Jest rzecznikiem, ma być zastępcą prokuratora okręgowego

Autor:
ib/gp
Źródło:
Gazeta Wyborcza/TVN24 Wrocław
Wolność słowa
Wolność słowatvn24
wideo 2/4
tvn24Justyna Helcyk wie, jak porwać tłumy

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu zostanie nowym zastępcą prokuratora okręgowego - ustaliła "Gazeta Wyborcza". Justyna Pilarczyk, znana między innymi z umorzenia sprawy przeciwko szefowej dolnośląskiej brygady ONR, szybko wspina się po kolejnych szczeblach kariery.

Jak informuje "Wyborcza", Pilarczyk do 2017 roku pracowała w Prokuraturze Rejonowej Wrocław-Stare Miasto. Głośno o pani prokurator zrobiło się rok wcześniej, kiedy zajmowała się sprawą szefowej dolnośląskiej brygady Obozu Narodowo-Radykalnego, która została oskarżona o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i wyznaniowych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>>

Wycofanie aktu oskarżenia

"Wyborcza" przypomina, że po skierowaniu aktu oskarżenia do sądu działaczka ONR, publikując film w internecie, publicznie poprosiła prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę o interwencję. Wówczas wstawił się za nią dzisiejszy sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz oraz ówczesny wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Zanim ruszył proces, akt oskarżenia został wycofany z sądu w celu "przeprowadzenia analizy śledztwa".

Do sprawy ponownie wyznaczono prokurator Justynę Pilarczyk. W czasie kiedy zajmowała się sprawą liderki dolnośląskich struktur ONR, została delegowana do pracy w Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu. Wniosek o awans - według informatorów "Wyborczej" - przyszedł z samej góry, z Prokuratury Krajowej. Po kilku miesiącach "analizy", mimo że ustalenia stanu faktycznego sprawy się nie zmieniły, inna była już ocena.

- Prokurator umorzył śledztwo przeciwko podejrzanej o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych. Prokurator dokonał szczegółowej i wnikliwej analizy zebranych dowodów i uznał, że Justyna H. nie naruszyła obowiązującego prawa - tłumaczyła decyzję prokurator Pilarczyk ówczesna rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus.

"Islamskie ścierwo", "każdy skończy bez głowy". Prokuratura odpuszcza działaczce ONR.

Dziewczyna z ONR krzyczała o "islamskich ścierwach". Prokuratura sprawę umarza
Dziewczyna z ONR krzyczała o "islamskich ścierwach". Prokuratura sprawę umarzaMiała stanąć przed sądem za mowę nienawiści. Kobieta, która na wrocławskim rynku krzyczała o "islamskich ścierwach". Po zmianach w prokuraturze postępowanie umorzono. Dobra zmiana?Fakty TVN

Zastępca prokuratora okręgowego

Powyższa wypowiedź pochodzi z maja 2017 roku. Niespełna dwa lata później Pilarczyk zmieniła Klaus na stanowisku rzecznika.

W sobotę wrocławska "Wyborcza" - powołując się na swoje źródła w prokuraturze - podała, że prokurator Pilarczyk wskakuje na wyższy szczebel kariery zawodowej. Po trzech latach w "okręgu" zostanie zastępcą prokuratora okręgowego we Wrocławiu. Informację potwierdziła "GW" sama Pilarczyk.

Autor:ib/gp

Źródło: Gazeta Wyborcza/TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości