Wywozili setki tysięcy tabletek z pseudoefedryną. Miały z nich powstać narkotyki

TVN24

Mężczyźni posiadali kilkaset tysięcy tabletekTVN24 Wrocław/Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
wideo 2/3

Dwóch farmaceutów i były przedstawiciel handlowy zostali zatrzymani w związku z posiadaniem kilkuset tysięcy tabletek na przeziębienie z pseudoefedryną. Według ustaleń śledczych, leki wywożone były do Czech, gdzie w nielegalnym laboratorium wytwarzano z nich metamfetaminę.

Trzej mężczyźni w wieku 33-50 lat zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy jeleniogórskiej placówki Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie województwa dolnośląskiego.

Farmaceuci i handlarz

- W prywatnych samochodach, mieszkaniach i pomieszczeniach gospodarczych przechowywali kartony, a w nich kilkaset tysięcy tabletek na przeziębienie i kaszel z pseudoefedryną. Przy zatrzymanych ujawniono również gotówkę w kwocie 100 tysięcy złotych, którą zabezpieczono na poczet przyszłych kar - poinformowała Joanna Konieczniak, rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Działania strażników nadzorowane były przez Prokuraturę Rejonową w Jeleniej Górze. Mężczyźni już usłyszeli zarzuty związane z naruszeniem zakazu zbycia produktów farmaceutycznych. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w wysokości od 10 do 25 tysięcy złotych.

- Wszyscy podejrzani byli zawodowo związani z farmacją. Dwóch pracowało w aptekach, jeden to były przedstawiciel handlowy w branży farmaceutycznej - dodaje Lesław Siwka, komendant placówki straży granicznej w Jeleniej Górze.

Narkotykowa fortuna

Według ustaleń śledczych, mężczyźni w ciągu kilku ostatnich miesięcy wywozili leki do Czech, gdzie w nielegalnym laboratorium wytwarzano z nich narkotyki. Szacunki ilościowe są szokujące.

- Podejrzani mogli wywieźć z Polski tabletki, z których można było wytworzyć blisko 60 kilogramów metamfetaminy, czyli 60 tysięcy porcji o wartości rynkowej ponad 7 milionów złotych - przyznaje Joanna Konieczniak.

Dzięki współpracy z czeskimi służbami sukces akcji jest jeszcze większy, gdyż za naszą południową granicą udało się zlikwidować nielegalne laboratorium produkujące metamfetaminę oraz zatrzymać sześć osób zaangażowanych w jej produkcję.

Autor: ib/ks / Źródło: TVN24 Wrocław