Zachodnia Białoruś bez wiz. Wystarczy przepustka

[object Object]
Samochodowe przejście graniczne z Białorusią w Terespolutvn24
wideo 2/3

Od kilku dni na graniczące z Polską zachodnie rejony Białorusi można wjechać bez wizy. Taką możliwość dało turystom rozporządzenie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, które uprawnia do wjazdu jedynie z przepustką, którą można uzyskać w pięć minut przez stronę internetową.

Wniosek o przepustkę trzeba wypełnić przez stronę internetową Bezviz.by, która jest dostępna w językach: polskim, angielskim, litewskim, rosyjskim i białoruskim. By wjechać bez wizy, wymagane jest wykupienie usług turystycznych na Białorusi przez uprawnione biuro turystyczne. Na tej podstawie podróżny otrzymuje zgodę na wjazd.

Strefa bezwizowa

Podróżny z przepustką ma prawo wjazdu do strefy przygranicznej, w tym do Grodna, Brześcia, Lidy czy białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Strefa rozciąga się też na rejony: grodzieński, lidzki, szczuczyński, brzostowicki, woronowski, świsłocki i wołkowyski (w obwodzie grodzieńskim), a także Brześć oraz rejony: brzeski, prużański (w obwodzie brzeskim), żabinkowski i kamieniecki.

Na wskazanych terenach, turysta może przebywać do 15 dni. Jednak jest warunek: - Pobyt dłuższy niż pięć dni wymaga obowiązkowej rejestracji w policji - informuje strona białoruska.

Każdy wyjazd można zgłaszać tylko na kolejne 30 dni od daty złożenia wniosku, licząc łącznie ostatni dzień pobytu. Do formularza na stronie internetowej trzeba wpisać dane osobowe z paszportu i wskazać daty wyjazdu i powrotu oraz adres i nazwę miejsca noclegu, jeśli wycieczka trwa dwa i więcej dni. Na koniec do wniosku trzeba dołączyć pliki ze skanem paszportu i potwierdzeniem miejsca noclegu na Białorusi.

Bezwizowa wycieczka

Trzeba też pamiętać, by paszport był ważny co najmniej 90 dni. Na każdy dzień pobytu turysta zabiera na własny użytek równowartość 97 złotych w dowolnej walucie. Przepustka to swoista wycieczka czyli usługa turystyczna z ubezpieczeniem.

- Na przykład, najtańsza opcja wyjazdu jest na trzy dni z biletem wstępu do taniego muzeum, z przejazdem taksówką oraz z ubezpieczeniem zdrowotnym w cenie 50 złotych – czytamy na stronie Bezviz.by.

Strona internetowa udostępnia też przewodnik turystyczny po Grodnie, Brześciu oraz białoruskiej części Puszczy Białowieskiej.

Granica

Na zachodnie tereny Białorusi można dostać się samochodem, motocyklem, autobusem, pociągiem, rowerem, pieszo, samolotem, a także drogą wodną.

Samochodowe przejścia na granicy polsko-białoruskiej są w Kuźnicy Białostockiej, Bobrownikach, Połowcach, Terespolu i Sławatyczach. Od strony Litwy możemy wjechać na Białoruś przez miejscowości Raigardas i Šalcininkai. Ruch bezwizowy obejmuje też dworce kolejowe w Grodnie i Brześciu. Na trasie kursuje pociąg relacji Kraków - Warszawa - Białystok – Grodno.

Podróżując samochodem czy motocyklem, trzeba wykupić w agencji ubezpieczeniowej tzw. "zieloną kartę”. Pojazdy trzeba zgłosić celnikom białoruskim na granicy. O ile tylko droga do Grodna jest bez opłat dla samochodów, to motocykle jeżdżą swobodnie i bezpłatnie nawet na płatnych drogach.

Na razie nie ma stałego połączenia lotniczego między Grodnem i innym miastem poza terenem Białorusi. Jednak jest rozwiązanie: - Możesz przylecieć bez wizy do Mińska i odwiedzić również Grodno. Jeżeli masz własny samolot, możesz przylecieć bezpośrednio na lotnisko w Grodnie – zachęcają Białorusini.

Z Białegostoku jest sporo kursów do Grodna, ale prawie zawsze to małe busy. W Puszczy Białowieskiej piesze przejście działa cały rok w godzinach od 7 do 19 (czas polski). W sezonie letnim od 1 maja do końca września w godzinach 7-19 można podróżować po Kanale Augustowskim promem, pieszo lub rowerem.

Na rower nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Na drogowym przejściu rowerzysta musi jechać w jednej kolejce z samochodami. - Jeżeli jest kolejka samochodów przed przejściem granicznym możesz nie stać w niej – masz pierwszeństwo - czytamy na stronie Bezviz.by.

