Fala kulminacyjna drugi dzień przepływa przez Wrocław. Podczas piątkowego, porannego, powodziowego sztabu kryzysowego dyrektor IMGW przekazał, że woda w mieście opada. Jak poinformowały służby, system miejski zdołał ją przyjąć. W nocy doszło do przesiąku na wale Janówek-Pracze, ale sytuację udało się opanować. Prezydent Wrocławia poinformował o tym, że woda w mieście nadaje się do picia.
W czwartek do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna. Dobra informacja jest taka, że system miejski przyjął tę wielką falę i wytrzymał.
- Wszystkie cztery poldery na terenie Wrocławia pracują, nie ma żadnych problemów - zapewniła Joanna Kopczyńska, prezes Wód Polskich, podczas piątkowego, porannego powodziowego sztabu kryzysowego z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska we Wrocławiu.
Stan wody w podwrocławskim punkcie pomiarowym Trestno o godzinie 16.00 wynosił 623 centymetry. To znacznie mniej niż podczas pamiętnej powodzi w 1997 roku, kiedy wyniósł aż 724 centymetry. Należy pamiętać jednak, że stan alarmowy to 450 centymetrów.
Służby szczegółowo monitorują sytuację. Jak podkreślają, poziom wody w Odrze jest wysoki, ale stabilny. Należy spodziewać się, że stan ten utrzyma się przez kilka najbliższych dni.
Przedstawiciele magistratu mówią, aby nie obawiać się, jeżeli gdzieś wzdłuż Odry, tam, gdzie ziemia jest nasiąknięta przez wody gruntowe, pojawią się duże kałuże czy rozlewiska. Takie rzeczy są naturalne, gdy rzeka ma tak wysoki poziom, ale należy zgłaszać je służbom.
Czy woda we Wrocławiu nadaje się do picia?
Prezydent Jacek Sutryk opublikował komunikat, w którym uspokoił wrocławian. "Uspokajam! Woda w sieci wodociągowej na terenie całego Wrocławia jest zdatna do picia! Nie planujemy przerw w dostawach wody!" - czytamy.
Informacje o planowanych pracach na sieci, i czasowych włączeniach wody z tym związanych, znajdują się na www.mpwik.wroc.pl w zakładce "Awarie i remonty".
"W związku z decyzją Wód Polskich o kontrolowanym zalewaniu polderu Oławka i terenów wodonośnych, zwiększyliśmy częstotliwość badań jakości wody zarówno w zakresie badań fizyko-chemicznych, jak i mikrobiologicznych w zakładach produkcji wody. Kontrolujemy jakość wody także w sieci wodociągowej. Procesy uzdatnia wody są pod ciągłym nadzorem technologicznym oraz laboratoryjnym" - dodał Sutryk.
Ewakuacja na Opatowicach
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia poinformowało o ewakuacji na osiedlu we wschodniej części miasta. "Cztery osoby, w tym dwójka dzieci zostały ewakuowane z Opatowic. Ta część Wrocławia jest otoczona wodą, ponieważ znajduje się na polderze zalewowym Oławka. Budynki nie są podtopione. Sam polder pracował tak samo w 1997 i w 2010 roku" - czytamy w komunikacie.
Biuro miasta również poinformowało o tym, że chwilowo, by udrożnić przejazd dla wojska, na ul. Starodworskiej będą usuwane worki ułożone w poprzek drogi. "Wojsko musi się przedostać do mostu na rzece Zielonej, by zabezpieczyć tamtejsze wały. Będą one koszone i przygotowywane do ofoliowana. Po przejeździe worki ponownie zostaną ułożone na ul. Starodworskiej przez wojsko. Chwilowe usunięcie worków nie będzie miała żadnego wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców" - dodaje.
Dwa odcinki linii wyłączone z ruchu
W piątkowym komunikacie Kolei Dolnośląskich poinformowano, że uruchomiono pociągi na wszystkich liniach sieci z wyjątkiem odcinka Ścinawka Średnia - Kłodzko Miasto, który wciąż pozostaje częściowo wyłączony z ruchu przez PKP PLK. Trwają również prace nad wznowieniem ruchu na odcinku Stronie Śląskie - Kłodzko Miasto, gdzie przed powodzią kursował autobus komunikacji zastępczej.
"Przywróciliśmy kursowanie pociągów na linii Wałbrzych Główny - Ścinawka Średnia. Na odcinku Ścinawka Średnia - Kłodzko Miasto (z pominięciem stacji Kłodzko Główne) kursują autobusy komunikacji zastępczej" - wyjaśniono.
Koleje Dolnośląskie poinformowały, że Stacja Kłodzko Główne została przywrócona do ruchu, natomiast odcinek kolejowy Kłodzko Główne - Kłodzko Miasto jest nadal zamknięty. KD wskazały, że do chwili gdy nie będzie możliwości zakończenia biegu pociągów na odcinku Kłodzko Miasto, pomiędzy Kłodzkiem a Ścinawką Średnią będzie kursować komunikacja zastępcza.
"Będziemy informować o ewentualnym przywróceniu połączeń autobusowych pomiędzy Kłodzkiem Miasto, Lądkiem-Zdrój i Stroniem Śląskim w kolejnych komunikatach" - podkreśliły KD.
W komunikacie zaznaczono, że na stacji Zakrzów Kotowice doszło do podtopienia wiaduktu, co uniemożliwia dotarcie podróżnym na perony.
Nocne zabezpieczanie wału
W nocy doszło do przesiąku na wale Janówek-Pracze we Wrocławiu. W uszczelnianiu przeciekającego wału brali udział mieszkańcy, straż miejska, straż pożarna, policja i ok. 300 żołnierzy WOT. Sytuację udało się opanować.
Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej
Projekt rozporządzeniao stanieklęski żywiołowej obejmie kolejne powiaty woj. dolnośląskiego: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24