Eksploratorzy i archeolodzy ponownie pojawili się na dolnośląskim Zamku Grodno i po raz kolejny dokonali odkrycia. Tym razem przełomowego. Ich ustalenia mogą pomóc w potwierdzeniu legendy o dacie założenia warowni. Okazuje się, że zamek istniał sto lat wcześniej niż do tej pory sądzono.
- Zaczęliśmy od sprawdzenia nasypu ziemnego na podzamczu. Nikt nie jest w stanie powiedzieć co się pod nim kryje, a legendy są różne - mówił w kwietniu Łukasz Orlicki z miesięcznika "Odkrywca".
Tajemniczy nasyp
Teraz eksploratorzy wrócili na teren Zamku Grodno. By po raz kolejny spróbować zgłębić tajemnicę warowni. Na celownik wzięli nasyp znajdujący się pomiędzy zamkowymi murami. Choć niektórzy na wieść o badaniu nasypu lekceważąco machali ręką. Twierdzili, że ten został usypany po wojnie. W warstwie ziemi miały znajdować się niewiele warte kapsle i kable.
Jednak to nie zniechęciło eksploratorów. - Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytanie co kryje się pod tym zagadkowym nasypem. Nasze badania polegały na przeprowadzeniu sondażowego wykopu archeologicznego - wyjaśnia dziś Orlicki.
Spalenizna, a potem ...
Najpierw badacze, pod kierunkiem archeologa dr. Pawła Konczewskiego, odkryli warstwy pochodzące z XVII wieku.
- Warstwa spalenizny świadczy o pożarze, który strawił część zamku. Pochodzi prawdopodobnie z okresu buntu chłopskiego, który ogarnął okoliczne wsie - relacjonuje Orlicki.
Jednak uwagę badaczy przykuło to co znaleźli niżej. To warstwa, która pochodzi z początków istnienia warowni.
- Zawiera fragmenty ceramiki datowanej na przełom XII i XIII wieku. To najwcześniejsze zabytki znalezione w obrębie Zamku Grodno - podkreśla eksplorator.
... "sensacja"
Dlaczego znalezisko jest tak cenne? Według legendy murowany zamek został w XIII wieku założony przez księcia Bolka I Surowego. Jednak pierwsze wzmianki o warowni pojawiły się dopiero w XIV wieku. Odkrycie może potwierdzać legendę.
- Znalezione przedmioty mogą być dowodami na prawdziwość legendy o tym, że już za czasów Bolko I był tu zamek - uważa Orlicki. Sprawa jest tym ciekawsza, że nigdy wcześniej na Zamku Grodno nie udało się znaleźć tak starych artefaktów. - To sensacja - mówi wprost eksplorator.
A Łukasz Kazek, popularyzator historii Dolnego Śląska i były kasztelan Zamku Grodno dodaje: sensacja jest wielka. - Nikt nigdy wcześniej takich badań tam nie prowadził. Okazuje się, że zamek istniał ponad sto lat wcześniej niż dotychczas sądziliśmy - cieszy się Kazek.
To nie koniec badań
Wykop został wykonany w miejscu, gdzie przed wiekami znajdowała się fosa. Z niego badacze chcą wyciągnąć maksymalnie dużo informacji na temat średniowiecznej warowni. Pobrali próbki ziemi, przebadają znalezione zwierzęce kości, by sprawdzić jak wyglądała średniowieczna dieta. - Chcemy wycisnąć z tego miejsca, ile się da - zapewnia Orlicki.
Prace będą kontynuowane.
Prace prowadzono na terenie Zamku Grodno:
Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Miesięcznik "Odkrywca"/ GEMO/ Danapass (Wikipedia CC BY-SA 3.0 PL)