Kraków rezygnuje z opłaty klimatycznej, Wrocław chciał ją wprowadzić

Aktualizacja:
Władze Wrocławia chcą wprowadzić opłatę miejscową. Ekolodzy są przeciwniarchiwum TVN24

Władze Wrocławia chciały, aby od 1 stycznia 2016 r. turyści odwiedzający stolicę Dolnego Śląska płacili opłatę miejscową. Wstępnie szacowano, że z tego tytułu do miejskiej kasy wpłynie ponad milion złotych. Ekolodzy takimi planami byli oburzeni. Pomysłodawca, czyli prezydent Wrocławia, poprosił ostatecznie o wycofanie projektu uchwały.

O wprowadzenie opłaty miejscowej we Wrocławiu wnioskował prezydent Rafał Dutkiewicz. Ta miała być pobierana od osób fizycznych przebywających w mieście dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Jej wysokość ustalono na 2,18 zł za każdy dzień pobytu. Miała być doliczona do rachunku gości hoteli i pensjonatów. Zwolnieni mieli być z niej ci, którzy zatrzymają się w schroniskach młodzieżowych i hostelach.

Podczas sesji rady miejskiej głos zabrał prezydent Rafał Dutkiewicz, który wniósł o zdjęcie z porządku obrad głosowania nad wprowadzeniem opłaty miejscowej. Jak powiedział, wzbudza ona kontrowersje. Obiecał też, że w ciągu nadchodzących 10 dni przedstawi propozycje dotyczące tego, jak walczyć ze smogiem. Podkreślił, że jeśli opinia publiczna uwierzy w efekty tej walki, to sprawa opłaty miejscowej zostanie poddana ponownej dyskusji.

"Przepiękna architektura" argumentem za

Opłata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, art. 17

Jak wprowadzenie dodatkowej opłaty uzasadniał prezydent Dutkiewicz? Powoływał się na przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że aglomeracja wrocławska - Miasto Wrocław spełnia minimalne warunki krajobrazowe. "Dumą Wrocławia z całą pewnością jest otrzymany tytuł ESK na rok 2016. Do obiektów o szczególnym znaczeniu należy: Hala Stulecia (...), Narodowe Forum Muzyki, które znane jest ze swojej oryginalności, Afrykarium znane w Polsce i Europie oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego z rzadką roślinnością" - czytamy w uzasadnieniu. Prezydent powoływał się też na "przepiękną architekturę".

Powietrze czyste czy brudne?

Wrocław spełnia też "minimalne warunki umożliwiające pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych", bo "posiada rozbudowaną bazę obiektów hotelarskich i innych". Według urzędników miasto spełnia normy klimatyczne. To właśnie to ostatnie stwierdzenie budzi sprzeciw ekologów.

"Radni i władze Wrocławia powinny zdawać sobie sprawę, że w naszym mieście - szczególnie w sezonie grzewczym - nie mamy dobrego klimatu. Przeciwnie, jakość powietrza jest bardzo zła. Norma średnioroczna rakotwórczego benzopirenu była w latach 2013 i 2014 przekroczona czterokrotnie" - pisze Dolnośląski Alarm Smogowy w liście otwartym do wrocławskich radnych. I wyliczają: normy dobowe pyłu zawieszonego PM10 w stacjach pomiarowych były w latach 2013 i 2014 przekraczane przez ponad 70 dni, a roczna ilość zgonów związanych z zanieczyszczonym powietrzem to minimum 500 osób.

Tym oddycha Wroclaw
Tym oddycha Wroclaw M.Skrobotowicz/ansa | TVN24 Wrocław

"Wrocław w czołówce miast z największą ilością szkodliwych substancji w powietrzu"

Na początku listopada na stronie strażników miejskich w związku ze smogiem, który pojawił się nad miastem, poinformowano o kontrolach tego, czym mieszkańcy palą w piecach. "Wrocław jest w czołówce miast z największą ilością szkodliwych substancji w powietrzu, a powietrze na Dolnym Śląsku jest z jednym najbardziej zanieczyszczonych w Polsce".

Tymczasem w uzasadnieniu uchwały napisano, że "strefa aglomeracji wrocławskiej - Miasto Wrocław w przeważającej większości kategorii zanieczyszczeń posiada klasę A". Co to oznacza? Jak napisano, stężenie zanieczyszczeń na terenie strefy nie przekracza poziomów dopuszczalnych lub docelowych, a w niektórych przypadkach jest nawet poniżej tych wartości.

Kraków likwiduje opłatę

"Dodatkowym uzasadnieniem dla wprowadzenia opłaty miejscowej jest również fakt funkcjonowania jej z powodzeniem w takich ośrodkach jak: Kraków, Toruń, Gdańsk, Zakopane". Urzędnicy podkreślają, że nie mają na myśli walorów uzdrowiskowych, bo przecież stolica Dolnego Śląska uzdrowiskiem nie jest. - Opłatę miejscową, podobnie jak Kraków i Katowice, wiążemy z tym, co możemy zaoferować turystom - powiedział portalowi wroclaw.pl Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Problem w tym, że Kraków właśnie ogłosił, że od 1 stycznia 2016 r. znosi opłatę klimatyczną. Do tej pory turyści w stolicy Małopolski płacili 1,60 zł dziennie. Wszystko to za oddychanie bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Władze miasta mówią wprost: żeby pobierać opłatę klimatyczną, należy równocześnie spełniać kilka różnych przesłanek, a jedną z nich jest jest czyste powietrze. - W Krakowie, mimo dużych wysiłków miasta, to pozostaje dalekie od ideału - powiedział Filip Szatniak, rzecznik tamtejszego magistratu.

Opłata klimatyczna w Krakowie zostanie zniesiona
Opłata klimatyczna w Krakowie zostanie zniesiona TVN24 Kraków

Wrocław się wzbogaci?

- Planując wprowadzenie opłaty miejscowej, myśleliśmy o dwóch dużych międzynarodowych imprezach: ESK 2016 i World Games 2017, na które przyjedzie wielu turystów - stwierdził w rozmowie z wroclaw.pl Urban. Szacuje się, że do miejskiej kasy z tytułu nowej opłaty mogło wpłynąć ok. 1 mln 200 tys złotych.

W Wiśle opłata nielegalna, bo powietrze jest brudne

Pikanterii całej sprawie dodaje decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Ten uznał, że pobieranie opłaty miejscowej w Wiśle jest nielegalne. Podobnie jak stolica Dolnego Śląska leży ona w strefie znacznego zanieczyszczenia powietrza. Opłacie w Wiśle "nie" powiedział jeden z turystów. - Nie będziemy płacić za rzekome czyste powietrze w sytuacji, gdy go tam nie ma - powiedział w rozmowie z reporterem Faktów TVN.

Tymczasem wpływy z opłaty miejscowej to spory zastrzyk finansowy dla miast i gmin. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2014 r. dzięki tej opłacie 264 miasta i gminy wzbogaciły się o 44,5 mln złotych. Tylko Zakopane zyskało na tym 2,8 mln złotych.

Decyzja o wprowadzeniu opłaty miejscowej miała zapaść na czwartkowej sesji rady miejskiej. Przed jej rozpoczęciem protestowali aktywiści Partii Zielonych, którym nie podoba się wprowadzenie opłaty klimatycznej "we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Smogu".

Władze miasta chcą, by we Wrocławiu obowiązywała opłata miejscowa:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

W czwartek przed południem Łukasz Ż. został przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. W piątek ma zostać przesłuchany przez prokuraturę.

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. W wodzie wykryte zostały bakterie między innymi z grupy coli – poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

W środę w miejscowości Jedlińsk koło Radomia dachowała karetka pogotowia ratunkowego. W wyniku wypadku na miejscu zginął ratownik, kierowca ambulansu trafił do szpitala. W mediach społecznościowych tragicznie zmarłego medyka pożegnali koledzy po fachu.

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie zaatakowały Kupiańsk w obwodzie charkowskim i próbowały wkroczyć do miasta - poinformował w środę wieczorem ukraiński projekt DeepState, monitorujący sytuację na froncie. Niektórzy żołnierze rosyjscy byli przebrani w ukraińskie mundury. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych mówi o zbrodni wojennej.

Przebrali się za Ukraińców, zaatakowali miasto. "Zbrodnia wojenna"

Przebrali się za Ukraińców, zaatakowali miasto. "Zbrodnia wojenna"

Źródło:
NV, tvn24.pl

Śledztwo w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek przejął nowy prokurator - Tomasz Boduch. Jest on jednym z oskarżających prokuratorów w procesie dotyczącym zabójstwa Jaroszewiczów w 1992 roku. Rozwikłał też kilka innych spraw sprzed lat. Inni śledczy nieoficjalnie mówią o jego "wyjątkowej intuicji". Już wiadomo, że wprowadził nową zasadę w sprawie Iwony Wieczorek - nie ujawnia mediom żadnych informacji dotyczących śledztwa.

Nowy prokurator zajmie się zaginięciem Iwony Wieczorek. Rozwikłał kilka głośnych spraw

Nowy prokurator zajmie się zaginięciem Iwony Wieczorek. Rozwikłał kilka głośnych spraw

Źródło:
TVN24, wp.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie ucieczki Sebastiana M. z Polski. Śledczy będą badać kwestię poplecznictwa polegającego na pomocy w ucieczce z kraju i udzielaniu podejrzanemu pomocy finansowej. Za to przestępstwo polski Kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat więzienia. Mężczyzna jest ścigany po tragicznym wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina.

Kto pomógł Sebastianowi M.? Prokuratura wszczyna nowe śledztwo

Kto pomógł Sebastianowi M.? Prokuratura wszczyna nowe śledztwo

Źródło:
tvn24.pl

"W koalicji 15 Października w trakcie wyborów obowiązuje zasada przyjaznej konkurencji, bez wrogości i bez lekceważenia" - napisał premier Donald Tusk, komentując decyzję Szymona Hołowni o starcie w wyborach prezydenckich.

Donald Tusk komentuje decyzję Szymona Hołowni. "Bez wrogości i bez lekceważenia"

Donald Tusk komentuje decyzję Szymona Hołowni. "Bez wrogości i bez lekceważenia"

Źródło:
TVN24, PAP

- Jeśli okazałoby się, że to ja mam być tym, który stanie do walki w wyborach prezydenckich, reprezentując obóz patriotyczny, to nie mógłbym z wielu względów odmówić - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki. Jednocześnie podkreślił, że jest "kandydatem na kandydata". Ocenił też, że ekshumacje na Wołyniu to warunek wstąpienia Ukrainy do UE i NATO, a wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA to dobry sygnał dla Polski.

Karol Nawrocki: nie mówiłem, że chcę być prezydentem

Karol Nawrocki: nie mówiłem, że chcę być prezydentem

Źródło:
PAP

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Dwa tygodnie po tragicznych powodziach Hiszpania znów jest paraliżowana przez ulewy. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w prowincji Malaga, gdzie ewakuowano ponad 4200 osób. Pod wodą znalazły się ulice, wstrzymany został ruch pociągów, szkoły odwołały lekcje.

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl

- Nie ma podpisu pod moją dymisją przez pana prezydenta - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Marek Magierowski. Były ambasador Polski w USA wypowiedział się na temat sporu o ambasadorów na linii prezydent - rząd.

Magierowski: obie strony powinny zrobić przynajmniej jeden krok do tyłu

Magierowski: obie strony powinny zrobić przynajmniej jeden krok do tyłu

Źródło:
TVN24

Jest mało prawdopodobne, aby Melania Trump przeniosła się do Waszyngtonu na stałe w czasie pełnienia przez nią funkcji pierwszej damy - podało CNN, powołując się na swoje liczne źródła.

"Mało prawdopodobne". CNN o obecności Melanii Trump w Białym Domu

"Mało prawdopodobne". CNN o obecności Melanii Trump w Białym Domu

Źródło:
CNN

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa apeluje o ostrożność w sprawie środków do zwalczania gryzoni. Po kolejnej tragedii, w której umiera dziecko, pytamy o stosowanie i zagrożenie ze strony tych chemikaliów, jak się okazuje, śmiertelnie groźnych szczególnie dla najmłodszych. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Wygląda jak cukierki, źle zastosowany prowadzi do śmierci". Apele o ostrożność

"Wygląda jak cukierki, źle zastosowany prowadzi do śmierci". Apele o ostrożność

Źródło:
TVN24
Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Źródło:
tvn24.pl, Onet
Premium

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

Na trzy miesiące trafił do aresztu burmistrz świętokrzyskich Radoszyc. Dzień wcześniej zatrzymało go CBA. Usłyszał sześć zarzutów związanych z przyjęciem korzyści majątkowej oraz jeden związany z przywłaszczeniem cudzego utworu. Zarzuty usłyszały jeszcze dwie osoby. W kwietniu CBA zatrzymało także wiceburmistrza oraz dwóch współpracujących z nim przedsiębiorców. Śledztwo dotyczyło wręczenia łapówki w wysokości 150 tysięcy złotych. 

Burmistrz Radoszyc w areszcie. Prokuratura: sześć zarzutów związanych z przyjęciem korzyści majątkowej

Burmistrz Radoszyc w areszcie. Prokuratura: sześć zarzutów związanych z przyjęciem korzyści majątkowej

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej 23 dzieci, które kupowały przekąski w lokalnych sklepach spaza, zmarło w ciągu ostatnich miesięcy w Republice Południowej Afryki. Śledczy ustalili, co było przyczyną ich śmierci. Pojawiły się głosy, aby wprowadzić w kraju stan wyjątkowy.

Dzieci kupowały w lokalnych sklepach. Wiedzą, co je zabiło

Dzieci kupowały w lokalnych sklepach. Wiedzą, co je zabiło

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

Władze Florencji zdecydowały o wprowadzeniu nowych zakazów i ograniczeń w ramach walki z nadmierną turystyką. Plan ma 10 punktów. Na celowniku znalazły się między innymi skrytki, w których gospodarze apartamentów na wynajem umieszczają klucze przed przyjazdem gości.

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Konfiskata samochodu lub dożywotnia utrata prawa jazdy za kierowanie auta z zakazem. Nielegalne wyścigi przestępstwem - MSWiA chce zaostrzenia przepisów ruchu drogowego i dopisuje do listy zmian kolejne pomysły. Kolejne, bo inne resorty już zapowiedziały ograniczenie redukcji punktów karnych, obligatoryjne zabieranie prawa jazdy za zbyt szybką jazdę poza terenem zabudowanym. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Plaga nielegalnego prowadzenia samochodu". MSWiA chce zmian przepisów

"Plaga nielegalnego prowadzenia samochodu". MSWiA chce zmian przepisów

Źródło:
TVN24

Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta, zaproponował debatę liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni, który ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich.

Sławomir Mentzen: proponuję Szymonowi Hołowni debatę

Sławomir Mentzen: proponuję Szymonowi Hołowni debatę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie żyje znany rosyjski szef kuchni i krytyk Kremla Aleksiej Zimin. Ciało mężczyzny znaleziono w mieszkaniu w Belgradzie i przewieziono do Instytutu Medycyny Sądowej w celu zbadania okoliczności jego śmierci. O sprawie poinformowała serbska redakcja BBC, która cytuje komunikat MSW Serbii.

Znany kucharz i krytyk Kremla Aleksiej Zimin znaleziony martwy

Znany kucharz i krytyk Kremla Aleksiej Zimin znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Marek Wojtuń został ósmym zwycięzcą polskich "Milionerów". Grę o milion rozpoczął we wtorkowym odcinku, kiedy był pytany między innymi o znajomość słownika, brytyjską legendę oraz o rodzaj pająka. W środę do ostatniego pytania dotarł bez żadnego koła ratunkowego.

Marek Wojtuń zwycięzcą "Milionerów"

Marek Wojtuń zwycięzcą "Milionerów"

Źródło:
Milionerzy TVN

Budowa układu pokarmowego którego ze zwierząt świadczy o tym, że jest ono drapieżnikiem? Na to pytanie, warte milion złotych, odpowiadał pan Marek Wojtuń.

"Milionerzy". Pytanie za milion o budowę układu pokarmowego drapieżnika

"Milionerzy". Pytanie za milion o budowę układu pokarmowego drapieżnika

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie sieci Neonet przez x-kom - podała w komunikacie druga ze spółek. "Zgoda UOKiK jest jednym z kluczowych warunków umowy inwestycyjnej" - wyjaśniono.

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

W środę w Redzikowie uroczyście otwarto amerykańską bazę antyrakietową, pierwszą stałą instalację armii USA w Polsce. Baza jest częścią nie tylko amerykańskiej, ale też europejskiej tarczy antyrakietowej. Jak działa i jakie ma możliwości? Kogo i przed czym ma bronić? Oto pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o bazie w Redzikowie.

Baza w Redzikowie otwarta. Czym jest, jak działa i kogo broni. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Baza w Redzikowie otwarta. Czym jest, jak działa i kogo broni. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na świecie już ponad 800 milionów dorosłych ma cukrzycę - szacują naukowcy na łamach "The Lancet". Według nich liczba ta podwoiła się w ciągu ostatnich trzydziestu lat. W dodatku ponad połowa z chorych powyżej 30. roku życia nie otrzymuje odpowiedniego leczenia - wskazują badacze.

Ilu ludzi choruje na cukrzycę? Nowe alarmujące dane

Ilu ludzi choruje na cukrzycę? Nowe alarmujące dane

Źródło:
Reuters, Guardian, gov.pl, tvn24.pl