tornado

tornado

W USA rozpoczął się sezon tornad. Pierwsza wiosenna trąba powietrzna przeszła przez północne obszary stanu Missouri. Wirujący lej przetoczył się również przez Północną Kalifornię. W efekcie zniszczonych zostało kilkanaście budynków. Wiatr połamał także gałęzie i pozrywał linie energetyczne.

Rozprawić się z tornadami, które regularnie niszczą wszystko, co znajduje się na trasie słynnej Alei Tornad, postanowiło Amerykańskie Towarzystwo Fizyków (American Physical Society). By utrudnić im tworzenie się, naukowcy zaproponowali budowę kilkusetmetrowych ścian na granicach kilku stanów. Miałyby działać jak góry, utrudniając przepływ dwóch różniących się temperaturą mas powietrza, których starcie kończy się powstaniem tornada.

Specjaliści z National Weather Service informują, że w piątek przez Karolinę Północną i Michigan przetoczyło się kilka tornad. Silne wiatry doprowadziły do wielu zniszczeń. Powyrywane drzewa, przewrócone samochody i wybite szyby to tylko część z nich. Zniszczone zostały przyczepy, które zamieszkiwało kilkanaście osób.

Dwie osoby zginęły, kilka zostało rannych, tysiące osób zostało pozbawionych prądu, a na ulicach zapanował chaos - tak kształtuje się bilans nawałnic, które przeszły przez centralne i południowe rejony Stanów Zjednoczonych.

Przez amerykańskie miasteczko Waszyngton w stanie Illinois przeszło tornado, które równało z ziemią domy i spowodowało ogromne zniszczenia. Jeden z mieszkańców nagrał chwile grozy, jakie przeżył wraz ze swoją córką schowany w schronie. Zarejestrował skowyt wiatru i ogromny huk, gdy jego dom rozlatywał się na drobne elementy. Na nagraniu widać również krowę, którą żywioł uniósł i zawiesił na drzewie.

- Chyba coś słyszę, Chuck. Myślę, że teraz my powinniśmy się skryć - powiedziała do kolegi ze studia Sandy Gallant. Prezenterka pogody czytała właśnie ostrzeżenie przed tornado, kiedy usłyszała hałas. Okazało się, że telewizyjne studio znalazło się na torze tornada.

Tornada, jakie przetoczyły się w niedziele przez kilka środkowo-zachodnich stanów USA, w niektórych przypadkach okazały się śmiertelnie niebezpieczne. Nagranie wiru, który pojawił się w Indianie pokazuje jednak, że momentami fascynacja niesamowitym zjawiskiem może wygrać z poczuciem zagrożenia. - To najlepsza rzecz, jaką widziałem w życiu - krzyczał jeden z obserwujących go studentów.

Bilans po niedzielnym ataku pogody na środkowy zachód USA przedstawia się dramatycznie. Region nawiedziło 80 tornad oraz 358 wichur, a z burzowych chmur grad spadał 40 razy. Zginęło co najmniej osiem osób.

W niedzielę amerykańscy meteorolodzy informowali, że bardzo szybki gwałtowny układ burzowy zagraża 10 stanom środkowego zachodu USA. Na narażonych na ekstremalą pogodę terenach ogłoszono ostrzeżenia, które objęły w sumie około 53 mln mieszkańców.

Młody polski naukowiec jest o krok od stworzenia systemu, który pozwoli przewidywać powstawanie trąb powietrznych. Jak sam twierdzi, sprawdzalność jego metody sięga już 59 proc. W rozmowie z tvnmeteo.pl Mateusz Taszarek zdradza, że jego algorytm przewidział katastrofalną trąbę powietrzną z lipca 2012 roku, która w Borach Tucholskich zrujnowała hektary lasu i zabiła człowieka.

Zniszczone lotnisko, poprzewracane samochody i drzewa wyrwane z korzeniami - takie widoki zarejestrował świadek, który przejechał szlakiem tornada, jakie przeszło przez Nebraskę. To tylko jedna z trąb powietrznych, jakie w piątek nawiedziły również Dakotę Południową i Iowa. Rannych zostało 15 osób.

Naukowcy i meteorolodzy są zgodni - Stany Zjednoczone będą nękane przez silne i gwałtowne burze częściej, niż dotychczas. Swoje wnioski opierają na najnowszych badaniach, prowadzonych przez ostatnie sześć lat. Eksperci wykazali, że tornada będą tworzyć się częściej, i twierdzą, że jest to kolejna konsekwencja ocieplenia klimatu.

Setki turystów utknęły na międzynarodowym lotnisku w Acapulco po tym, jak w Meksyk uderzyły dwa żywioły - sztorm tropikalny Manuel z południa i huragan Ingrid z północy. W całym kurorcie znajduje się kilkadziesiąt tysięcy turystów, którzy nie mogą opuścić miasta z powodu ulew i podtopień.

Jeśli jesteście ciekawi, którędy szedł huragan Sandy lub Katrina, jaka była skala zniszczeń na każdym etapie i gdzie chmury się rozproszyły, najnowsza aplikacja amerykańskiej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej wam to powie. Wystarczy wpisać nazwę i rok, by jak po sznurku podążyć śladami żywiołu.

Tornada (w Polsce nazywane trąbami powietrznymi) z każdym rokiem stają się silniejsze. Ich zasięg coraz bardziej się rozprzestrzenia, więc wywoływane przez nie szkody też wzrastają. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt w Polsce nie spodziewał się tego zjawiska. Naukowcy z USA zbadali, gdzie tornada wyrządzają największe szkody i jak się przed nimi chronić.