Dzieci z Ukrainy z chorobami onkologicznymi trafiają na leczenie w Polsce. "Zaoferowaliśmy pomoc, to jest dla nich szansa"

Źródło:
PAP/TVN24
Dzieci z Ukrainy chore na nowotwory będą leczone we Wrocławiu
Dzieci z Ukrainy chore na nowotwory będą leczone we WrocławiuTVN24
wideo 2/8
Dzieci z Ukrainy chore na nowotwory będą leczone we WrocławiuTVN24

Czworo dzieci z Ukrainy z chorobami onkologicznymi trafiło we wtorek do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) we Wrocławiu. Łącznie w klinice jest już pięcioro dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Troje z nich niedługo przejdzie pilne transplantacje. W całej Polsce jest około pięćdziesięcioro dzieci z Ukrainy, które wymagają pilnego leczenia hematologicznego i onkologicznego. Otrzymają je w wielu ośrodkach w naszym kraju.

Zespoły transportu medycznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, we współpracy z fundacją Ermed, przetransportowały we wtorek czterech pacjentów z ich rodzinami z granicy w Korczowej (Podkarpackie). Transport zaczął się o godzinie 6 rano, a zakończył o 22.

Profesor Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu powiedział w środę, że w jego klinice jest już pięcioro dzieci z Ukrainy w wieku od 6 do 16 lat, które będą leczone z chorób nowotworowych. Jeszcze w środę ma dojechać szóste dziecko transportowane z ukraińskiego Łucka.

- Wczoraj w nocy dotarły dzieci z Kijowa. Jak na fakt, że są w trakcie ciężkiego leczenia onkologicznego to te 48 godzin podróży zniosły dobrze. Teraz przechodzą pierwsze badania przygotowujące do transplantacji, bo trójka z nich będzie miała już niebawem wykonane przeszczepy. Pobrania szpiku odbędą się dwa w Niemczech i jedno w Warszawie - przekazał prof. Kałwak.

Zobacz także: Los dzieci w cieniu rosyjskiego ataku na Ukrainę

USK, przy współpracy z fundacją Ermed, odebrało czworo dzieci z opiekunami z granicy w Korczowejarchiwum USK

Akcję pomocy ukraińskim dzieciom z chorobą nowotworową koordynuje grupa robocza Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Monitoruje ona na bieżąco potrzeby pacjentów i organizuje miejsca w specjalistycznych ośrodkach w Polsce. Poza przyjęciem najciężej chorych dzieci na oddział przeszczepowy, wrocławska klinika planuje też przyjmować, w miarę możliwości, dzieci do kontynuacji leczenia onkologicznego.

Już 50 dzieci z Ukrainy z chorobami onkologicznymi będzie leczonych w Polsce

Profesor Kałwak przekazał, że dzięki pracom grupy roboczej PTOHD w całej Polsce jest już około pięćdziesięcioro dzieci z Ukrainy, które wymagają pilnego leczenia hematologicznego i onkologicznego. I otrzymają je w wielu ośrodkach w Polsce.

- Sytuacja szpitali na Ukrainie jest bardzo trudna i złożona, chyba najgorsza jest w Charkowie. Tam nie ma w ogóle możliwości wydostania się. Z Kijowa udało się wydobyć tę część dzieci i to jest duży sukces. Tam sporo czasu te dzieci muszą spędzać w schronach, w piwnicy. Tam otrzymują kroplówki - powiedział prof. Kałwak w rozmowie z TVN24.

Transport pacjentów z granicyarchiwum USK

Dodał, że razem z dziećmi przyjechali ich bliscy.

- Przyjechały mamy, babcie. One są zmęczone, przestraszone, ale przyjechały też z olbrzymią nadzieją. Kiedy zaczęła się wojna w Kijowie, a te dzieci miały, w bardzo dobrym ośrodku, zaplanowane transplantacje, to rodzice stwierdzili, że już koniec, nie ma szans. Myśmy zaoferowali pomoc, to jest dla nich szansa i z tego się cieszymy - powiedział profesor.

