Później, ale się odbędzie. Zgoda ws. Opola "ze względu na ponad 50-letnią współpracę"

Festiwal w Opolu odwołany. Gwiazdy rezygnują prezydent miasta zrywa umowę
Festiwal w Opolu odwołany. Gwiazdy rezygnują, prezydent miasta zrywa umowę
Źródło: Fakty TVN

Niedawno odwołana 54. edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jednak się odbędzie. I to jeszcze w tym roku. To efekt porozumienia między miastem a Telewizją Polską.

"Opole ze względu na ponad 50-letnią dobrą współpracę z TVP zgodziło się udostępnić Telewizji na ten czas amfiteatr i prawa do marki KFPP. TVP dołoży wszelkich starań aby strona artystyczna nawiązywała standardem do poprzednich edycji Festiwalu" - napisał na Facebooku Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Opole udostępnia prawa do marki i miejsce imprezy

Na "wieloletnią dobrą współpracę przy organizacji Krajowej Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu" powołuje się też TVP w komunikacie przesłanym PAP. Telewizja i miasto "żywiąc nadzieję na kontynuację (...) współpracy w przyszłości, ogłaszają, iż zawarły satysfakcjonujące obie strony porozumienie".

Jak poinformowano, "ustalono, że Miasto Opole udostępni w tym roku TVP S.A prawa do marki Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu oraz Amfiteatr, w którym we wrześniu bieżącego roku zostanie zorganizowana przez Telewizję Polską 54. edycja KFPP w Opolu".

"Telewizja Polska deklaruje, że dołoży wszelkich starań, aby strona artystyczna 54. KFPP w Opolu nie odbiegała od standardów prezentowanych podczas wcześniejszych edycji ww. festiwalu" - napisano w komunikacie.

Prezes przekonany o wysokim poziomie artystycznym

Jacek Kurski, prezes TVP, w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl podkreśla, że punktem wyjścia do programu wrześniowej imprezy będzie ten sam program, który był przygotowany na czerwiec. - Zdaję sobie sprawę z tego, że wielu artystów ma zajęte dni w kalendarzu, ale wierzę, że zaśpiewają na opolskiej scenie. Jestem przekonany, że 54. KFPP w Opolu będzie miał wysoki poziom artystyczny - powiedział Kurski portalowi.

Prezydent "bronił tradycji" i odwołał festiwal

Problem z organizacją 54. KFPP w Opolu pojawił się pod koniec maja, kiedy grupa artystów zrezygnowała z udziału w festiwalu. Wśród nich znalazł się Andrzej Piaseczny i Maryla Rodowicz, którzy na scenie w Opolu mieli obchodzić jubileusze swojej pracy artystycznej. Prezydent Opola wypowiedział TVP umowę o współorganizowaniu tegorocznego KFPP. Jako powód uznał brak zdolności TVP do wywiązania się z umowy, jaką telewizja zawarła z miastem.

- Opole jest tylko jedno. Opole to miasto, które ma 800 lat tradycji. Z czego ponad 50 to tradycja stolicy polskiej piosenki. Moim obowiązkiem, jako prezydenta miasta, jest bronić tej tradycji, bronić tego dorobku. W sytuacji, w której tylu artystów zrezygnowało z udziału w festiwalu nie mogłem postąpić inaczej - mówi o wypowiedzeniu umowy prezydent Wiśniewski.

Obydwie strony zapowiadały wówczas, że będą dochodzić swoich praw przed sądem. Zarząd TVP rozpoczął rozmowy z samorządem w Kielcach na temat koncertu piosenki polskiej, który w przyszłości mógłby przekształcić się w festiwal, jednak według zapowiedzi prezesa telewizji miałby on być uzupełnieniem, a nie konkurencją dla KFPP w Opolu.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbędzie się we wrześniu w Opolu:

Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: tam/i / Źródło: PAP, wirtualnemedia.pl, TVN24 Wrocław

Czytaj także: