Wrocław

Wrocław

Jak się wplatało kolczugi, biło monety w średniowieczu, na czym polegała praca rymarza? Można to sprawdzić na odrestaurowanym niedawno we Wrocławiu trakcie książęcym. Kuźnicza z ruchliwej ulicy zmieniła się w przyjemny deptak.

Choć się jeszcze nie zaczęło, niektórzy mają już go dość. Jak przetrwać Euro 2012, jeśli nie jesteś fanem piłki nożnej? Gdzie uciec przed hałasem ze strefy kibica we Wrocławiu? Podpowiadamy.

- To, że szlaban na A4 został wyłamany przez karetkę pogotowia, to była konieczność życiowa, pokonanie przeszkody terenowej. Uważam, że zrobili słusznie - powiedział w rozmowie z TVN24 prof. Juliusz Jakubaszko, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Historyczny rajd "bez tankowania paliwa" na trasie Tallin - Monte Carlo dotarł we wtorek do Wrocławia, gdzie kończy się polski etap wyścigu. W zmaganiach nie brały udziału standardowe samochody ze spalinowymi silnikami, ale elektryczne pojazdy.

Gwiazdą otwarcia wrocławskiej strefy kibica będzie irańsko-szwedzki wokalista Arash. Jego koncert może obejrzeć nawet 30 tysięcy osób.

Szpaler przenośnych toalet pręży się pod ścianą wrocławskiego Ratusza. Restauratorzy są poirytowani, a mieszkańcy zniesmaczeni.

"Jak dostanę się na stadion?", "czym dojadę?", "gdzie znajdę?". Kierowcy autobusów i tramwajów we Wrocławiu dostali właśnie 800 językowych ściąg, żeby bez problemu odpowiedzieć kibicom po angielsku na podstawowe pytania.

Nietypowa atrakcja we wrocławskim zoo. Zwiedzający mogą już oglądać euroakwarium, a w nim dwie piłkarskie jedenastki rybek. Mają bramki, boisko, stroje i kibiców. Jest tylko jeden mały drobiazg - rybki są sztuczne.

- Z tego co wiem osoba, która nie podniosła szlabanu została zwolniona z pracy - powiedział we wtorek minister transportu Sławomir Nowak, pytany o sprawę karetki, której załoga nie mogła przejechać przez bramki na autostradzie A4. Ratownicy wyłamali więc szlaban.

Motyl, zakonnica, pacjent w kaftanie bezpieczeństwa - to tylko część postaci, w jakie wcielili się studenci wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. W lipdubie, jakiego stworzyli, są jeszcze studentki z szampanem, które leżą na blacie szatni… Teledysk zamieścili właśnie w internecie.

Jesteśmy jedyną drużyną z grupy A, która zdecydowała się na pobyt we Wrocławiu, dlatego myślę, że mieszkańcy to docenili - stwierdził jeden z najlepszych bramkarzy świata, Petr Cech.

Na dworcu, przed hotelem i na treningu. Gdziekolwiek się pojawią, czescy piłkarze spotykają się z sympatią polskich kibiców. Przyznają, że tego się nie spodziewali.

Cztery Żywioły - Ziemia, Woda, Wiatr i Ogień – to tytuł najnowszego pokazu wrocławskiej fontanny multimedialnej. Zgromadzeni na Pergoli wrocławianie, w niedzielny wieczór mogli zobaczyć jego premierę. Frekwencja była jednak słaba, bo padał deszcz.

- Jest zator na Odrze pod Młynem Maria. Nie ma zagrożenia dla budynku, jednak może nastąpić spiętrzenie wody. Wtedy mogłaby ona popłynąć koło Hotelu Tumskiego i zagrozić spacerowiczom – mówi mł. asp. Ireneusz Kłonowski, dyżurny wrocławskiej straży pożarnej.