Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zamknięte do końca stycznia. Powód: ceny energii

Autor:
ib/
tam
Źródło:
PAP
Ekspozycja Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Ekspozycja Muzeum Polskiej Piosenki w OpoluMuzeum Polskiej Piosenki w Opolu
wideo 2/2
Muzeum Polskiej Piosenki w OpoluEkspozycja Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Od 20 grudnia do początku lutego ekspozycja Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie nieczynna dla zwiedzających. Wszystko przez rosnące ceny energii elektrycznej. Placówka poinformowała, że powodem zamknięcia jest konieczność wykazania oszczędności w jej zużyciu.

Na stronie Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zamieszczono komunikat o zamknięciu w dniach 20 grudnia 2022 - 31 stycznia 2023 ekspozycji muzeum dla zwiedzających. Jak wyjaśniają władze placówki, powodem są przepisy wymuszające wykazanie w grudniu i w całym 2023 roku 10 procent oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Ekspozycja muzeumMuzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Czytaj również: Opłaty za ogrzewanie wzrosły o 20 tysięcy złotych. Muzeum zamyka się na kilka miesięcy

Uzależnieni od prądu

"Nasza multimedialna wystawa stała oraz systemy ogrzewania i wentylacji Muzeum są w stu procentach uzależnione od poboru energii, nie ma również możliwości wyłączenia jej poszczególnych elementów. Muzeum nie posiada zewnętrznego oświetlenia oraz zbędnych urządzeń, które można byłoby wyłączyć, jest bowiem z założenia interaktywnym i multimedialnym obiektem. Podejmujemy zatem tę trudną decyzję o zamknięciu ekspozycji, by wypełnić zalecenia Ustawodawcy" - napisano w komunikacie.

Władze placówki informują, że w czasie gdy muzeum będzie zamknięte dla zwiedzających, jego pracownicy będą przygotowywali wystawy i publikacje związane z obchodami 60-lecia Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.

Jak zapowiada placówka, muzeum ma być ponownie otwarte dla zwiedzających od 1 lutego 2023 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Pozostałe wiadomości