Strefa ruchu bezwizowego z Białorusiąyandex.ru

Autor: nina/gp / Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Rosyjscy okupanci przewożą żołnierzy z Korei Północnej na front ciężarówkami z cywilnymi tablicami rejestracyjnymi - poinformował wywiad wojskowy w Kijowie. Służba powołuje się na przechwyconą rozmowę dwóch rosyjskich oficerów, którzy próbowali wyjaśnić, dlaczego policja wojskowa zatrzymała jedną z takich ciężarówek na trasie Kursk-Woroneż.

"Omega, odpowiedz". Przechwycona rozmowa i żołnierze Kima

"Omega, odpowiedz". Przechwycona rozmowa i żołnierze Kima

Źródło:
UNIAN, tvn24.pl

Po osunięciu się ziemi część autostrady w mieście Bellingham w amerykańskim stanie Waszyngton została zablokowana. Dwa samochody utknęły na jezdni, ale nikomu nic się nie stało - poinformowały służby.

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Źródło:
The Bellingham Herald, tvnmeteo.pl

Dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN rozmawiali w programie "W kuluarach" o tym, kto może kandydatem poszczególnych ugrupowań w nadchodzących wyborach prezydenckich. Mówili o szansach Rafała Trzaskowskiego, Przemysława Czarnka, a także Radosława Sikorskiego. Dyskutowali też o tym, na ile publiczne spory toczone między politykami przekładają się na prywatne relacje między nimi.

"Panie kolego, może chciałby się pan zamienić"? Europosłowie i pechowe miejsce w samolocie

"Panie kolego, może chciałby się pan zamienić"? Europosłowie i pechowe miejsce w samolocie

Źródło:
TVN24

Podróż po ratunek. Mama trojga dzieci, pielęgniarka, usłyszała, że ma czerniaka, z którym już nic nie da się zrobić. Chyba że w Izraelu. Pomogła zbiórka społeczna. Pacjentka ma już pieniądze na lot do szpitala i badania, ale potrzeba więcej.

Całe życie pomagała innym, teraz ludzie zorganizowali pomoc dla niej. Chorująca na czerniaka pani Justyna jedzie do Izraela

Całe życie pomagała innym, teraz ludzie zorganizowali pomoc dla niej. Chorująca na czerniaka pani Justyna jedzie do Izraela

Źródło:
Fakty TVN

W związku z premierą dokumentu o działalności brytyjskiego księcia Williama na rzecz walki z bezdomnością opublikowano nieznane dotąd zdjęcia z jego matką, księżną Dianą. Pochodzą z 1993 roku, kiedy to księżna Walii i jej starszy, wówczas 11-letni syn, odwiedzali jedno z londyńskich schronisk dla bezdomnych. Brytyjski następca tronu przyznał, że to właśnie matka pokazała mu jak wygląda życie "poza murami pałacu".

Życie "poza murami pałacu". Niepublikowane wcześniej zdjęcia

Życie "poza murami pałacu". Niepublikowane wcześniej zdjęcia

Źródło:
Reuters, BBC, CNN

Kongres partii Razem zdecydował o opuszczeniu parlamentarnego klubu Lewicy i utworzeniu koła partii Razem w Sejmie - poinformowała posłanka Razem Marta Stożek. Dodała, że wniosek o utworzenie koła zostanie złożony w nadchodzącym tygodniu. Do sprawy odniósł się między inymi premier Donald Tusk."'Prawo i Sprawiedliwość' i 'Razem' - te nazwy partii wymyślił ktoś obdarzony nieprzeciętnym poczuciem humoru. Czarnego" - napisał w mediach społecznościowych.

Partia Razem opuszcza klub Lewicy. Tusk o "czarnym humorze", Żukowska o "Razexicie"

Partia Razem opuszcza klub Lewicy. Tusk o "czarnym humorze", Żukowska o "Razexicie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Relacje polsko-ukraińskie są bardzo pełne, wieloaspektowe, w każdym wymiarze jest wiele do zrobienia - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Piotr Łukasiewicz, chargé d’affaires Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie. Jednocześnie zapewnił, że strategicznym celem, który łączy oba kraje jest osłabienie Rosji. Mówił też, że pełnienie jego misji dyplomatycznej, mimo że nie w randze ambasadora, "toczy się bez przeszkód", a Ukraińcy podeszli do tego "ze zrozumieniem".

"Cel, od którego wszystko się zaczyna". Polski chargé d’affaires w Kijowie o relacjach z Ukrainą

"Cel, od którego wszystko się zaczyna". Polski chargé d’affaires w Kijowie o relacjach z Ukrainą

Źródło:
TVN24

Na nabrzeżu T3 w Baltic Hub w Gdańsku mają być zamontowane cztery gigantyczne suwnice, dzięki którym zwiększy się przepustowość terminala. Transportowane są w całości. Przedstawiciele spółki Baltic Hub zapowiadają, że ich rozładunek będzie pierwszą tak spektakularną operacją w Polsce. 

Statek z wielkimi suwnicami dotarł do Gdańska. "To pierwsza tak spektakularna operacja w Polsce"

Statek z wielkimi suwnicami dotarł do Gdańska. "To pierwsza tak spektakularna operacja w Polsce"

Źródło:
TVN24, PAP

Algieria, Nigeria i Uganda zostały kolejnymi afrykańskim krajami, które dołączyły do BRICS podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu tej grupy w Kazaniu, na razie jako państwa partnerskie. Wnioski o przyjęcie złożyło co najmniej dziewięć kolejnych. Kraje BRICS stanowią około 42 procent światowej populacji, 30 procent światowej powierzchni lądu i 24 procent globalnej produkcji gospodarczej.

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Źródło:
PAP

W miejscowości Kajew (woj. łódzkie) doszło dziś do śmiertelnego wypadku. Zginął 75-letni kierowca auta osobowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu 25-letniemu motocykliście. 

Nie żyje 75-latek. Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście

Nie żyje 75-latek. Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie dni października to jednocześnie ostatnie chwile przed dużym ochłodzeniem. Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziesiątki osób zostało rannych w niedzielę po tym, jak ciężarówka uderzyła w przystanek autobusowy na skrzyżowaniu w pobliżu Tel Awiwu - poinformowały izraelskie służby. Kierowca pojazdu został zabity przez uzbrojonych cywilów - podała policja.

Ciężarówka uderzyła w przystanek w pobliżu Tel Awiwu. Uzbrojeni cywile zastrzelili kierowcę

Ciężarówka uderzyła w przystanek w pobliżu Tel Awiwu. Uzbrojeni cywile zastrzelili kierowcę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Ranna 11-latka udawała martwą, gdy napastnik stał obok jej łóżka. Wcześniej zabił niemal całą jej rodzinę - wynika z zeznań dotyczących tragedii w Fall City w stanie Waszyngton, jakie dziecko przedstawiło śledczym. Dziewczynka mówiła, że rozpoznała zarówno napastnika, jak i broń. Miał być nim jej 15-letni brat, trzymający w dłoni srebrny pistolet ojca. Udało się jej uciec przez okno przeciwpożarowe, gdy nastolatek opuścił jej pokój, i dotrzeć do domu sąsiada. Ten wezwał służby, choć nie był pierwszym, który to zrobił.

Nastolatek zabił niemal całą rodzinę. Ranna siostra udawała martwą

Nastolatek zabił niemal całą rodzinę. Ranna siostra udawała martwą

Źródło:
CNN
Uzależnione w tym mieście były nawet szczury. Jak zniszczono prawdziwe Gotham City

Uzależnione w tym mieście były nawet szczury. Jak zniszczono prawdziwe Gotham City

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jako pielęgniarka pracuje od 1970 roku, w szpitalu w Słupsku spędziła 45 lat. Przyznaje, że chociaż ma 74 lata, to "nadal jej się chce". Problemy zdrowotne i utrudnione dojazdy do pracy sprawiły jednak, że pani Jadwiga zdecydowała się przejść na zasłużoną emeryturę. - Mam dwóch dorosłych synów i wnuki, męża. Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie - opowiada.

74-letnia pielęgniarka przechodzi na emeryturę. "Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie"

74-letnia pielęgniarka przechodzi na emeryturę. "Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie"

Źródło:
TVN24
Do skazania nie trzeba czterech ciał. Nie trzeba nawet jednego

Do skazania nie trzeba czterech ciał. Nie trzeba nawet jednego

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Już 5 listopada Amerykanie będą wybierać swojego prezydenta. Ale kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów, wcale nie musi zostać głową państwa. Jak to możliwe? W naszym przewodniku wyborczym zebraliśmy to, co warto wiedzieć o amerykańskich wyborach prezydenckich.

Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Sky News, Reuters

Benefitem pracowniczym w jednej firmie może być darmowa kawa, w drugiej - zabiegi medycyny estetycznej. - Jeżeli pracownik jest cenny dla organizacji, to nawet płacenie za botoks z firmowych pieniędzy da się jakoś wyjaśnić - stwierdza Iwona Golonko, konsultantka i psycholożka biznesu. W jaki jeszcze sposób pracodawcy kuszą pracowników?

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Źródło:
tvn24.pl