|

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Aktualnie czytasz: Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe
Źródło: Shutterstock
Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę. Artykuł dostępny w subskrypcji
Kluczowe fakty:
  • Coraz częstsze fale upałów mają poważny wpływ na ludzkie zdrowie - często w sposób, jaki nie przyszedłby nam nawet do głowy.
  • Stres cieplny odczuwalny jest na każdym poziomie organizacji biologicznej, od całego organizmu, przez narządy, po nasze DNA.
  • Badania wskazują, że częsta ekspozycja na wysokie temperatury może istotnie przyspieszać starzenie się komórek.
  • Więcej informacji na temat bezpieczeństwa podczas upałów znajdziesz na tvnmeteo.pl.

Opisana powyżej fala upałów z 2003 roku była dla nas sygnałem ostrzegawczym, ale także zapowiedzią pewnej tendencji. W Wielkiej Brytanii w sierpniu tego roku po raz pierwszy zanotowano 38,1 stopnia Celsjusza, ale rekord sprzed ponad dwóch dekad jest już dawno nieaktualny - obecny wynosi 40,3 stopnia Celsjusza i pochodzi z 2022 roku. Stary Kontynent powoli przyzwyczaja się do corocznego skwaru. Władze miast rozstawiają na ulicach kurtyny wodne, organizują klimatyzowane schroniska, prowadzą kampanie informacyjne.

Czytaj także: