Zniknął nagle trzy lata temu. Trzech mężczyzn usłyszało zarzut zabójstwa

Autor:
mag/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Trzy osoby podejrzane o zabójstwo z 2019 roku
Trzy osoby podejrzane o zabójstwo z 2019 rokupolicja dolnośląska
wideo 2/3
policja dolnośląska Trzy osoby podejrzane o zabójstwo z 2019 roku

W lipcu tego roku w lesie w gminie Przeworno (Dolny Śląsk) znaleziono ludzkie szczątki. Policja powiązała odkrycie ze zdarzeniem sprzed trzech lat - tajemniczym zaginięciem mężczyzny z innego powiatu. Trzech mężczyzn usłyszało zarzut zabójstwa. Najmłodszy w chwili zbrodni miał 16 lat.

Zagadka zaginięcia mężczyzny na terenie powiatu brzeskiego w województwie opolskim została rozwiązana w sąsiednim powiecie strzelińskim na Dolnym Śląsku, ale śledczy nie ujawniają szczegółów. Nie podają nawet, ile zaginiony miał lat. Wiadomo tylko, że był w średnim wieku.

- Nie wszyscy z trzech podejrzanych o zabójstwo przyznają się do winy, podają inne motywy. Ich zeznania będą jeszcze weryfikowane - podkreśla aspirant Łukasz Porębski, rzecznik policji w Strzelinie.

Trzy osoby podejrzane o zabójstwo z 2019 rokupolicja dolnośląska

Przełom po trzech latach od zaginięcia

Do tajemniczego zaginięcia mężczyzny doszło jesienią 2019 roku. "Zniknął on nagle, co zaniepokoiło mieszkańców, tym bardziej, że wyłączony był też jego telefon, z którego korzystał na co dzień. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że całe zdarzenie miało tragiczny finał" - opisuje w komunikacie policja.

Nie pomogły poszukiwania, czynności procesowe i operacyjne, a także badanie wielu wątków.

Przełom nastąpił pod koniec lipca 2022 roku, kiedy na terenie powiatu strzelińskiego przypadkowy mieszkaniec ujawnił szczątki ludzkie.

Jak mówi Porębski, śledczy od razu powiązali tę sprawę z zaginięciem mężczyzny sprzed trzech lat, a ich przypuszczenia okazały się trafne.

Ujawnione szczątki poddano analizie w zakładzie medycyny sądowej. Materiał biologiczny i ślady kryminalistyczne wskazały nie tylko na zaginionego, ale także na trzech mężczyzn, którzy mieli go zabić. Śledczy nie zdradzają szczegółowo, jakie to dowody. Jak mówi Porębski, ostatecznie ich udział w zabójstwie ma potwierdzić badanie śladów, które specjaliści z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu zabezpieczyli w domu ofiary.

Jedna z zatrzymanych osóbdolnośląska policja

Najmłodszy z podejrzanych w chwili zbrodni miał 16 lat

Podejrzani zostali zatrzymani w swoich domach kilka dni temu o tej samej porze, wczesnym rankiem.

Wszyscy usłyszeli zarzut zabójstwa. Mają 49, 35 i 19 lat. - Najmłodszy w chwili zbrodni miał ukończone 16 lat - mówi Porębski.

Zebrane dowody pozwoliły sądowi aresztować podejrzanych.

Do sprawy została zatrzymana również 40-letnia kobieta, która usłyszała zarzuty za składanie fałszywych zeznań w prowadzonym uprzednio postępowaniu. Odpowie ona również za to, że znając okoliczności śmierci mężczyzny, zataiła prawdę o jego zaginięciu. Decyzją sądu została objęta dozorem policji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: policja dolnośląska

Pozostałe wiadomości