We wrocławskim zoo padły trzy jelenie milu chińskie. Należą do gatunku ssaków kopytnych, które nie występują już w naturze. Ogród zoologiczny powołał komisję, której zadaniem ma być wyjaśnienie okoliczności śmierci zwierząt.
Wrocławski ogród zoologiczny powołał specjalną komisję, która ma wyjaśnić przyczynę i okoliczności śmierci trzech jeleni milu chińskich. Lekarz weterynarii pobrał próbki, które skierował na badania toksykologiczne i wirusologiczne które będą podstawą do określenia przyczyn zgonu zwierząt.
Są wstępne ustalenia
Jak poinformowała w czwartek w rozmowie z tvn24.pl Weronika Łysek, rzeczniczka wrocławskiego zoo, wstępne ustalenia mówią o roślinie, która rosła nieopodal. To była bardzo nagła śmierć, co jest charakterystyczne po zatruciu taką rośliną.
"Bierzemy pod uwagę różne potencjalne okoliczności zdarzenia. W pobliżu wybiegu rośnie trująca roślina - tawlina jarzębolistna (sorbaria sorbifolia). Niewykluczone, że tę roślinę mogły zerwać przypadkowe osoby i podać zwierzętom, mimo widocznej tabliczki 'Uwaga! Roślina trująca, nie zrywać, nie karmić zwierząt'" - czytamy w komunikacie wrocławskiego zoo.
Pozostałe zwierzęta w stadzie – cztery samice, są w dobrym stanie i nie wykazują żadnych objawów chorobowych. Są pod szczególną opieką lekarzy weterynarii.
"Dopiero badania toksykologiczne i wirusologiczne będą podstawą do określenia przyczyn zgonu jeleni. Sytuacja, w której w niewyjaśnionych okolicznościach odchodzą nasze zwierzęta, jest dla nas zawsze bardzo trudna. Zapewniamy, że robimy, co w naszej mocy, by ją wyjaśnić i by więcej się nie powtórzyła" - pisze w komunikacie zoo.
Należą do gatunku zagrożonego wyginięciem
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody klasyfikuje ten gatunek zwierząt, jako zagrożony wymarciem.
- Jeśli chodzi o milu w tej chwili mamy cztery samice, one są zwierzętami kopytnymi, więc żyją w większych rodzinach stadnych. Zwierzęta są zagrożone i mają najwyższy status, czyli są wymarłe w naturze - mówi Łysek.
W maju 2023 roku we wrocławskim zoo urodziły się dwie samice milu chińskiego. Dzięki hodowli zachowawczej możliwe były próby reintrodukcji jeleni. - W ogrodach zoologicznych nie jest trudno je rozmnożyć, co roku mamy przychówek tych zwierząt. Problemem jest ich sytuacja w naturze, w związku zachowaniami, które tam występują - wyjaśnia.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZOO Wrocław