Załoga chińskiej stacji kosmicznej Tiangong powróciła w niedzielę rano czasu lokalnego na Ziemię. Jak podały chińskie media, kapsuła z trzema astronautami bezpiecznie wylądowała na północ od kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.
Po półrocznej misji załoga chińskiej stacji orbitalnej Tiangong powróciła na Ziemię. Lądowanie, od momentu wejścia kapsuły w atmosferę, transmitowała chińska telewizja państwowa. Trzech chińskich astronautów - Fei Junlong, Deng Qingming i Zhang Lu - spędziło na stacji orbitalnej Tiangong ("Niebiański pałac") 186 dni. Przed kilkoma dniami zastąpiła ich nowa załoga, w której jest pierwszy cywilny astronauta, 36-letni Gui Haichao, profesor aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Pekinie. Dotychczas wszyscy chińscy astronauci, zwani też tajkonautami, byli wojskowymi.
Badania zjawisk kwantowych
Jing Haipeng, Zhu Yangzhu oraz Gui Haichao będą prowadzać na orbicie testy i badania w różnych dziedzinach, między innymi takich jak zjawiska kwantowe. Będą też weryfikować teorię względności i badać pochodzenie życia. Po pięciu miesiącach załogę zastąpi kolejna ekipa astronautów.
Podbój kosmosu przez Chiny
Specjaliści zwracają uwagę na szybki postęp chińskiego programu kosmicznego. Chiny wysłały swego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 roku. W 2019 roku chiński lądownik osiadł na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Dwa lata później pierwszy chiński robot wylądował na Marsie, a pierwszy chiński lot załogowy na Księżyc ma odbyć się w 2029 roku.
ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW O ŚWIECIE": Chiny mogą wygrać kosmiczny wyścig. "Teraz zobaczono, że jest szansa minąć Amerykanów"
Autorka/Autor:anw/tam
Źródło: PAP
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem. W całej Polsce obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy. Miejscami temperatura maksymalna może wynieść nawet 36 stopni Celsjusza.
Alarmy przed upałem w całej Polsce. Gdzie będzie najgorzej
Znaczna część Europy zmaga się z ekstremalnym upałem. Podczas gdy w Portugalii temperatura przekracza 46 stopni Celsjusza, termometry w Moskwie pokazują zaledwie kilkanaście stopni. O obecnej sytuacji na Starym Kontynencie opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.
Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie
W Hiszpanii dwulatek zmarł po tym, jak został zostawiony przez ojca w samochodzie. Według służb prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka był udar cieplny. Chłopiec przez kilka godzin przebywał w skrajnie niebezpiecznych warunkach.
Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie
W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.
Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom
Mija kolejny dzień misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W środę Polak połączył się między innymi z dziećmi zebranymi w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Całe połączenie Ziemia-Międzynarodowa Stacja Kosmiczna można zobaczyć w TVN24+.
Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła
Nad Starym Kontynentem przetacza się fala upałów. Ekstremalnie wysokie temperatury odnotowuje się w wielu krajach. Tylko w Hiszpanii w czerwcu z powodu upałów zmarło co najmniej 380 osób. Władze apelują o bezpieczeństwo. Komunikaty rozesłały także polskie ambasady i konsulaty generalne.
Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów
Temperatura wody Morza Śródziemnego sięga prawie 30 stopni Celsjusza, a mamy dopiero początek lipca. To aż 6-7 stopni powyżej normy. Jak zaznaczył Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl, woda będzie się jeszcze bardziej nagrzewać.
Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza
Wiele europejskich krajów mierzy się z upałem. Jednym z nich są Czechy, gdzie skwar trwa od kilku dni. W środę temperatury w niektórych miejscach kraju mogą niebezpiecznie zbliżyć się do 40 stopni Celsjusza.
W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie
- Źródło:
- PAP, Reuters, Brno Daily
Czy woda najlepiej nawadnia organizm? Szkoccy naukowcy donoszą, że niekoniecznie. W badaniu opublikowanym na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego "The American Journal of Clinical Nutrition" udowadniają, że lepszym wyborem mogą być inne płyny.
Włochy zmagają się z ekstremalną pogodą. Z powodu upału oraz gwałtownych burz z silnym deszczem w kraju zginęły co najmniej dwie osoby. We Florencji na skutek gorąca doszło do przerw w dostawach prądu. Dynamiczna aura sparaliżowała także ruch kolejowy. Do odwołania zostało wstrzymane połączenie między Paryżem i Mediolanem.
Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji
Francja mierzy się z rekordową falą upałów - we wtorek w 16 departamentach ogłoszono czerwony alert pogodowy, a temperatury sięgają 41 stopni Celsjusza. Zamknięto setki szkół i szczyt wieży Eiffla, a w regionie stołecznym wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.
Zamknięto szczyt wieży Eiffla
W Hiszpanii 51-letnia kobieta zmarła po powrocie do domu z pracy. W ubiegłą sobotę sprzątała ulice Barcelony, podczas gdy w mieście szalał upał. Po tragedii w kraju rozgorzała debata na temat bezpieczeństwa pracowników w szczególnie gorące dni.
Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła
Potężna bomba niżowa natarła na Nową Południową Walię, wywołując intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Warunki pogodowe spowodowały ewakuacje w nadmorskich miejscowościach. Służby ostrzegają, że sytuacja pogorszy się w ciągu najbliższych 24 godzin.
Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej
Pożary pustoszą południową Kalifornię, pochłaniając setki hektarów lasów i zmuszając mieszkańców do ewakuacji. Nagrania udostępnione przez ALERTCalifornia i UC San Diego, pokazują skalę żywiołu w rejonie hrabstwa Riverside.
Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"
Poznaliśmy laureata konkursu Drzewo Roku 2025 organizowanego przez Klub Gaja. W głosowaniu serca internautów zdobyło Krzywe Drzewo w Szydłowcu, które zdobyło 7999 głosów. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentować nasz kraj w europejskim konkursie Tree Of The Year 2026.
Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"
Co najmniej siedem rannych osób, zamknięte drogi oraz akcje ewakuacyjne - to skutki fali pożarów drzewostanów i łąk, jaka nawiedziła Portugalię. Od poniedziałkowego popołudnia akcja gaśnicza prowadzona była w ponad 30 miejscach, głównie na północy kraju. Wśród poszkodowanych osób znaleźli się także strażacy.
Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych
To, że sen zajmuje znaczną część kociej doby i jest dla tych zwierząt niezwykle ważny, nie jest tajemnicą. Nowe międzynarodowe badanie pokazuje, że czworonogi te częściej wybierają spanie na lewym boku i wcale nie jest to przypadek.
Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i załogą misji Ax-4 kolejny pracowity dzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polski astronauta przeprowadzał eksperymenty dotyczące m.in. wpływu mikrograwitacji na psychikę człowieka czy sterowania komputerem za pomocą mózgu. Pojawił się także w mediach społecznościowych.