Dwa duże ogniska koronawirusa w powiecie trzebnickim na Dolnym Śląsku sprawiają, że region ten niebawem zostanie żółtą strefą. Będzie się to wiązać z wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń. - Brakuje nam tylko 15 dodatnich wyników, aby być powiatem w strefie czerwonej. Oby tak nie było - mówi starosta trzebnicki.
Jednym z dwóch ognisk wirusa jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy, gdzie stwierdzono łącznie 25 przypadków zakażeń - u 15 nauczycieli, 9 uczniów i jednego rodzica. Decyzją burmistrza miasta, szkoła co najmniej do końca września została zamknięta. Kadra nauczycielska i uczniowie przerzucili się na tryb zdalnej edukacji, znany z poprzednich miesięcy.
Liczbowo znacznie poważniej przedstawia się sytuacja w dużych zakładach mięsnych w miejscowości Ujeździec Mały pod Trzebnicą. Po pierwszych stwierdzonych przypadkach zadecydowano o przebadaniu wszystkich pracowników. Na około tysiąc osób, blisko setka miała wynik dodatni. Fabryka działa jednak normalnie.
Powiat trzebnicki wkrótce "żółty"
Przez skok liczby zakażeń, powiat trzebnicki w czwartek trafił na ostrzegawczą, niebieską listę rejonów zagrożonych, a już niedługo trafi na listę żółtą.
- Nieoficjalnie mogę powiedzieć, że w najbliższy czwartek, w oparciu o rozporządzenie, minister zdrowia zadecyduje, że powiat trzebnicki, co potwierdzają wyniki piątkowe i sobotnie, trafi do żółtej strefy. A brakuje nam tylko 15 dodatnich wyników, co spowoduje być może, że będziemy powiatem w strefie czerwonej. Oby nie - mówi Małgorzata Matusiak, starosta trzebnicki.
Z danych przekazywanych przez starostwo (stan na 19 września, godzina 14) wynika, że w powiecie łącznie zakażonych jest 229 osób.
Wcześniej strefą czerwoną ogłoszony został sąsiadujący powiat milicki. To efekt m.in. dużego ogniska zakażeń we wspomnianych wyżej zakładach mięsnych.
Obostrzenia w żółtych strefach
W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w grupie do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, obowiązuje również limit - 1 osoba na 4 metry kwadratowe.
W kinach w tak zwanych żółtych strefach obowiązuje również limit 25 procent zajętych miejsc. Dopuszczalna jest organizacja targów i kongresów, ale z zachowaniem limitu 1 osoby na 4 metry kwadratowe. Z kolei w parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 metrów kwadratowych, a limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25-procentowej obsadzie widowni.
Obostrzenia w czerwonych strefach
W "czerwonych" powiatach wprowadzono obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w grupie do 50 osób. W restauracjach i innych lokalach gastronomicznych wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa oraz limit maksymalnie 1 osoby na 4 metry kwadratowe. Kościoły i miejsca kultu religijnego w czerwonych strefach mogą być zapełnione najwyżej w połowie dostępnych miejsc.
Restrykcje dotyczą również miejsc związanych z rozrywką i kulturą. W kinach w "czerwonych" powiatach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka mają pozostać nieczynne. Nie wolno również organizować targów i konferencji. Siłownie, kluby i centra fitness mają przestrzegać zasady: 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.
Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock