Paweł Gancarz wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, został wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Przedstawiciela PSL poparli również radni PIS. Wcześniej sejmik odrzucił kandydaturę przewodniczącego dolnośląskiej PO posła Michała Jarosa na to stanowisko.
Głosowanie odbyło się we wtorek 21 maja. Kandydaturę Pawła Gancarza zgłosił urzędujący marszałek Cezary Przybylski (Bezpartyjni Samorządowcy). PSL i Bezpartyjni Samorządowcy utworzyli w poniedziałek wspólny klub w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który liczy pięciu radnych – dwóch z PSL oraz trzech z Bezpartyjnych Samorządowców.
Za kandydaturą Gancarza opowiedziało się 28 radnych z 35 obecnych na wtorkowej sesji, przeciwko było 6, jeden głos był nieważny. Wtedy sejmik nie obradował w pełnym składzie, ponieważ zabrakło radnej z Lewicy Marty Stożek.
PIS poparło nowego marszałka dolnośląskiego
Do wyboru marszałka potrzebna jest bezwzględna większość, czyli 19 radnych. Głosowanie jest tajne. Kandydaturę Gancarza poparli radni PiS, o czym poinformował podczas konferencji prasowej w trakcie liczenia głosów poseł PiS Michał Dworczyk, uważany za jednego z architektów koalicji PiS i Bezpartyjnych Samorządowców, która rządziła województwem dolnośląskim od 2018 r.
Nowy marszałek w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że w ostatnich tygodniach "prosił i apelował o poszukiwanie jak najszerszego porozumienia". "Wynik głosowania jest odzwierciedleniem długich tygodni nakłaniania do tego, by szukać kompromisu" – mówił Gancarz. Jak dodał, naturalnym kierunkiem budowania koalicji rządzącej regionem są środowiska tworzące Koalicję 15 października.
Pytany o wspólny klub z Bezpartyjnymi Samorządowcami, którzy z PiS rządzili regionem przez ostatnie pięć lat, powiedział, że oddziela "warstwę polityczną od merytorycznej". "Mamy wspólny klub z ludźmi, na których nie mogą powiedzieć złego słowa. W trudnych czasach dla małych gmin takich jak moja, marszałek Przybylski dystrybuował fundusze unijne w oparciu o konkursy, procedury i regulacje, które powalały się rozwijać takim gminom jak moja"- dodał Gancarz.
CZYTAJ TEŻ: Kandydaci do Parlamentu Europejskiego 2024. Okręg nr 12 - województwo dolnośląskie i opolskie
Wcześniej we wtorek sejmik odrzucił kandydaturę przewodniczącego dolnośląskiej PO posła Michał Jarosa. Jarosa poparło 12 radnych; przeciwko było 21, dwa głosy był nieważne.
Wybory samorządowe do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wygrała KO, zdobywając 15 mandatów; 13 radnych ma PiS, Trzecia Droga zdobyła 4 mandaty (dwa mandaty przypadły samorządowcom z PSL i dwa Polsce 2050 Szymona Hołowni), Bezpartyjni Samorządowcy - 3, a Lewica - 1.
Źródło: PAP