W zwiedzający odbiją się od drzwi niektórych wrocławskich muzeów i galerii. Część z nich przyłącza się do ogólnopolskiego protestu.
W Muzeum Narodowym protestuje sam dyrektor, który podpisał się pod apelem Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. W trzech galeriach BWA: Awangarda przy Wita Stwosza, Design przy Świdnickiej i Studio przy Ruskiej – deklarują swoje poparcie. W czwartek na ich drzwiach zostaną powieszone kopie apelu. Do akcji dołącza się również Galeria U z ulicy Jedności Narodowej.
Natomiast w Muzeum Miejskim Wrocławia wyłączona ze zwiedzania będzie tylko jedna wystawa – sztuki współczesnej.
Dlaczego protest?
Inicjatorem strajku jest Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej - otwarte porozumienie różnych środowisk, organizacji i osób prywatnych z całej Polski, których łączy "pragnienie przyspieszenia koniecznych zmian w sferze kultury, zwłaszcza tej związanej ze sztuką współczesną".
W swojej odezwie do władz, sformułowanej na potrzebę strajku, artyści żądają "rozpoczęcia prac nad stworzeniem takiego systemu, który nie wyrzucałby artystów poza nawias społeczeństwa". "Apelujemy do rządu, aby podjął rozmowy z artystami!" - napisali.
"Sztukę tworzą artyści z ogromnym nakładem pracy, czasu i środków, z wielkim poświęceniem, samodzielnie podejmując ryzyko. Za ich sytuację socjalną nikt nie czuje się odpowiedzialny. W Polsce nie ma żadnych rozwiązań systemowych, uwzględniających specyfikę zawodu artysty. (...) Większość wytwórców kultury jest biedna. Nie mając stałego zatrudnienia, artyści z trudem wiążą koniec z końcem. Pracują dużo, a zarabiają słabo i nieregularnie. Stają się też pierwszymi ofiarami cięć budżetowych w instytucjach kultury i niekorzystnych zmian na rynku pracy" - czytamy w odezwie.
Lista wrocławskich instytucji solidaryzujących się z artystami w STRAJKU ARTYSTYCZNYM:
- Muzeum Narodowe, ul. Powstańców Warszawy
- Galeria BWA Awangarda, ul. Wita Stwosza
- Galeria BWA Design, ul. Świdnicka
- Galeria BWA Studio, ul. Ruska
- Galeria U, ul. Jedności Narodowej
- Muzeum Miejskie Wrocławia – Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego
Autor: drud, fc/mz / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | Ula Kapala