Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu pokaże jaki jest naprawdę. Budynek uczelni pokryją wielkie zdjęcia, na których będzie można zobaczyć twarze studentów, wykładowców i pracowników dziekanatu.
- Chcemy pokazać osoby, które tworzą Uniwersytet Ekonomiczny. Dać im możliwość wyrażenia siebie na fotografii. Projekt "Let's Face It" ma na celu przedstawienie społeczności uniwersyteckiej, podkreślając jej indywidualizm jednostki -tłumaczy Krzysztof Polasik, główny pomysłodawca i koordynator przedsięwzięcia, student UE.
Przez dwa dni fotograf na uczelni robił zdjęcia studentom i pracownikom uczelni.
– Każdy miał cztery próby wyrażenia siebie. Chodziło o to, aby pokazać swoje emocje, swoją osobowość. Każde zdjęcie ma być unikalne. Wybierzemy 260, a każde ma przedstawiać inną osobę, inne emocje - opowiada fotograf Michał Śliwiński.Za tydzień studenci przystąpią do montażu fotografii na elewacji budynku z trzech jego stron.
Uczelnia ponad podziałami
Część portretów mają stanowić zdjęcia studentów z zagranicy, przybyłych do Polski w ramach europejskiego programu Erasmus. Oprócz pracowników naukowych na ścianach budynku ujrzymy również twarze pracowników administracji.
– Chcemy aby ludzie utożsamiali się ze swoją uczelnią, przecież może być czymś więcej niż tylko instytucją. Pokażmy, że jesteśmy otwarci i tolerancyjni. Niech nasi koledzy z zagranicy poczują się u nas przyjaźnie - komentuje Polasik.
Dumna twarz uniwersytetu
– Z przyjemnością wzięłam udział w projekcie. Jeśli moje zdjęcie zostanie wybrane, będę z tego bardzo dumna. Myślę, że to historyczny moment dla naszej uczelni - opowiada Kamila Węcka, studentka UE, która wzięła udział w projekcie.
- Przede wszystkim pokazuje studentów ich entuzjazm, pozytywną i aktywną stronę. Myślałam, co będzie moim atutem i wybrałam szczery uśmiech – dodaje Kamila.
Pełne poparcie i poprawa wizerunku
Inicjatorzy otrzymali pełne poparcie uczelni, która zgodziła się sfinansować projekt. Całością przedsięwzięcia i jego realizacją zajmują się sami studenci.
– To pożyteczna inicjatywa i trzeba ją promować, trzeba ją wspierać - mówi dr. hab. Ryszard Brol, prorektor ds. Promocji i Rozwoju uczelni. - Projekt ma zintegrować społeczność akademicką. Realizowany jest przy współpracy profesjonalnego artysty, więc nie mamy się czego bać - dodaje.
Projekt będzie można oglądać przez kilka miesięcy - tak długo jak pozwoli na to pogoda, bo zdjęcia nie będą zabezpieczone przed deszczem. W przyszłym roku organizatorzy chcą okleić pozostałe budynki. Jak mówią, końcowy efekt będzie niespodzianką, ponieważ zdjęcia z daleka ułożą się spójny obraz. Projekt spełni też jeszcze jedną funkcję - ukryje niezbyt ładną, starą część elewacji najwyższego budynku, na remont której uczelnia na razie nie ma pieniędzy.
Globalna galeria Inspiracją dla pomysłodawców jest projekt francuskiego artysty JR. „Inside Out Projekt”. Polega on na zbieraniu czarno-białych portretów z całego świata. Następnie JR tworzy z nich plakaty i odsyła z powrotem. Lokalny koordynator projektu rozplakatowuje nimi całe miasta.
Autor: gd/bieru/par / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Let's Face It!