Katastrofa ekologiczna na Odrze zebrała śmiertelne żniwo. A prezesi funduszy ochrony środowiska dostali premie

Źródło:
tvn24.pl, Fakt
Katastrofa na Odrze i nagrody dla Funduszy Ochrony Środowiska
Katastrofa na Odrze i nagrody dla Funduszy Ochrony ŚrodowiskaTVN24
wideo 2/35
Katastrofa na Odrze i nagrody dla Funduszy Ochrony ŚrodowiskaTVN24

Sprawa katastrofy ekologicznej na Odrze nie została jeszcze porządnie wyjaśniona, nikt nie zdążył ponieść konsekwencji prawnych za masowy pomór ryb i degradację ekosystemu. Tymczasem - jak ustalił "Fakt" - prezesi Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z dwóch województw otrzymali wysokie premie. Jak tłumaczą urzędnicy, premie przyznano za 2021 rok.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze. Do połowy września łącznie na terenie pięciu województw zebrano około 250 ton śniętych ryb, m.in. okoni, leszczy, sandaczy, szczupaków, miętusów. Ginęły też inne gatunki - ptaki, ssaki, ślimaki. Zakaz wstępu do tej rzeki został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie w próbkach wody z Odry znalazł tzw. złote algi, których zakwit może powodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży.

"Odra ma mocno ograniczone zdolności samoodradzania się". Jak będzie wyglądać przywracanie w niej życia?

Obecność toksyn potwierdziły badania gdańskich naukowców. Badania porównawcze wykonały też laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii; czeskie wyniki są porównywalne z polskimi. W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Odbudowa ekosystemu może potrwać dekady. Jak informuje "Fakt", nie przeszkodziło to jednak w nagrodzeniu prezesów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Dolnego Śląska i Lubuskiego.

Czytaj też: Miesiąc katastrofy Odry. Chaos, wątpliwości i przerzucanie winy

Katastrofa na OdrzeTVN24

Premie dla prezesów z Wrocławia i Zielonej Góry

Jak informuje "Fakt", zarząd funduszu we Wrocławiu - w osobach prezesa Łukasza Kasztelowicza i jego zastępcy Bartłomieja Wiązowskiego - otrzymał 170 tysięcy 772 złote brutto premii. Za co dokładnie i jak podzielili nagrodę? Tego już nie wiadomo.

Czytaj w Konkret24: Hipotezy minister Moskwy o skażeniu Odry. Eksperci oceniają

Dużo mniejszą kwotą, choć nadal sporym zastrzykiem gotówki, zadowoliło się szefostwo WFOŚiGW w Zielonej Górze w województwie lubuskim, przez które również Odra przepływa i które, podobnie jak Dolny Śląsk, mocno ucierpiało w związku z katastrofą. "Fakt" pisze, że szef jednostki Mariusz Herbut oraz jego zastępca Ireneusz Madej podzielili między siebie 36 tysięcy 56 złotych, a dyrektorom do podziału wpadło 17 tysięcy 518 złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy: sytuacja Odry jest wciąż tragiczna, żadne miliony nie pomogą.

Obaj prezesi, zarówno z Wrocławia, jak i Zielonej Góry, pełnili swoje funkcje w 2022 roku, kiedy doszło do katastrofy, a wędkarze na długości kilkuset kilometrów wypełniali worki śniętymi rybami. Obaj pozostają na stanowiskach.

Czytaj też: Odra z kosmosu. Niemieccy naukowcy pokazują, co się z nią stało od końca lipca

Fundusze z innych województw jak opolskie czy zachodniopomorskie, przez które przepływa Odra, nie otrzymały podobnych bonusów. Reporter TVN24 Radomir Wit chciał dowiedzieć się, dlaczego nagrodzeni zostali szefowie funduszów z Wrocławia i Zielonej Góry. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował nas, że to wojewodowie bezpośrednio sprawują nadzór nad funduszami w województwach.

Katastrofa na OdrzeTVN24

Biejat: wszystko postawione na głowie

Radomir Wit na antenie TVN24 przypomniał między innymi, że wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski dopiero w połowie sierpnia wrócił do pracy po urlopie i nie zgadzał się z zarzutami o brak działań podlegających mu instytucji, pozytywnie oceniając ich ruchy.

Reporter TVN24 o sprawę pytał w Sejmie polityków, ale raczej tych z opozycji albo niezrzeszonych. Strona rządząca - jak mówił - niespecjalnie chciała zabierać głos na ten temat.

Czytaj też: Odra umiera. "To tak, jakby śmiertelnie zachorował ktoś z twoich bliskich. Co byś wtedy powiedział?"

- W Polsce mamy wszystko postawione na głowie. Za rozmontowanie systemu sądownictwa ląduje się w Trybunale Konstytucyjnym, a za katastrofę ekologiczną na jednej z głównych polskich rzek dostaje się nagrody. A winnych nie ma. Problem polega na tym, że te tony ryb, ten smród, ta nieżyjąca rzeka, służąca jako nasz zasób naturalny, to nie jest jedyny taki przypadek. To nie jest kwestia, czy taka katastrofa się jeszcze wydarzy, tylko kiedy. I zamiast szukać powodów, rozwiązań problemu, mamy przyklepywanie wszystkiego, klepanie się po plecach i dawanie sobie nagród, że wszyscy się świetnie kryją - powiedziała Magdalena Biejat, posłanka Lewicy.

Katastrofa na OdrzeTVN24

Niegdyś polityk obozu władzy, a dzisiaj senator niezrzeszony Jan Maria Jackowski stwierdził, że "cała reakcja na doniesienia o zatruciu Odry miała charakter czysto PR-owski, a nie systemowy i merytoryczny".

- Nie wyciągnięto wniosków na przyszłość, co zrobić, żeby uniknąć tego typu sytuacji. Co więcej, osoby winne zaniedbań, a takie były, wyraźnie mówił o tym między innymi minister Jacek Ozdoba, bądź co bądź członek rządu, nie poniosły konsekwencji, a jak dowiadujemy się z mediów, dostają jeszcze nagrody, no to pokazuje pewną dwulicowość ekipy odpowiedzialnej za państwo - komentował senator.

Były wiceminister środowiska w rządzie PO i PSL, a dziś senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski dodał: - Wystarczy być wiernym członkiem i realizować dyspozycje, już nawet nie z Nowogrodzkiej, tylko tam są jacyś regionalny dysponenci. I oni w taki sposób funkcjonują. Tam nie ma żadnego pomysłu związanego z dbałością o środowisko czy gospodarkę wodną.

Odpowiedzi urzędów

Wysłaliśmy pytania dotyczące premii do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Odpowiedź biura prasowego jest następująca:

"Z treści przedłożonych uchwał wynika, że nagrody zostały przyznane w związku z dokonaną oceną działalności Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej we Wrocławiu za 2021 rok. Nagrody zostały przyznane w wysokości 3-krotności miesięcznego wynagrodzenia" - czytamy.

Szereg naszych pytań trafił również do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Odpowiedzi na nie uzyskaliśmy jedynie częściowo.

"Kwoty dotyczą 2021 roku i były przyznane za profesjonalne działanie zarządów i pracowników wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej za rok 2021. Celem działania wojewódzkich funduszy jest finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Fundusze nie realizują bezpośrednio działań ochrony środowiska, a jedynie finansują te działania" - odpowiedziało biuro prasowe ministerstwa.

W kwestiach dotyczących osób decydujących o przyznaniu nagród członkom zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu, czy uzasadnienia dla premii ministerstwo odsyła do rad nadzorczych funduszy. Chociaż to Minister Klimatu i Środowiska sprawuje nadzór na działalnością wojewódzkich funduszy poprzez powoływanie i odwoływanie członków rad.

Autorka/Autor:ib/ tam,tok

Źródło: tvn24.pl, Fakt

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Płonie opuszczony neogotycki pałac Stolbergów we Wrocławiu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze szesnaście zastępów straży pożarnej. Jak informują strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Źródło:
tvn24.pl

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmiertelny wypadek na lokalnej drodze w powiecie międzyrzeckim (województwo lubuskie). W zdarzeniu zginęła 25-letnia motocyklistka.

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Źródło:
PAP

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiło przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl