Kandydatów do KRS brak. "Minister dokona tutaj odpowiednich dyspozycji"

[object Object]
Centrum Informacyjne Sejmu potwierdza, że do gabinetu marszałka nie wpłynęła na razie ani jedna kandydatura sędziów do KRSAleksandra Kąkol | tvn24
wideo 2/7

Do marszałka Sejmu nie wpłynęła jak dotąd żadna kandydatura do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Zarządzenie marszałka o wszczęciu naboru kandydatów zostało ogłoszone 4 stycznia. Na zgłaszanie kandydatów zostało 9 dni.

Z początkiem stycznia zaczęły obowiązywać punkty ustawy o KRS umożliwiające marszałkowi Sejmu rozpisanie naboru kandydatów do nowej Rady. Kandydatów (wyłącznie spośród sędziów) mogą zgłaszać sędziowie albo bezpośrednio obywatele. Jednego kandydata musi popierać albo 25 sędziów, albo 2000 obywateli. Ostateczną decyzję o wyborze sędziów do rady podejmie jednak polityczna większość w Sejmie.

Sprzeciw sędziów i opozycji raczej bez szans

Parlamentarna opozycja zapowiada, że nie weźmie udziału w procedurze wyłaniania kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wybór sędziów do KRS przez polityków zarówno PO, PSL i Nowoczesna uznają za niezgodny z Konstytucją. Z tych samych przyczyn organizacje sędziowskie, np. Forum Współpracy Sędziów i Stowarzyszenie Sędziów Themis apelują do sędziów aby nie kandydowali do Krajowej Rady Sądownictwa ani nie udzielali poparcia sędziom, którzy zdecydują się kandydować.

Nowa procedura powoływania nowej Krajowej Rady Sądownictwa
Nowa procedura powoływania nowej Krajowej Rady SądownictwaNowa procedura powoływania nowej Krajowej Rady Sądownictwatvn24.pl ,

Wiele wskazuje jednak na to, że niezgoda opozycji i części sędziów (gość wtorkowego "Dnia na Żywo" w TVN24 adwokat Michał Wawrykiewicz twierdzi, że większości sędziów) będzie miała charakter symboliczny bez poważniejszych skutków prawnych. Przyznaje to między innymi rzecznik ustępującej Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek. We wtorkowym "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 Żurek przyznał, że nawet jeśli sędziowie nie wskażą kandydatów, to w Ministerstwie Sprawiedliwości pracuje liczny korpus sędziów delegowanych, z których w razie braku odpowiedniej liczby kandydatów Sejm będzie mógł wybrać nowych członków Krajowej Rady.

O tym, że opracowywane nowe przepisy o KRS dają możliwość kandydowania do Rady również sędziom zatrudnionym na urzędniczych stanowiskach w ministerstwie, pisaliśmy w portalu tvn24.pl jeszcze w czasie prac w Sejmie nad pierwszą ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Krajowa Rada Sędziów Ziobry? Możliwość więcej niż teoretyczna

Sędzia Żurek: zapewne minister dokona odpowiednich dyspozycji

Druga ustawa procedowana według projektu prezydenta utrzymała możliwość kandydowania do Krajowej Rady Sądownictwa również sędziów urzędujących w ministerstwie. Sędziowie ci, choć czasowo pełnią funkcje urzędników, zachowują wszystkie uprawnienia - nie mogą tylko orzekać.

- Jeżeli nie znajdą się osoby, które będą chciały brać udział w tej Radzie, to zapewne minister sprawiedliwości dokona tutaj odpowiednich dyspozycji. I wtedy ci, którzy są od niego dzisiaj zależni, zgłoszą swoje kandydatury. Jedni drugich będą popierać. Ale tak naprawdę będzie to fikcja. To nie będzie ani reprezentacja sędziów, ani nie będą to osoby niezależne od władzy politycznej - tłumaczył rzecznik ustępującej KRS w TVN24.

"Środowisko sędziowskie nie bierze udziału w tym procederze"
"Środowisko sędziowskie nie bierze udziału w tym procederze"tvn24

Na nic zda się również zapowiadany przez opozycję bojkot prac nad zgłoszonymi kandydaturami. Nie ma co do tego złudzeń poseł Kukiz'15 i członek Krajowej Rady Sądownictwa Tomasz Rzymkowski.

- Ustawa jest tak skonstruowana, aby ostatecznie PiS postawił na swoim. Jeżeli łączna liczba kandydatów wskazanych przez kluby poselskie będzie mniejsza niż piętnaście, Prezydium Sejmu wskaże spośród zgłoszonych marszałkowi kandydatów w liczbie brakującej do piętnastu - przypomina poseł w rozmowie z tvn24.pl.

