Rzuciła wyzwanie chorobie ukrywanej od 11 lat

Natalia Brzykcy od wielu lat choruje na schizofrenię
Natalia Brzykcy od wielu lat choruje na schizofrenię
Źródło: tvn24

Jest młoda, pracowita i zdolna. Jej żywioł to sport. Zdobyła ponad 300 medali i mało kto wie, że od urodzenia nie słyszy i od wielu lat choruje na schizofrenię. Natalia Brzykcy wychodzi z ukrycia. Nie boi się mówić o chorobie, bo chce pokazać, że można pokonać każdą barierę i odnieść sukces. Materiał programu "Polska i Świat".

Większość walk wygrywa. Teraz publicznie rzuciła wyzwanie chorobie ukrywanej od 11 lat - schizofrenii. 26-letnia Natalia Brzykcy ma na koncie ponad 300 medali. Wśród nich brązowy medal na mistrzostwach świata w sumo i dwa złote - w mistrzostwach świata w judo dla osób niesłyszących. Natalia urodziła się głucha. Naukę mówienia zaczęła w wieku 6 lat, kiedy wszczepiono jej specjalne implanty. Objawy schizofrenii pojawiły się kilka lat później.

- To jest tak, że tą pierwszą świadomość straciłam na mistrzostwach Europy w sumo. Walczyłam - tam nawet zdobyłam mistrzostwo Europy, złoty medal, hymn...wszystko było. Tego nie pamiętam. To było właśnie wycięte z mojego życia - opowiedziała.

Jak dodała, było ciężko, bo inni nie akceptowali tej choroby. - Wtedy sobie powiedziałam: no to patrzcie, udowodnię Wam, że potrafię więcej niż wy nawet zrobić. No i tak się stało - mówiła.

Nadzieja i wsparcie

Teraz razem z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej postanowiła publicznie opowiedzieć, czym jest schizofrenia i jak z nią walczyć. Dać chorym nadzieję i wsparcie.

- Schizofrenia paranoidalna to jest poważna choroba psychiczna, która generalnie polega na nieprawidłowym czy opacznym w postrzeganiu rzeczywistości. Osoba, która bierze leki regularnie, która pozostaje w regularnym leczeniu, w regularnej opiece, naszym celem jest to, żeby po prostu funkcjonowała jak osoba bez choroby - wyjaśniła psychiatra dr Kajetana Foryciarz.

Schizofrenia to najczęstsza z chorób psychicznych. W wielu przypadkach, po usłyszeniu diagnozy schizofrenicy rezygnują z życia zawodowego i izolują się w szpitalach lub domach opieki. A to tylko pogłębia objawy.

"Wszystkie elementy układanki"

- Praca i realizacja zwykłego życia to jest też element terapii. I gdyby udało się zapewnić chorym te wszystkie elementy układanki, to to jest najlepszy układ, jeśli chodzi o życie z tą chorobą - powiedziała Patrycja Rzucidło Zając z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Natalia poza treningami do międzynarodowych zawodów w sumo, judo i tenisie stołowym trenuje dzieci w poznańskiej akademii Judo.

- Też w jakimś sensie na pewno przekazuję tę siłę, tę swoją energię naszym zawodnikom, którzy też są starsi, (...) zawodnicy od nas, może nie podpatrują, ale widzą jej zachowanie i też próbują tę siłę od niej czerpać - skomentował trener Natalii Radosław Miśkiewicz.

W lipcu, na Mistrzostwach Świata Osób Niesłyszących w judo polska zawodniczka zdobyła dwa złote medale i jeden srebrny.

- Zawsze będę zwycięzcą, czy będę 40 czy 50 razy próbować. Ale będę - dodała.

Następnym celem Natalii jest medal olimpijski.

Autor: KB/kk / Źródło: tvn24

Czytaj także: