Ministerstwo chce zakazać noszenia broni w Warszawie. Na jeden dzień

TVN24

W zeszłym roku przez Warszawę przeszedł marsz pod hasłem "Dla ciebie Polsko" (materiał "Faktów" z 11 listopada 2018 roku)Fakty TVN
wideo 2/4

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia w sprawie czasowego zakazu noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Resort uzasadnia to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości państwowych i zgromadzeń publicznych w Święto Niepodległości. Projekt skierowano do uzgodnień międzyresortowych.

Projekt rozporządzenia opublikowano w poniedziałek w wykazie Rządowego Centrum Legislacji. Dotyczy on "wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym". Rozporządzenie, które tym samym skierowano do uzgodnień międzyresortowych, ma wejść w życie 11 listopada.

ZOBACZ CAŁY PROJEKT ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE ZAKAZU NOSZENIA BRONI W WARSZAWIE

"Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa uczestników uroczystości"

W uzasadnieniu do projektu MSWiA napisano, że "wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym jest uzasadnione koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestników uroczystości państwowych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a także zgromadzeń publicznych, organizowanych w dniu 11 listopada 2019 r. w Warszawie".

"Ze względu na rangę tych wydarzeń oraz przewidywaną wielotysięczną liczbę uczestników, istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, które w sposób czasowy zwiększą poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego" - czytamy w uzasadnieniu. Resort podkreślił też, że dzięki temu "wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwość dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych do jej użycia".

Rząd planuje "wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu"

Pod koniec października dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (BBiZK) Ewa Gawor poinformowała, że do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęło już kilka zawiadomień o marszach 11 listopada.

W ubiegłym roku z udziałem prezydenta i premiera ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko" zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jeden marsz złożyły się formalnie dwa zgromadzenia: jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. W tym roku rząd nie będzie współpracował z organizatorami marszu organizowanego przez środowiska narodowe. - Mamy inne plany: wielka uroczystość rocznicowa z udziałem prezydenta, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu – powiedział w ubiegłym tygodniu wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Autor: ads / Źródło: PAP