Lotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzyma pięć nowych śmigłowców o łącznej wartości 450 milionów złotych - zapowiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna, zwracając się do pracowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w dniu obchodów 25-lecia LPR.
W czwartek w Warszawie z udziałem między innymi szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza i ministry zdrowia Izabeli Leszczyny odbyła się uroczystość jubileuszu 25-lecia Lotniczego Pogotowania Ratunkowego.
- 25 lat to historia ogromnych emocji, walki z czasem, heroizmu i poświęcenia. W ciągu 1,5 roku mojej pracy jako minister zdrowia wielokrotnie przekonałam się, że gdy pojawia się naprawdę trudne do zrealizowania zadanie, jak choćby podczas powodzi, pacjenci zawsze mogą liczyć na wasze wsparcie i pomoc - zauważyła Leszczyna.
Nowe śmigłowce i baza w Koszalinie
Tylko w 2024 roku zespoły LPR wykonały blisko 11 tysięcy lotów ratowniczych oraz ponad 1,7 tysiąca lotów transportu sanitarnego. To jednak tylko liczby, a za nimi stoją konkretni ludzie - piloci, lekarze, ratownicy, pielęgniarki oraz cały zespół organizacyjny. To oni każdego dnia walczą o zdrowie i życie pacjentów, często w ekstremalnych warunkach i pod ogromną presją czasu.
- Cieszę się, że to właśnie dziś mogę ogłosić, że już niebawem rozstrzygnięty zostanie konkurs, w wyniku którego Lotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzyma pięć nowych śmigłowców o łącznej wartości 450 milionów złotych. Dodatkowo możliwa będzie budowa nowoczesnej bazy HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Koszalinie za ponad 30 milionów złotych – dodała ministra zdrowia.
Obecnie śmigłowce stacjonują w 21 bazach stałych rozmieszczonych w całej Polsce. Baza w Koszalinie działa natomiast sezonowo - jest uruchamiana w czasie letnich wakacji. Gotowość śmigłowcowych załóg do misji HEMS w dzień na odległość do 60 kilometrów od bazy wynosi trzy minuty.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Ćwierć wieku - 150 tysięcy pacjentów
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało powołane do istnienia w 2000 roku, jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zarządzeniem z 9 listopada 2016 roku nastąpiła zmiana nazwy na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
W pierwszych latach załogi śmigłowcowe i samolotowe realizowały rocznie kilka tysięcy misji. W ostatnich latach ta liczba przekracza już 12 tysięcy rocznie. Jak podaje LPR, łącznie przez ostatnich 25 lat śmigłowce przetransportowały ponad 150 tysięcy pacjentów. W styczniu tego roku flota śmigłowców eurocopter użytkowanych przez LPR przekroczyła pół miliona lądowań i uzyskała nalot 125 tysięcy godzin.
Autorka/Autor: pwojc/akw
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: gov.pl