Białystok

Białystok

Wojewoda oraz kurator oświaty proszą dyrektorów siedmiu białostockich szkół o usunięcia banerów, które zostały zawieszone na polecenie władz miasta na ogrodzeniach tych placówek. Widnieje na nich hasło "Rząd PiS-u nie dał pieniędzy na modernizację tej szkoły. 0 zł dla białostoczan" Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski nie zamierza ich jednak zdejmować, bo jak twierdzi, mają charakter informacyjny, a nie polityczny. 

Na ławie oskarżonych zasiadło siedmiu uczestników białostockiego marszu ONR sprzed pięciu lat. Na rok więzienia sąd skazał Jarosław R., który miał zainicjować skandowanie hasła: "A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści". Uznany za winnego został też Krzysztof S. Sąd skazał go na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Pozostali oskarżeni, w tym prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz, zostali uniewinni.  

Od 1 lipca mieszkańcy podbiałostockiej gminy Choroszcz mają płacić za odbiór odpadów od osoby, a nie od metraży lokali. Jako że władze wciąż jeszcze nie zaproponowały programu osłonowego dla dużych rodzin, w wielu przypadkach oznacza to duże podwyżki. Rzeczniczka burmistrza twierdzi, że nie było wyboru, bo inny sposób pobierania opłat zanegowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Ponad 500-letni męski klasztor w Supraślu (woj. podlaskie) to jeden z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. W niedzielę została tam wyświęcona cerkiew, której odbudowa trwała od 1984 roku. Czterdzieści lat wcześniej została wysadzona w powietrze przez Niemców. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa mówił podczas uroczystego nabożeństwa, że wielu nie wierzyło w to, że obiekt uda się odbudować.