Tiangong to chińska stacja kosmiczna, która do pełnego użytku została oddana pod koniec ubiegłego roku. We wtorek poleciały na nią trzy kolejne osoby, w tym pierwsza osoba nienależąca do wojska. W przestrzeni kosmicznej tajkonauci spędzą pół roku.
Trzyosobowa załoga, w tym pierwszy cywilny chiński astronauta, wystartowała w statku Shenzhou-16 na stację orbitalną Tiangong - podały chińskie media państwowe. Shenzhou-16 wystartował we wtorek rano czasu lokalnego z ośrodka lotów kosmicznych na pustyni Gobi w północno-zachodniej części kraju, w ramach piątej od 2021 roku misji załogowej na chińską placówkę kosmiczną.
Pierwszym chińskim cywilnym astronautą jest Gui Haichao, profesor aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Pekinie. Dotychczas wszyscy chińscy astronauci, zwani też tajkonautami, byli wojskowymi.
Sześć miesięcy misji
Na stacji Tiangong ("Niebiański pałac") Gui Haichao zajmie się "przygotowaniem i nadzorowaniem eksperymentów naukowych". Obiekt,, składający się z trzech modułów, został ukończony pod koniec ubiegłego roku.
Załoga wróci na Ziemię po zakończeniu swojej sześciomiesięcznej misji.
Kolejne plany
Specjaliści zwracają uwagę na szybki postęp chińskiego programu kosmicznego. Chiny wysłały swojego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 r. W 2019 r. chiński lądownik osiadł na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. W 2021 r. pierwszy chiński robot wylądował na Marsie.
W planach na ten rok jest dalsza rozbudowa placówki kosmicznej. Chiny mają także wystrzelić jeszcze jedną misję załogową. Do końca tego roku planowane jest także wystrzelenie kosmicznego teleskop o wielkości autobusu.
Z kolei pierwszy chiński lot załogowy na Księżyc jest planowany na rok 2029.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Chińska Agencja Kosmiczna