Pierwszy cywil poleciał na chińską stację kosmiczną

Autor:
kw
Źródło:
PAP
"Nie jesteśmy w 100 procentach pewni czy ona spadnie na Ziemię. Na tym polega cały problem"
"Nie jesteśmy w 100 procentach pewni czy ona spadnie na Ziemię. Na tym polega cały problem"tvn24
wideo 2/2
Chiny kosmos

Tiangong to chińska stacja kosmiczna, która do pełnego użytku została oddana pod koniec ubiegłego roku. We wtorek poleciały na nią trzy kolejne osoby, w tym pierwsza osoba nienależąca do wojska. W przestrzeni kosmicznej tajkonauci spędzą pół roku.

Trzyosobowa załoga, w tym pierwszy cywilny chiński astronauta, wystartowała w statku Shenzhou-16 na stację orbitalną Tiangong - podały chińskie media państwowe. Shenzhou-16 wystartował we wtorek rano czasu lokalnego z ośrodka lotów kosmicznych na pustyni Gobi w północno-zachodniej części kraju, w ramach piątej od 2021 roku misji załogowej na chińską placówkę kosmiczną.

Pierwszym chińskim cywilnym astronautą jest Gui Haichao, profesor aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Pekinie. Dotychczas wszyscy chińscy astronauci, zwani też tajkonautami, byli wojskowymi.

Sześć miesięcy misji

Na stacji Tiangong ("Niebiański pałac") Gui Haichao zajmie się "przygotowaniem i nadzorowaniem eksperymentów naukowych". Obiekt,, składający się z trzech modułów, został ukończony pod koniec ubiegłego roku.

Załoga wróci na Ziemię po zakończeniu swojej sześciomiesięcznej misji.

Tiangong - wizualizacjaChińska Agencja Kosmiczna

Kolejne plany

Specjaliści zwracają uwagę na szybki postęp chińskiego programu kosmicznego. Chiny wysłały swojego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 r. W 2019 r. chiński lądownik osiadł na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. W 2021 r. pierwszy chiński robot wylądował na Marsie.

W planach na ten rok jest dalsza rozbudowa placówki kosmicznej. Chiny mają także wystrzelić jeszcze jedną misję załogową. Do końca tego roku planowane jest także wystrzelenie kosmicznego teleskop o wielkości autobusu.

Z kolei pierwszy chiński lot załogowy na Księżyc jest planowany na rok 2029.

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Chińska Agencja Kosmiczna

Pozostałe wiadomości