Wrocław

Najdłuższy tunel w Polsce powstanie na S3

Wrocław

Mosty KatowiceNajdłuższy tunel w Polsce w planach na S3

Ponad dwukilometrowy tunel ma wkrótce przebić Góry Wałbrzyskie na Dolnym Śląsku. GDDKiA pochwaliła się właśnie jego wizualizacjami. Będzie to część drogi ekspresowej S3, która połączy Nową Sól z Lubawką.

Cała trasa ma liczyć 150 km, ale jednym z jej najważniejszych elementów ma być właśnie tunel, który przebije pasmo górskie.

- Tunel o długości 2300 metrów powstanie na wysokości miejscowości Stare Bogaczowice. Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Drugi tunel, o długości 320 metrów, powstanie na wysokości Gostkowa - informuje Michał Nowakowski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jazda przez górę

GDDKiA pochwaliła się wizualizacjami tuneli i planem drogi na Dolnym Śląsku. Trasa będzie prowadziła m.in. przez Głogów, Lubin, Polkowice i Legnicę aż do południowej granicy z Czechami w Lubawce. Budowa tuneli nie będzie łatwa, bo drogowcy będą musieli wykorzystać doświadczenie górnicze.

- Nie ma możliwości obejścia pasma górskiego. Od zachodu Góry Wałbrzyskie przechodzą w Góry Kaczawskie. Od wschodu znajdują się Świebodzice, Szczawno Zdrój i Wałbrzych. Tunel będzie wykonany metodą górniczą, a górotwór będzie elementem konstrukcji nośnej - tłumaczy Nowakowski.

Ze Szwecji na Kretę przez Dolny Śląsk

Nie wiadomo jeszcze kiedy konketnie rozpocznie się budowa. GDDKiA informuje jedynie, że "ruszy po 2013 roku" i potrwa dwa lata.

Planowana trasa będzie też częścią międzynarodowej trasy E65, która prowadzi z Malmö w Szwecji do miejscowości Chaniă na Krecie. Budowa dolnośląskiego odcinka ma kosztować ok. 7 mld zł.

Plan trasy S3 na Dolnym Śląsku GDDKiA we Wrocławiu

Autor: ansa / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Mosty Katowice

Pozostałe wiadomości