów obwinionych o blokowanie IV Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W lutym marsz zorganizowali narodowcy. Przed sądem odpowiadali głównie działacze Obywateli RP i KOD-u. Sąd zdecydował, że wszyscy mają zapłacić grzywny i pokryć koszty procesu. Wyrok nie jest prawomocny.