Drewniana trumna pod Mostem Piaskowym, rozpływające się w powietrzu znaki drogowe, czy dryfująca po Odrze koncertowa barka. Artyści wzięli na warsztat wodne klimaty i w ramach kolejnego już Przeglądu Sztuki Survival rozstawili we Wrocławiu swoje instalacje.
- W tym roku hasło naszego festiwalu to "Płyniemy". Nawiązujemy do wody, która przecież tak bardzo jest związana z poprzecinanym Odrą Wrocławiem - mówi Paulina Popiół, jedna z organizatorek Przeglądu Sztuki Survival.
Artystyczna rzeka
Właśnie dlatego najwięcej eksponatów przygotowanych przez młodych artystów stanęło na brzegu rzeki, na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Wśród nich setki sposobów na ujęcie tematu wody - lodowe bloki z wody pochodzącej z różnych odpływów Odry, butelkowana woda z Wisły, czy lusterka zamontowane na murze przy Ostrowie Tumskim, dzięki którym można było przyjrzeć się falom rzeki z innej perspektywy.
- Chcielibyśmy, aby akurat ta instalacja, stworzona przez Szymona Hanczara, mogła zostać we Wrocławiu na dłużej, bo bardzo spodobała się mieszkańcom i idealnie wpasowałaby się w nabrzeże Ostrowa Tumskiego. Niestety decyzje o pozostawieniu prac nie zależą od nas, a często od takich instytucji, jak Zarząd Zieleni Miejskiej, czy od plastyka miejskiego - opowiada Popiół.
Szokująca sztuka
Jak sama przyznaje, na wystawie nie zabrakło szokujących elementów. - Kilka prac wzbudziło kontrowersję. Wśród nich czarna, drewniana trumna, której artyści dorobili wiosła i razem z nimi ułożyli ją pod Mostem Piaskowym. Twórcy, czyli Agnieszka Popek- Banach i Kamil Banach, potraktowali ją jak łódkę - mówi Popiół.
Podobnie było z pracą Tomasza Matuszczaka, nazwaną Ophelia. - To zatopiony manekin, który na pierwszy rzut oka wygląda jak topielec - opowiada Popiół.
- Mimo wszystko, wrocławianie przez te kilka dni polubili chyba sztukę współczesną, często zatrzymywali się przy instalacjach, a nawet pomagali w tworzeniu - przyznaje organizatorka. Tak było z inną pracą Agnieszki i Kamila. Napis "Powodzi się" wykonany z worków z piaskiem po kilku dniach spacerujący zmienili na "Pogodzi się".
Śmieci w sztuce
- Dzieciom spodobała się natomiast butelka z wodą, która pełniła rolę mini-fontanny. Była to praca Sandro Porcu Waterbottle 2010. Dzieci brodziły w błocie, które powstawało po wylaniu się wody z butli. Dużym zainteresowaniem cieszył się przezroczysty kubeł z wodą "Akwarium publiczne" autorstwa Szymona Wojtyły. Pierwszego dnia był nieskazitelnie czysty i piękny. Natomiast można było do niego wrzucać śmieci. W ten sposób, z pomocą przechodniów, instalacja po kilku dniach zamieniła się w wodny śmietnik – mówi organizatorka.
Przegląd Sztuki Survival to wydarzenie artystyczne, organizowane we Wrocławiu już od jedenastu lat. Kuratorzy wymyślają motyw przewodni, a następnie wybierają najlepsze pomysły artystów na zaprezentowanie go w miejskiej przestrzeni. W tym roku poza Polakami na Survivalu zaprezentowali się między innymi twórcy z Portugalii.
Autor: mir,bieru / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Peter Kreibich