135 lat temu Wrocław dosłownie wjechał w nową erę. W erę tramwajową. Pierwszy kurs połączył Traugutta ze Szczytnikami.
- Pierwszy tramwaj konny wyjechał równo o 8.00, 10 lipca 1877 - opowiada Tomasz Sielicki, pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji i badacz historii komunikacji miejskiej. - W ciągniętym przez jutlandzkiego konia zielonym wagonie podróżowało trzydzieści osób - dodaje.
"Mkną po szynach niebieskie tramwaje"
Pierwsi pasażerowie tym samym zainaugurowali tramwajową historię miasta, a pojazdy doskonale wpisały się w pejzaż Wrocławia. Powstała nawet piosenka o mknących po szynach niebieskich tramwajach.
- Ale kolory się tak naprawdę zmieniały. Te pierwsze, konne, były zielone, jak w Berlinie. Te elektryczne z kolei biało-zielone, potem zastąpione przez biało-czerwone - przypomina Sielicki. - Po wojnie w mieście pojawił się slogan "niebieski tramaj zabierze cię na wystawę". Chodziło o wystawę ziem odzyskanych, przygotowywaną w mieście. Nowy kolor miał jasno zasygnalizować że dana linia jedzie w kierunku Biskupina, a przy okazji wpisał się w historię miasta, stając się symbolem Wrocławia - dodaje.
Wrocławska baba jaga
Mimo dotkliwych zniszczeń wojennych, uruchomienie komunikacji miejskiej było jednym z priorytetów nowych władz Wrocławia i już cztery miesiące po kapitulacji "Festung Breslau" na ulice miasta ruszył pierwszy tramwaj - linia nr 1, która do dziś biegnie częściowo tą samą trasą.
- Wrocław ma też swoje tramwaje, takie wrocławskie z krwi i kości, od początku do końca zbudowane w naszym mieście. To baba jaga - najstarszy tramwaj w mieście, który do tej pory jeździ z wycieczkami - mówi Sielicki.
Wystawa w Pałacu Królewskim
Stolica Dolnego Śląska może poszczycić się jednym z najstarszych systemów tramwajowym na terenie obecnej Polski.
- Jubileusz stał się okazją do stworzenia w Muzeum Miejskim Wrocławia wystawy "Przez wrocławskich ulic sto", obrazującej jak zmieniały się wrocławskie tramwaje na przestrzeni dziesięcioleci, począwszy od pierwszych wagonów konnych, a na współczesnych kończąc - opowiada Sielicki. - Pokażemy oryginalne projekty tras i zajezdni, bogaty zbiór fotografii i kart pocztowych, a także bilety, mundury motorniczych, a nawet elementy wyposażenia tramwajów. To pierwsza tak duża wystawa pokazująca pełną historię wrocławskich tramwajów - dodaje.
Wystawę można oglądać w Pałacu Królewskim od 7 września do 14 października. Oficjalne otwarcie w piątek o godzinie 14.00.
Autor: bieru/par/k
Źródło zdjęcia głównego: www.wroclaw.pl