Profesor Kałwak: traktują to jako wielką nadzieję

Transport z polskiej granicy wykonano trzema ambulansami USK. Z dziećmi jechała również stażystka z kliniki, Ukrainka, która studiowała we Wrocławiu. Pełniła też rolę tłumacza.

Czytaj też: "Dobranoc Europo, mali Ukraińcy strzegą twoich snów"

- W rozmowach z dziećmi i rodzinami dominują tematy medyczne, ale jest też dużo łez. Oni są w wielkim stresie. Były nerwy, czy konwój w ogóle wyjedzie z Kijowa, czy nie zostanie ostrzelany. I to się udało. Traktują to jako wielką nadzieję, dziękują i są niezwykle wdzięczni - powiedział prof. Kałwak.

Dzieci trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiuarchiwum USK

Dzieci docierają też do Katowic

Kolejny przykład podobnej działalności jest z Katowic. To tam dotarł w nocy z wtorku na środę dwunastoletni Rusłan z ukraińskiej Połtawy wraz z mamą. Jak przekazała Magdalena Sekuła z zaangażowanej w sprawę Fundacji Onkologicznej Rakiety, do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) chłopiec przyjechał około godz. piątej. Przywiozła go karetka Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Rzecznik GCZD Wojciech Gumułka potwierdził, że Rusłan został już przyjęty na oddział onkologii, hematologii i chemioterapii. - Chłopiec dotarł do nas, podróż nie odbiła się jakoś mocno na stanie jego zdrowia. W najbliższym czasie powinien zostać poddany zaawansowanej chemioterapii onkologicznej – przekazał rzecznik.

- Ogółem mamy teraz na tym oddziale trzech pacjentów z Ukrainy. Oprócz Rusłana to dwaj chłopcy w wieku 6 i 8 lat - dodał.

W Kielcach jest dwuletni chłopiec i siedmioletnia dziewczynka

Dwoje dzieci, ewakuowanych ze Lwowa, trafiło też w środę do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. - Są to dwuletni chłopiec i siedmioletnia dziewczynka, które do tej pory były leczone z powodu białaczki we lwowskim szpitalu. Teraz dzieci będą leczone na oddziale onkologii i hematologii dziecięcej naszego szpitala- powiedziała rzeczniczka lecznicy Anna Mazur-Kałuża.

- Liczymy się z tym, że do naszego szpitala będą trafiać kolejne chore dzieci i dorośli ewakuowani z Ukrainy. Wojewódzki Szpital Zespolony to specjalistyczna wieloprofilowa placówka, jesteśmy w stanie zapewnić im pomoc – dodała.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:MAK//rzw

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: archiwum USK

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na cele Hezbollahu w głębi i na południu Libanu. Wcześniej władze w Tel Awiwie zapowiadały odwet po tym, jak w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan zginęło 12 osób, w tym dzieci.

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę rano nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szef MON odniósł się do nagrania, na którym zarejestrowane miało zostać wulgarne i agresywne zachowanie podpułkownika Wojska Polskiego. - To skandaliczne zachowanie, wobec którego zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy turnieju olimpijskiego. Męska reprezentacja Polski w siatkówce pokonała Egipt. Hezbollah przeprowadził atak na Wzgórza Golan. Na A4 doszło do śmiertelnego wypadku. Maleje przewaga Donalda Trumpa nad Kamalą Harris. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

886 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. W Rosji spłonęły trzy śmigłowce wojskowe, wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze starają się ukryć przyczyny i skutki wybuchów i pożarów, które temu towarzyszyły. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP

Były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Zjednoczonej Prawicy Samuel Pereira sprostował na portalu X nieprawdziwe informacje o Borysie Budce. Chodzi o wpisy z 2019 roku dotyczące tego, że podczas debaty w Telewizji Polskiej, pokazując rachunek z apteki, polityk KO rzekomo miał skłamać na temat leku, który nie był refundowany dla dziecka po przeszczepie.

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP