Wrocław

W cokole pomnika cesarza Wilhelma znaleźli tajemniczą kapsułę

Wrocław

[object Object]
Kapsuła czasu z początku XX wieku odnaleziona w Głogowie w cokole, który pozostał z dawnego pomnika cesarza WilhlemaMaciej Iżycki | Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
wideo 2/5

W Głogowie (woj. dolnośląskie) znaleziono kapsułę czasu. Słoik umieszczony w ołowianej tubie był owinięty w gazetę. Wydanie z września 1900 roku. Co krył szklany pojemnik? Tego nie wiadomo, bo jego zawartości nie udało się sprawdzić. Był uszkodzony, a dokumenty zawilgocone. Specjaliści stwierdzili, że konieczna jest interwencja konserwatorów. Dopiero oni pomogą w odkryciu tajemnicy kapsuły.

Na placu Umińskiego w Głogowie wkrótce ma stanąć pomnik Józefa Wybickiego. Powstanie w miejscu, w którym w 1900 roku niemieccy mieszkańcy ówczesnego Glogau postawili pomnik cesarzowi Wilhelmowi I. Właśnie podczas prac oceniających stan konstrukcji cokołu, na którym jeszcze w trakcie II wojny światowej na koniu dumnie siedział władca, odnaleziono tajemniczą ołowianą tubę. Ze środka wyciągnięto słoik, owinięty w gazetę z 13 września 1900 roku. Niestety był uszkodzony. W środku było widać zwój papieru. Nie wiadomo, co dokładnie się tam znajduje, bo stan znaleziska nie pozwolił na otworzenie słoika.

Dokumenty, zdjęcia i co jeszcze?

- Kapsuła została uszkodzona prawdopodobnie podczas wyburzania pomnika. W środku znajdują się jakieś dokumenty, które zostały zawilgocone poprzez uszkodzenie kapsuły. Na pewno są tam jakieś zdjęcia. Być może fotografie znaczących przedsiębiorców, którzy fundowali pomnik cesarza. Być może zdjęcia ówczesnego burmistrza - mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Kapsuła pewnie kryje też dokumenty z końca XIX i początku XX wieku. Być może pieniądze, które były wówczas w obiegu. - Chcielibyśmy odczytać wszystkie zawarte informacje. Nie wiemy, jaka część została uszkodzona przez kilkadziesiąt lat narażenia zawartości kapsuły na wilgoć. Jednak mamy nadzieję, że dzięki pracy konserwatorów uda się pozyskać cenną dla nas wiedzę - przyznaje Lenarczyk.

Pomnik Józefa Wybickiego ma stanąć w Głogowie, bo twórca słów Mazurka Dąbrowskiego przebywał w tym mieście podczas wojen napoleońskich. Tu też witał wodza Francuzów. I właśnie między innymi za te związki z Głogowem będzie miał tu swój pomnik. Jak mówi dyrektor muzeum, podczas stawiania pomnika prawdopodobnie zostanie stworzona kapsuła czasu, która przyszłym pokoleniom da informacje o mieście z początku XXI wieku.

Kapsuła czasu została odnaleziona w centrum Głogowa:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp/jb / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, Fotopolska.eu | Maciej Iżycki

Pozostałe wiadomości