To właśnie tym tunelem wchodzili ci, którzy szukali skarbów i rozwiązania zamkowych tajemnic. Dlatego zyskał miano "tunelu szabrowników". Teraz ceglane przejście zostało ponownie odkryte. I raz jeszcze zabezpieczone, tak by nikt niepowołany nie mógł z niego skorzystać.
O przejściu pracownicy zamku i tropiciele tajemnic wiedzieli od dawna. - To był zapomniany tunel. Wejście od strony krypty było zagruzowane i niedostępne. Z kolei wyjście w parku było po prostu zasypane - mówi Bogdan Rosicki, specjalista do spraw trasy podziemnej Zamku Książ.
Taki stan trwał latami. Teraz, przy okazji prac konserwatorskich, przy krypcie grobowej i mauzoleum rodziny Hochbergów podjęto decyzję o udrożnieniu tunelu. - Do środka weszła ekipa specjalistów. Wnętrze było bardzo zamulone, ale okazało się, że jest zachowane niemal w idealnym stanie. Co więcej, bardzo ciekawe jeśli chodzi o konstrukcję. Tunel zbudowany jest z cegły, zamykany bramką - relacjonuje Rosicki. Przejście ma około 30 metrów długości. Jego powstanie datowane jest na około 1883 rok, czyli ten sam, w którym powstała krypta.
Chcieli skarbów i poznania tajemnicy
Jak mówi pracownik Zamku Książ odkryty tunel zyskał miano "tunelu szabrowników". Wszystko dlatego, że służył między innymi tym, którzy uważali, że w krypcie znajdują się cenne przedmioty. Te miały znajdować się w sarkofagach.
- Żeby rabusie nie dostali się do środka tunel był zabezpieczony. Zresztą służył nie tylko poszukiwaczom skarbów, ale też eksploratorom, którzy za wszelką cenę chcieli poznać tajemnicę tego miejsca - przypomina Rosicki. Po uporządkowaniu tunel został ponownie zabezpieczony. Tak, by niepowołani nie mogli do niego wejść. Do środka nie dostaną się też turyści. Przejście ma służyć temu czemu służyło przed laty: wentylacji i odwadnianiu krypty.
Zamek pełen przejść i tuneli
To nie pierwszy tunel, w ostatnim czasie przywrócony do użytku na terenie Zamku Książ. W 2016 roku, podczas prac remontowych, odnaleziono tam wejście do tajemniczego tunelu. Okazał się być basztą lodową, która kilkadziesiąt lat wcześniej została wysadzona w powietrze.
Na terenie Zamku Książ do użytku przywrócono XIX-wieczny tunel:
Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o., tam