Dlatego - jak informuje Rzymkowski - Kukiz'15 nie wyklucza poparcia zgłoszonych do marszałka sędziów - kandydatów do KRS pod warunkiem, że sędziowie ci spotkają się z posłami i przekonają ich do swoich kandydatur.

Rzymkowski przewiduje, że pierwszych zgłoszeń kandydatur należy się spodziewać na początku przyszłego tygodnia. Sędzia Waldemar Żurek wyraża natomiast obawę, że komplet kandydatów popieranych przez Prawo i Sprawiedliwość zostanie zgłoszony i ogłoszony opinii publicznej w ostatnim możliwym terminie, czyli w okolicach 21. dnia od ukazania się w Monitorze Polskim zarządzenia marszałka Sejmu o poszukiwaniu kandydatów do nowej KRS.

Co po terminie zgłaszania kandydatów

Co zaś będzie działo się po upływie tego terminu, określają przepisy obowiązującej od dziś ustawy. Marszałek Sejmu powinien sprawdzić poprawność wniosków. W przypadku kandydatów zgłaszanych przez obywateli może zwrócić się do Państwowej Komisji Wyborczej o zweryfikowanie rzetelności zebranych dwóch tysięcy podpisów. Ustawa mówi bowiem, że marszałek zwraca się o pomoc do PKW "w przypadku wątpliwości, co do prawidłowości złożenia wymaganej liczby podpisów". Jeżeli marszałek nie ma wątpliwości, zakłada się, że podpisów jest tyle, ile trzeba i że zostały złożone prawidłowo.

Jeżeli zaś PKW stwierdziłaby, że prawidłowych podpisów jest za mało, wówczas marszałek musi odmówić przyjęcia zgłoszenia kandydata. Od decyzji marszałka przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego.

Obowiązkowo natomiast marszałek sprawdza, czy kandydatów zgłoszonych przez sędziów na pewno poparli sędziowie. Zwraca się w tym celu do ministra sprawiedliwości.

Po dopełnieniu tych procedur marszałek Sejmu podaje do publicznej wiadomości nazwiska kandydatów. Nie ma tu wyznaczonego terminu. Według ustawy ma ogłosić nazwiska kandydatów "niezwłocznie".

Następnie zwraca się do klubów parlamentarnych o wyrażenie poparcia dla kandydatów. Jeden klub może poprzeć nie więcej jak dziewięciu kandydatów. W razie częściowego lub (teoretycznie możliwego) całkowitego bojkotu przez kluby procedury poparcia liczbę kandydatur, które później wędrują do komisji, wyrównuje do piętnastu Prezydium Sejmu.

Następnie kandydatury rozpatruje "właściwa komisja sejmowa". Ustawa nie wymienia jej z nazwy, ale z naszych rozmów z parlamentarzystami wynika, że najprawdopodobniej będzie to Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Przewodniczy jej Stanisław Piotrowicz z PiS. Komisja ta rozpatruje kandydatury i przedstawia je całemu Sejmowi do zaakceptowania. Rolą komisji jest również preselekcja, jeśli zajdzie taka potrzeba. Teoretycznie możliwe jest bowiem, że do komisji trafi więcej niż piętnastu kandydatów z poparciem klubów. Rolą komisji będzie ograniczenie liczby kandydatów do piętnastu tak, aby wszyscy posłowie głosowali już nad jedną listą.

Ostatnim aktem procedury powoływania przez Sejm sędziowskiej części KRS jest głosowanie na posiedzeniu plenarnym. Jeżeli za pierwszym podejściem nie uda się poprzeć listy kandydatów większością 3/5 głosów, wtedy za drugim podejściem wystarczy już większość bezwzględna.

Wszystkich piętnastu sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa Sejm ma wybrać na wspólną czteroletnią kadencję.

Protesty nie ustają

Mimo że ta polityczna procedura wyboru sędziów do KRS jest już obowiązującym prawem, nie ustają protesty przeciw tej metodzie formowania konstytucyjnego organu państwa, mającego stać na straży niezależności sądów. Na dzień przed wejściem w życie ustawy, którą sędziowie z obecnej KRS uznają za niekonstytucyjną, podał się do dymisji przewodniczący KRS sędzia Dariusz Zawistowski.

Sędzia Dariusz Zawistowski odchodzi z Krajowej Rady Sądownictwatvn24

O nieprzyjmowanie funkcji w organach zależnych od władzy wykonawczej i ustawodawczej niezmiennie apelują do sędziów stowarzyszenia i organizacje sędziowskie. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego w przyjętym dziś stanowisku ponownie przypomniało, że ustawa o KRS została uchwalona bez konsultacji, wbrew opiniom naukowców i w obecnym kształcie łamie Konstytucję RP.

Autor: jp/AG / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl