Wrocław

Wrocław

Szpaler przenośnych toalet pręży się pod ścianą wrocławskiego Ratusza. Restauratorzy są poirytowani, a mieszkańcy zniesmaczeni.

"Jak dostanę się na stadion?", "czym dojadę?", "gdzie znajdę?". Kierowcy autobusów i tramwajów we Wrocławiu dostali właśnie 800 językowych ściąg, żeby bez problemu odpowiedzieć kibicom po angielsku na podstawowe pytania.

Nietypowa atrakcja we wrocławskim zoo. Zwiedzający mogą już oglądać euroakwarium, a w nim dwie piłkarskie jedenastki rybek. Mają bramki, boisko, stroje i kibiców. Jest tylko jeden mały drobiazg - rybki są sztuczne.

- Z tego co wiem osoba, która nie podniosła szlabanu została zwolniona z pracy - powiedział we wtorek minister transportu Sławomir Nowak, pytany o sprawę karetki, której załoga nie mogła przejechać przez bramki na autostradzie A4. Ratownicy wyłamali więc szlaban.

Motyl, zakonnica, pacjent w kaftanie bezpieczeństwa - to tylko część postaci, w jakie wcielili się studenci wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. W lipdubie, jakiego stworzyli, są jeszcze studentki z szampanem, które leżą na blacie szatni… Teledysk zamieścili właśnie w internecie.

Jesteśmy jedyną drużyną z grupy A, która zdecydowała się na pobyt we Wrocławiu, dlatego myślę, że mieszkańcy to docenili - stwierdził jeden z najlepszych bramkarzy świata, Petr Cech.

Na dworcu, przed hotelem i na treningu. Gdziekolwiek się pojawią, czescy piłkarze spotykają się z sympatią polskich kibiców. Przyznają, że tego się nie spodziewali.

Cztery Żywioły - Ziemia, Woda, Wiatr i Ogień – to tytuł najnowszego pokazu wrocławskiej fontanny multimedialnej. Zgromadzeni na Pergoli wrocławianie, w niedzielny wieczór mogli zobaczyć jego premierę. Frekwencja była jednak słaba, bo padał deszcz.

- Jest zator na Odrze pod Młynem Maria. Nie ma zagrożenia dla budynku, jednak może nastąpić spiętrzenie wody. Wtedy mogłaby ona popłynąć koło Hotelu Tumskiego i zagrozić spacerowiczom – mówi mł. asp. Ireneusz Kłonowski, dyżurny wrocławskiej straży pożarnej.

Były szef IPN i były senator PO, prof. Leon Kieres jest oficjalnym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Ma zastąpić sędziego Adama Jamroza, którego kadencja kończy się 22 lipca.

Wyposażeni w śpiwory i krzesełka polowe. Z kawą i herbatą w termosach - miłośnicy numizmatyki czekają przed wrocławskim oddziałem NBP na monety wybite z okazji Euro. Najwytrwalsi – od piątkowego popołudnia. Żeby zachować spokój i porządek, stworzyli listę kolejkową.

Czeskie kndeliki i jagnięcina po grecku podbiły serca i żołądki wrocławian. Na Rynku trwa europejska biesiada.

"Gram fair, używam prezerwatyw" oraz "Świętuj bezpiecznie, świętuj odpowiedzialnie" - pod takimi hasłami ruszyły właśnie kampanie skierowane do kibiców przyjeżdżających na Euro 2012.

Świeże ostrygi prosto z Francji, portugalski dorsz, golonka po bawarsku, holenderskie sery, a nawet... szynka ze świni Mangalicy. Wrocławianie po raz kolejny mają szansę zjeść kawałek Europy.