Najmłodszy ma 29 lat, najpopularniejszy dostał 84 proc. poparcia. Włodarze dolnośląskich miast

Zwycięzcy dolnośląskich wyborów
Zwycięzcy dolnośląskich wyborów
Źródło: facebook.com, mat. wyborcze

W drugiej turze wyborów mieszkańcy dolnośląskich miast wybrali tych, którzy będą nimi rządzić przez najbliższe cztery lata. Część samorządowców debiutuje na burmistrzowskich i prezydenckich fotelach, część to doświadczeni włodarze miast. Niektórzy, tak jak prezydent Wałbrzycha, wręcz zdeklasowali swoich rywali.

W Głogowie wybory na prezydenta miasta wygrał Rafael Rokaszewicz, który do tej pory był wicestarostą głogowskim. W wyborczym boju pokonał dotychczasowego prezydenta Jana Zubowskiego z PiS. Ten rządził Głogowem od 2006 roku.

W Górze 64,09 proc. głosów zwyciężyła Teresa Krzyszkiewicz.

Z kolei w Jaworze władzę przejął 29-letni Emilian Bera, były już radny Platformy Obywatelskiej. Wyścig o fotel burmistrza wygrał z dotychczasowym burmistrzem Jawora Arturem Urbańskim, który ubiegał się o czwartą reelekcję.

Marcin Zawiła, urzędujący prezydent Jeleniej Góry, wygrał walkę o swoją kolejną kadencję. Zawiła, członek Platformy Obywatelskiej, który w wyborcze szranki stanął bez poparcia swojej partii zdeklasował swojego kontrkandydata i partyjnego kolegę - Marka Obrębalskiego.

Nowy burmistrz Jawora - Emilian Bera
Nowy burmistrz Jawora - Emilian Bera
Źródło: facebook.com

Szefem Kamiennej Góry pozostanie Krzysztof Świątek. Dotychczasowy burmistrz wygrał przewagą 600 głosów z Wiktorem Królem, popieranym przez wszystkich kandydatów, którzy przegrali w pierwszej turze.

Nowy-stary prezydent Jeleniej Góry dziękuje wyborcom
Nowy-stary prezydent Jeleniej Góry dziękuje wyborcom
Źródło: facebook.com

W Karpaczu rządzić będzie Radosław Jęcek, który wygrał z urzędującym burmistrzem Bogdanem Malinowskim. Obaj kandydowali jako niezależni.

Bogusław Szpytma, chociaż rządził Kłodzkiem od 2006 roku, to nie zyskał ponownie uznania wyborców. Jego miejsce zajmie Michał Piszko z Platformy Obywatelskiej.

W Legnicy po raz czwarty wygrał Tadeusz Krzakowski, który należy do SLD, ale startował z komitetu pod własnym nazwiskiem. Jego wyborczym rywalem był Jarosław Rabczenko z Platformy Obywatelskiej. Jak podała delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy, Krzakowski uzyskał 57,60 proc. głosów poparcia, zaś Rabczenko 42,40 procent.

Zmiany warty nie będzie też w Lubaniu. Tam Arkadiusz Słowiński wygrał z Konradem Rowińskim z PO.

W Lubinie włodarz był znany już po pierwszej turze wyborów. Robert Raczyński zdobył ponad 57 proc. głosów i po raz piąty został prezydentem miasta.

W Lwówku Śląskim Mariola Szczęsna pokonała popieranego przez PiS Romana Kulczyckiego. Dotychczasowy burmistrz Ludwik Kaziów nie wszedł do drugiej tury.

W Miliczu burmistrzem został Piotr Lech, startujący z komitetu firmowanego własnym nazwiskiem. Otrzymał 59,45 proc. głosów mieszkańców miasta.

Dotychczasowy burmistrz Oławy Franciszek Październik nie ubiegał się o reelekcję, ale w wyborach wystawił swojego kandydata. Tomasz Frischmann swoje zdanie spełnił i w niedzielę pokonał Zdzisława Brezdenia, dotychczasowego starostę oławskiego.

Piotr Lech wdzięczność za głosy wyraził na jednym z portali społecznościowych
Piotr Lech wdzięczność za głosy wyraził na jednym z portali społecznościowych
Źródło: facebook

W Szklarskiej Porębie władzę musi oddać dotychczasowy burmistrz Grzegorz Sokoliński. W walce o głosy wyborców pokonał go Mirosław Graf, popierany przez Platformę działacz związku narciarskiego.

Nowy burmistrz Oławy dziękuje wyborcom
Nowy burmistrz Oławy dziękuje wyborcom
Źródło: facebook.com

Burmistrzem Środy Śląskiej został Adam Ruciński, startujący z KWW Samorządowcy - Razem dla Ziemi Średzkiej, który w drugiej turze wyborów dostał 52,81 proc. głosów. Tym samym z urzędem pożegnał się dotychczasowy burmistrz Bogusław Krasucki.

Walka o czwartą kadencję nie powiodła się w Świdnicy. Tam dotychczasowego bezpartyjnego prezydenta Wojciecha Murdzka pokonała radna miejska Beata Moskal-Słaniewska. To nieoczekiwany wynik, bo kandydatka SLD Lewicy Razem po pierwszej turze traciła kilka procent do Murdzka.

Nowa prezydent Świdnicy dziękuje swoim wyborcom
Nowa prezydent Świdnicy dziękuje swoim wyborcom
Źródło: facebook.com

W pierwszej turze wybrano burmistrza Trzebnicy. Marek Długozima, otrzymał 71,63 proc. głosów mieszkańców miasta. Włodarzem miasta jest od 2006 roku.

W Wałbrzychu bój o prezydencki urząd został rozstrzygnięty już 16 listopada. Roman Szełemej z Platformy Obywatelskiej zdeklasował rywali - otrzymał 84 proc. głosów wałbrzyszan. Głosowało na niego 31 tys. 878 mieszkańców. Drugim kandydatem, z najlepszym wynikiem, był Piotr Sosińki, który dostał 2 tys. 651 głosów.

W Wołowie w pierwszej turze wyborów, z 54,78 proc. poparciem, zwyciężył Dariusz Chmura.

Walkę o prezydencki fotel we Wrocławiu wygrał urzędujący prezydent Rafał Dutkiewicz. Z oficjalnych danych przedstawionych przez miejską komisję wyborczą wynika, że otrzymał 54,72 proc. głosów. To będzie jego czwarta kadencja. Tym samym Dutkiewicz pokonał kandydatkę PiS Mirosławę Stachowiak-Różecką.

Zwycięzca z Wołowa dziękuje wyborcom
Zwycięzca z Wołowa dziękuje wyborcom
Źródło: dariusz-chmura.pl

Rafał Gronicz wygrał w Zgorzelcu z poparciem 66 procent z kandydatem PiS Sławomirem Zawadą. Oznacza to, że Gronicz pozostanie na stanowisku burmistrza.

Rafał Dutkiewicz dziękuje wrocławianom
Rafał Dutkiewicz dziękuje wrocławianom
Źródło: Twitter.com

W Złotoryi porażkę poniósł dotychczasowy burmistrz Ireneusz Żurawski. Nowym włodarzem miasta został Robert Pawłowski.

Autor: tam, drud / Źródło: Radio Wrocław, PAP, TVN24 Wrocław

Czytaj także: