Muzyka, wcześniejszy spacer i obowiązkowa adresówka. Jak zadbać o zwierzaki w sylwestra?

Zwierzęta boją się sylwestrowej zabawy
Zwierzęta boją się sylwestrowej zabawy
Źródło: TVN24 Łódź

Coroczne zabawy sylwestrowe przysparzają naszym domowym czworonogom nerwów. Jednak w okresie noworocznym cierpią nie tylko nasze psie i kocie pupile, ale także zwierzęta mieszkające w ogrodach zoologicznych. Jak mówią opiekunowie z wrocławskiego zoo, najbardziej strachliwe są żyrafy i okapi. Co zrobić by zmniejszyć ich stres?

Eksperci są zgodni: sylwester i Nowy Rok to bardzo ciężki okres dla zwierząt. - My świętujemy, bawimy się, cieszymy, a dla psów to czas stresu i nerwów. Jako właściciele musimy im pomóc - mówi Monika Kansy-Dziurdzia, zoo psycholog z Łodzi. Jak możemy to zrobić? Specjaliści wymieniają kilka zasad.

Adresówki, zasłonięte okna, muzyka

Po pierwsze, nasze czworonogi powinny być wyposażone w adresówki, które zawierają ich imię, adres zamieszkania i telefon do właścicieli. Powinna znaleźć się tam także informacja o tym, czy pies posiada czipa. Po co? - Podczas takiego stresu zwierzaki bardzo różnie się zachowują. Mogą uciec, zerwać się ze smyczy, a dzięki takiemu "zabezpieczeniu" będzie łatwiej je zlokalizować, czy odszukać w schronisku - mówią specjaliści i miłośnicy zwierząt.

Po drugie, powinniśmy zasłonić okna, zamknąć drzwi, włączyć telewizor lub puścić muzykę tak by sprawić im poczucie bezpieczeństwa. Jak mówi Kansy-Dziurdzia w tym czasie powinniśmy być też bardziej tolerancyjni. - Psy i koty potrzebują bezpiecznego kąta, miejsca gdzie mogą się schować. Z tego powodu wchodzą do łazienki czy do szaf. Pozwólmy im na to - przekonuje zoopsycholog.

Psi pcyholog o sylwestrowych zachowaniach zwierzaków

Psi pcyholog o sylwestrowych zachowaniach zwierzaków

Wcześniejszy spacer, uspokajający ton

Poza tym w sylwestrowy wieczór na ostatni spacer powinniśmy wybrać się o wcześniejszej porze niż zazwyczaj. Jak podkreśla Dominika Kołodziej, zoo psycholog z Wrocławia zwierzaki różnie pokazują swój lęk: szczekają, wyją, kręcą się, nie mogą sobie znaleźć miejsca, nie odpoczywają, co skutkuje jeszcze większą nerwowością. Co możemy zrobić? - Mówmy do nich spokojnym głosem, że jest dobrze, że damy sobie radę. Nie pomoże nerwowe głaskanie, gdy sami jesteśmy zdenerwowani, bo to może wprowadzić jeszcze większy stres - mówi Kołodziej.

Nerwowo także w zoo

Jednak szampańska sylwestrowa zabawa to problem także dla zwierzaków mieszkających w ogrodach zoologicznych. - W tym czasie nasze zwierzęta narażone są na różne grzmoty, huki, czy światła niewiadomego dla nich pochodzenia. Najbardziej boją się chyba żyrafy i okapi - opisuje Anna Pawlik, opiekunka z wrocławskiego zoo. Jak przejawia się ich lęk? Jak mówi kobieta "siedzą zbite w kupę i na wzajem dodają sobie otuchy". To, że się denerwują widać także po ich pustych miskach, które opiekunowie odkrywają 1 stycznia. By dodać im otuchy włączają zwierzakom muzykę.

Sylwestrowych wystrzałów boją się także mieszkańcy zoo

Sylwestrowych wystrzałów boją się także mieszkańcy zoo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Czytaj także: