Schetyna: premier lub Kaczyński powinni wyeliminować Macierewicza

TVN24

Grzegorz Schetyna o konflikcie Duda-Macierewicztvn24
wideo 2/4

Jak najszybciej i w jak najtwardszy sposób należy ten kompromitujący spektakl z udziałem Macierewicza zakończyć - powiedział w sobotę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Szefa MON nazwał "największym szkodnikiem, który był w polskiej polityce w ostatnich latach".

Pytany o komentarz w sprawie wycofania wniosków generalskich, Schetyna odpowiedział, że gdyby jako sensację i coś przełomowego uważał, że Macierewicz wycofuje wnioski generalskie, to by oznaczało, że już wszystko stanęło na głowie, a nie chciałbym, żeby to tak wyglądało.

- Obserwuję konflikt między prezydentem a Macierewiczem z rosnącym zdumieniem i uważam, że jeżeli prezydent Duda nie walnie pięścią w stół i nie doprowadzi do otrzeźwienia kogoś w rządzie - może premier Szydło, może prezesa Kaczyńskiego - żeby wreszcie poszli po rozum do głowy i wyeliminowali największego szkodnika, który był w polskiej polityce w ostatnich latach, czyli Macierewicza – dodał szef PO.

"Należy zakończyć kompromitujący spektakl"

Schetyna nawiązał także do piątkowego wniosku PO w sprawie odwołania rządu.

- Jak domyślacie się państwo, kwestia bezpieczeństwa, szkodliwości działań Macierewicza będzie jednym z głównych segmentów uzasadnienia tego wniosku. Jak najszybciej i w jak najtwardszy sposób należy ten kompromitujący spektakl z udziałem Macierewicza zakończyć – podkreślał.

MON wycofało wnioski w sprawie nominacji generalskich

W piątek wieczorem rzeczniczka MON, ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz poinformowała, że "w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie". Na początku października Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że do prezydenta wpłynęło z MON 14 wniosków o awans na stopnie generalskie. Szef PO odniósł się także do wyborów przewodniczącego Nowoczesnej. Ocenił, że PO i Nowoczesną łączy trudna, ale dobra współpraca. - Nasza współpraca jest kluczem do tego, żebyśmy w skuteczny sposób zatrzymali rządząca partię, dziś budując wspólne listy wyborcze do wyborów samorządowych, a w perspektywie 2019 roku, tworząc taką koalicję wyborczą, taką listę zjednoczonej opozycji, która pozwoli nam wygrać wybory parlamentarne – dodał.

Autor: js//rzw / Źródło: PAP