Jak wygl膮da艂a kosmiczna spirala w r贸偶nych cz臋艣ciach kraju? Nagranie wykonane przez kamery sieci obserwacyjnej Skytinel pokazuje to niezwyk艂e zjawisko z perspektywy obserwator贸w w r贸偶nych cz臋艣ciach Polski. W poniedzia艂ek mogli艣my je obserwowa膰 dzi臋ki manewrowi, na jaki zdecydowa艂o si臋 SpaceX.
W poniedzia艂ek wieczorem dosz艂o do zrzutu paliwa z drugiego stopnia rakiety Falcon 9 od firmy SpaceX. Manewr ten spowodowa艂, 偶e wieczorem na polskim niebie pojawi艂a si臋 charakterystyczna, 艣wietlista spirala. Mimo obaw o warunki pogodowe niebo w wielu regionach przeja艣ni艂o si臋 na tyle, by m贸c uwieczni膰 ten niezwyk艂y widok.
Bardzo dobrze wida膰 to na nagraniach z sieci kamer obserwacyjnych Skytinel, kt贸re obserwuj膮 niebo w r贸偶nych zak膮tkach kraju. W niekt贸rych regionach Falcon 9 widoczny by艂 zza chmur, ale lokalnie wyst臋powa艂y idealne warunki do obserwacji.
Nietypowy manewr
Jak wyja艣ni艂 w mediach spo艂eczno艣ciowych popularyzator astronomii Karol W贸jcicki, w tym przypadku wyst膮pienie kosmicznego wiru nad Polsk膮 by艂o w艂a艣ciwie nie do przewidzenia. Wed艂ug pierwszych danych orbitalnych do zrzutu nie mia艂o doj艣膰 centralnie nad naszym krajem. Drugi stopie艅 Falcona 9 wykona艂 jednak niespodziewany manewr zmiany orbity.
"Falcon 9 wystartowa艂 pocz膮tkowo na trajektori臋 o nachyleniu oko艂o 51 stopni wzgl臋dem r贸wnika, a potem lekko skr臋ci艂 na p贸艂noc, zwi臋kszaj膮c nachylenie orbity do ok. 60 stopni. Ten dosy膰 nietypowy zabieg, stosowany jest w celu osi膮gni臋cia konkretnej orbity lub omini臋cia obszar贸w geograficznych, nad kt贸rymi przelot jest niewskazany, takich jak g臋sto zaludnione tereny czy obszary o znaczeniu strategicznym" - t艂umaczy艂.
W poniedzia艂ek drugi stopie艅 rakiety Falcon 9 od SpaceX by艂 dwukrotnie widoczny na naszym niebie - mogli艣my obserwowa膰 go tak偶e oko艂o godziny 19.09 jako jasny, szybko poruszaj膮cy si臋 punkt. Ostatecznie obiekt uleg艂 deorbitacji w Oceanie Indyjskim.
殴r贸d艂o:聽Skytinel, "Z g艂ow膮 w gwiazdach", tvnmeteo.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Skytinel