|

Stworzone dla chorych, spodobały się zdrowym. Co na to lekarze?

Urządzenia do ciągłego monitorowania glikemii ułatwiły życie chorym na cukrzycę
Urządzenia do ciągłego monitorowania glikemii ułatwiły życie chorym na cukrzycę
Źródło: Shutterstock
Systemy ciągłego monitorowania glikemii to przełom w leczeniu cukrzycy. Są refundowane dla coraz większej grupy pacjentów, ale nadal w tym zakresie potrzeba zmian. Coraz chętniej po systemy CGM sięgają także osoby zdrowe. Jakie korzyści mogą z tego płynąć, a na co lepiej uważać?Artykuł dostępny w subskrypcji
Kluczowe fakty:
  • Systemy ciągłego monitorowania glikemii pozwalają na pomiar poziomu cukru w czasie rzeczywistym. To znacznie poprawia wyniki leczenia cukrzycy i odgrywa ważną rolę w edukacji pacjentów.
  • Systemy CGM są refundowane dla coraz większej grupy osób z cukrzycą, ale nadal potrzeba zmian w tym zakresie.
  • Z urządzeń dla diabetyków korzystają też zdrowi. Co na to lekarze? Jakie korzyści mogą z tego płynąć?
  • Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w zakładce "Zdrowie" w serwisie tvn24.pl i i w "Wywiadzie Medycznym" Joanny Kryńskiej w TVN24+.

Osoby chorujące na cukrzycę, szczególnie przyjmujące insulinę, muszą regularnie mierzyć poziom cukru, żeby unikać stanów hiperglikemii (zbyt wysokiego cukru), czy hipoglikemii (zbyt niskiego cukru) i odpowiednio na nie reagować. Wiedza o tym, jaka jest wartość glukozy, pozwala pacjentowi dobrać odpowiednią dawkę insuliny, czy dostosować aktywność fizyczną oraz dobrze zbilansować posiłek. Wcześniej można to było zrobić w warunkach domowych tylko z użyciem glukometru, nakłuwając opuszki palców i nabierając krew na specjalny pasek. Często wiązało się to z pewnym dyskomfortem. Dziś można pilnować poziom cukru w inny sposób - korzystając z systemu ciągłego monitorowania glukozy, w skrócie CGM, od ang. Continuous Glucose Monitoring. To wyrób medyczny, w Polsce refundowany przez NFZ dla coraz większej liczby pacjentów.

Czytaj także: