Śmierć 34-letniego Bartosza z Lubina. Sąd o umorzeniu śledztwa dotyczącego policjantów

Autor:
bż/
tok
Źródło:
TVN24 Łódź
Konferencja prasowa pełnomocników rodziny Bartosza (lipiec 2022 r.)
Konferencja prasowa pełnomocników rodziny Bartosza (lipiec 2022 r.)TVN24
wideo 2/13
Niedługo minie rok od śmierci Bartosza Sokołowskiego

Sąd Rejonowy w Lubinie nie uwzględnił zażalenia złożonego przez pełnomocników rodziny Bartosza Sokołowskiego i utrzymał postanowienie o umorzeniu postępowania w sprawie mataczenia przez policjantów w śledztwie dotyczącym śmierci 34-latka. Mężczyzna zmarł po policyjnej interwencji.

34-letni Bartosz Sokołowski z Lubina (woj. dolnośląskie) zmarł w sierpniu 2021 roku. O tej sprawie wielokrotnie pisaliśmy na tvn24.pl. Mężczyzna stracił życie po policyjnej interwencji, której przebieg nagrali mieszkańcy sąsiedniego bloku, a film trafił do sieci. Początkowo śledztwo w sprawie tragedii wszczęła prokuratura w Lubinie, potem jednak - dla zapewnienia transparentności - zostało ono przeniesione do Łodzi.

Nagranie z policyjnej interwencji w Lubinie
Nagranie z policyjnej interwencji w LubinieMarlena Najman

Czytaj więcej: "Odrzucony, uzależniony, nieszkodliwy. Do Bartosza przyszli policjanci, potem już nie żył"

Dwa śledztwa

Prokuratura Okręgowa w Łodzi w dalszym ciągu wyjaśnia okoliczności i przebieg zdarzenia. Skupia się na jego przyczynach i w konsekwencji, na samym końcu, postara się odpowiedzieć na pytanie, czy do śmierci Bartosza przyczynili się interweniujący policjanci.

Drugim torem toczyło się śledztwo mające wyjaśnić kwestie związane z możliwymi nieprawidłowościami w zakresie przekazywania materiałów dowodowych, czyli w skrócie ewentualnego mataczenia, utrudniania postępowania przez policjantów bezpośrednio zaangażowanych w sprawę.

Czytaj też: Rzecznik KGP o wynikach toksykologicznych Bartosza z Lubina. Dziennikarz wskazuje na inne wnioski z sekcji zwłok

Jak tłumaczył na jednej z konferencji prasowych pełnomocnik rodziny Bartosza mecenas Wojciech Kasprzyk, chodziło o zaginięcie dokumentów ze śledztwa, w tym m.in. protokołów przesłuchań świadków czy nagrań wideo. Innym badanym wątkiem tego śledztwa było wtargnięcie policjantów do domu Bartosza kilka godzin po jego śmierci. Kiedy dyżurny dowiedział się od jego matki, że ta nagrała całą interwencję telefonem, funkcjonariusze wrócili na ulicę Traugutta i siłą odebrali aparat. Śledczy sprawdzali jeszcze kilka innych potencjalnych przewin policjantów, w tym składanie fałszywych zeznań.

Decyzja sądu

Prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Szczecinie w grudniu 2022 roku umorzyła śledztwo, uznając, że brak dowodów na winę funkcjonariuszy. Z tą decyzją nie zgodziła się rodzina Bartosza, która rękami pełnomocników złożyła do sądu zażalenie na umorzenie postępowania. W kwietniu odbyło się posiedzenie w tej sprawie. Wówczas prawnicy dostarczyli nowe materiały, w tym ekspercką opinię dotyczącą taktyk policyjnych interwencji, która miałaby potwierdzać, iż zeznania składane przez policjantów były fałszywe. Decyzja sądu została odroczona.

Czytaj więcej: Zmarł po policyjnej interwencji. Wyniki zagranicznej sekcji zwłok 34-latka z Lubina

W środę 7 czerwca Sąd Rejonowy w Lubinie zadecydował o nieuwzględnieniu zażalenia pełnomocników. - Jest to decyzja skandaliczna, po pierwsze ze względu na właściwość miejscową sądu, a po drugie sąd nie dopuścił ekspertyz przedstawianych przez adwokata i opierał się jedynie na zeznaniach policjantów - przyznaje mecenas Wojciech Kasprzyk, dodając, że nie zostawią tej sprawy w ten sposób i będą dalej walczyć o prawa państwa Sokołowskich.

- Sąd uznał, że nasze argumenty nie są zasadne. Nie mamy jeszcze najważniejszej opinii ze śledztwa toczącego się w Łodzi, a tymczasem sąd dokonał analizy zeznań policjantów i dokonał ustaleń dotyczących przebiegu interwencji, które pozostają w sprzeczności ze zgromadzonym materiałem dowodowym - dodawała na konferencji prasowej przed sądem mecenas Renata Kolerska.

W konferencji uczestniczyli również rodzice zmarłego Bartosza, którzy zgodnie wyrazili swoje rozczarowanie decyzją sądu i zaznaczyli swój brak wiary w wymiar sprawiedliwości.

Nagranie z interwencji

Bartosz Sokołowski, jak przyznają jego rodzice, był uzależniony od narkotyków. 6 sierpnia nad ranem pojawił się przed blokiem, w którym mieszkał i rzucał kamykami w okno, żeby ktoś otworzył mu drzwi. Matka wezwała policję. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze. Mieszkańcy sąsiedniego bloku nagrali przebieg policyjnej interwencji. Film trafił do sieci. Widać na nim, jak przez kilka minut policjanci próbują obezwładnić mężczyznę, który leży na ziemi. 34-latek krzyczy i próbuje się wyrwać. We czwórkę pochylają się nad leżącym, próbują go obezwładnić. Po chwili przenoszą mężczyznę do radiowozu, jednak nie udaje im się go tam umieścić. Bartosz leży na ulicy, przy radiowozie. 

W pewnym momencie przestaje krzyczeć i wyrywać się. Prawdopodobnie traci przytomność. Na filmie widać, jak jeden z funkcjonariuszy próbuje cucić 34-latka klepnięciem w twarz. Policja utrzymuje, że funkcjonariusze wezwali karetkę i przekazali ratownikom mężczyznę, który miał zachowane funkcje życiowe. 

Policja twierdziła, że mężczyzna żył w momencie przejęcia przez zespół ratownictwa. Jednak dziennikarze Onetu dotarli do nagrań, które podważają tę wersję. Chodzi o zapisy rozmów załogi karetki, która 6 sierpnia została wezwana do pomocy mężczyźnie.

Rozmowa załogi karetki z dyspozytornią. Śmierć Bartosza z Lubina
Rozmowa załogi karetki z dyspozytornią. Śmierć Bartosza z LubinaTVN24/ Onet.pl

Reporterzy dotarli do siedmiu nagrań. Pierwsze zostało zarejestrowane, jeszcze zanim karetka dotarła pod blok, gdzie mężczyznę próbowali zatrzymać policjanci. Podczas rozmowy z dyżurnym komendy w Lubinie ratownicy dowiadują się, że "pacjent odpłynął, ale znowu krzyczy, więc chyba oprzytomniał". Zespół karetki w pewnym momencie słyszy głos policjanta dopytującego, gdzie jest karetka. 

Z drugiego nagrania wynika, że ratownicy nie próbowali ratować 34-latka, bo w momencie ich przyjazdu mężczyzna już nie żył. Ratowniczka mówiła do dyspozytorki, że "mamy w karetce zgon".

- Pojechaliśmy tam, na miejsce tej interwencji, i tam się okazało, że pacjent nie żyje. Wzięliśmy go do karetki, tam do przebadania - przekazała dyspozytorce, która wyraźnie zdziwiona dopytywała, dlaczego zespół karetki zdecydował się zabrać nieżyjącego pacjenta. 

Ratowniczka odpowiedziała, że mężczyzna był w kajdankach i "trzeba było go wziąć, żeby wszystkie tam parametry, bo na tym deszczu na ulicy nie mieliśmy, co badać". Z kolejnych nagrań wynika, że zespół karetki zastanawiał się, kto i kiedy będzie mógł stwierdzić zgon mężczyzny. Ratowniczka w rozmowie z kolejną dyspozytorką relacjonowała, że karetka podjechała pod Szpitalny Oddział Ratunkowy, żeby lekarz dyżurny stwierdził zgon. Zaznaczyła jednak, że w szpitalu im odmówiono.

Bartosz Sokołowski zmarł po policyjnej interwencji na ulicy Traugutta
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż/ tok

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Marlena Najman

Pozostałe wiadomości