Od kilku dekad schron z czasów drugiej wojny światowej stał i niszczał. Wkrótce ma zostać uporządkowany i otwarty dla odwiedzających. Powstanie tam specjalna trasa, która przeprowadzi turystów przez kolejne historyczne epoki.
- Decyzja o budowie wielkiego schronu zapadła w 1944 roku, gdy w miarę cofania się wojsk niemieckich pojawiło się zagrożenie alianckimi nalotami - przypomina Łukasz Kazek, popularyzator historii Dolnego Śląska. I dodaje, że schron powstał w miejscu XVIII-wiecznych winiarni. Początkowo niemieccy projektanci założyli, że pod ziemią schronienie znajdzie dwa tysiące mieszkańców ówczesnego Hirschberg im Riesengebirge (dzisiejszej Jeleniej Góry).
Stworzony dla sześciu tysięcy osób
Jednak w trakcie budowy plany zweryfikowano. - Zapadła decyzja, że obiekt ma pomieścić nie dwa, a sześć tysięcy ludzi - mówi Kazek.
Nie miało to być zwykłe miejsce, w którym ludzie przeczekają ewentualne zagrożenie. Całość miała posiadać przyłącza telefoniczne, system zasilania awaryjnego i rozbudowaną sieć wodno-kanalizacyjną. - Ale nie tylko. Przewidziano też stworzenie systemu wentylacyjnego, włącznie z systemem gazoszczelnych komór - podkreśla ekspert.
Teraz podziemia mają być po raz pierwszy, od czasów II wojny światowej, udostępnione ludności. Zostanie tu stworzona trasa Time Gates. Jej twórcy dostali zgodę od miasta na 25-letnią dzierżawę schronu. - Schron dalej jest wpisany w ochronę ludności cywilnej. W razie wybuchu konfliktu i pojawienia się zagrożenia dla jeleniogórzan miejsce to ma być - w ciągu 24 godzin - gotowe do schronienia się ludności - opisuje Kazek.
Historyczne wrota czasu
Time Gates, czyli bramy czasu będą pozwalały na przeniesienie się do przeszłości Dolnego Śląska. Odwiedzający przechodząc przez kolejne "wrota" będą mogli poznać między innymi historię z czasów piastowskich, wojen napoleońskich, czy sekrety drugiej wojny światowej. Jednak Time Gates to nie tylko podróż do przeszłości. Odwiedzający, jak zapewnia Kazek, będą mogli poznać wizję przyszłości. - Całość trasy będzie naszpikowana elektronicznymi wizualizacjami, historycznymi eksponatami i replikami najważniejszych technologii z historii ludzkości - wylicza popularyzator historii Dolnego Śląska.
Prace nad trasą mają zacząć się jeszcze w czerwcu. Potrwają przez kilka miesięcy.
Podziemia będzie można odwiedzić pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze:
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Time Gates