Rozsyłali fałszywe linki. Policja: niemal 380 tysięcy poszkodowanych osób

Autor:
ib/
tam
Źródło:
KWP Wrocław
Dwaj mężczyźni zostali zatrzymani
Dwaj mężczyźni zostali zatrzymaniKWP Wrocław
wideo 2/7
KWP WrocławDwaj mężczyźni zostali zatrzymani

Funkcjonariusze wydziału do walki z cyberprzestępczością zatrzymali dwóch młodych obywateli Ukrainy, którzy - zdaniem policji - wyłudzili, albo usiłowali wyłudzić, pieniądze od blisko 380 tysięcy osób z całej Polski. Sprawcy mieli przesyłać fałszywe linki i pobierać drobne kwoty pod pretekstem zadłużenia, na przykład za media domowe.

Sprawą zajmowały się połączone siły policjantów zwalczających przestępczość internetową z Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu i Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 24 i 25 lat. Obywatele Ukrainy są podejrzani o to, że wspólnie i w porozumieniu, razem z innymi nieustalonymi osobami, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, usiłowali doprowadzić lub doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem blisko 380 tysięcy osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Drobne kwoty

Liczba osób pokrzywdzonych robi wrażenie i w pierwszej chwili można pomyśleć, że sprawcy oszukiwali na dużą skalę. Przyjęli jednak dość skromny i mało podejrzany sposób wyłudzania pieniędzy.

- To były drobne kwoty, które często w ogóle nie wzbudzały podejrzeń. Metoda polegała na tym, że sprawcy wysyłali do losowo wybranych osób SMS-y z fałszywym linkiem przekierowującym na stronę, gdzie należy podać dane do logowania w bankowości mobilnej. W smsie zawierali nieprawdziwe informacje co do konieczności uregulowania zadłużenia. Część pokrzywdzonych, widząc niewielką kwotę do uregulowania, klikało w link i wpisywało swoje dane. Tak sprawcy wchodzili w posiadanie loginów i haseł, dzięki czemu uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych - tłumaczy Wojciech Jabłoński z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Łączna wartość ustalonych strat to - jak dotąd - kilkadziesiąt tysięcy złotych. Liczby te jednak cały czas rosną. W toku czynności zabezpieczono 11 telefonów komórkowych, router, karty SIM oraz pieniądze. Decyzją sądu zatrzymani trafili do tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy. Jak podkreśla policja, sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są dalsze zatrzymania.

Jeden z zatrzymanych mężczyznKWP Wrocław

Autor:ib/ tam

Źródło: KWP Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: KWP Wrocław

Pozostałe wiadomości